Haber Detayı
28 Ocak 2018 - Pazar 10:24
 
Afrinʹde yoğun çatışma!
ASAYİŞ Haberi
Afrinʹde yoğun çatışma!

Zeytin Dalı Harekatıʹnda Türk Silahlı Kuvvetleri  (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile terör örgütü PYD/PKK arasında Afrinʹin  kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağıʹnda şiddetli çatışmalar başladı.  Bölgedeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO ile PYD/PKK  arasında Burseya Dağıʹnda yoğun çatışmalar yaşanıyor.
 
Terör örgütü, Burseya Dağıʹnın hem Kilis il merkezi hem de  muhaliflerin kontrolündeki Azezʹe bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki  sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyor.
 
Türkiyeʹnin meşru müdafaa hakkı
 
Genelkurmay Başkanlığı, harekatın ilk günü yaptığı açıklamada,  operasyonun Türkiyeʹnin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş  Milletler Güvenlik Konseyiʹnin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş  Milletler sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriyeʹnin  toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti.  Açıklamada, yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar  gelmemesi için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.
 
Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012ʹde çatışmaksızın PYD/PKK’ya  devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu.  Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilisʹin merkezi ve Hatayʹın önemli bölümü  Afrinʹdeki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt, uzun yıllardır Amanos  Dağlarıʹnı Suriyeʹden Türkiyeʹye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriyeʹnin  kuzeybatısından Akdenizʹe çıkmak için de Afrinʹe bel bağlıyor. Terör örgütü,  Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.
 
Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde  65ʹi örgütün işgali altında bulunuyor.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Afrinʹde, yoğun, çatışma!,
Yorumlar
Haber Yazılımı