Haber Detayı
21 Aralık 2017 - Perşembe 00:52
 
Bahçeliʹden oylama öncesi yazılı açıklama
SİYASET Haberi
Bahçeliʹden oylama öncesi yazılı açıklama

Bahçeli, ˮABD Başkanı Trumpʹın 6 Aralık 2017ʹde; Kudüsʹü İsrailʹin başkenti olarak ilan eden skandal ve sakat kararı dünya çapında tepkilere neden olmuş, eleştirilerin odağına oturmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti, ABDʹnin gayri meşru ve gayri hukuki Kudüs kararına etkili, kararlı, çok yönlü siyasi ve diplomatik girişimlerle şerhini düşmüş, itirazını güçlü bir şekilde göstermiştir. Bu kapsamda, Sayın Cumhurbaşkanıʹnın çağrısıyla 13 Aralık 2017 günü İstanbulʹda toplanan İslam İşbirliği Teşkilatıʹnın olağanüstü zirvesi ABDʹnin Kudüs komplosunu sarsmış ve Türk-İslam dünyasının adeta uyanışını sağlamıştır.

Kudüsʹün tarihi, kutsi ve manevi statüsüyle oynamaya azmetmiş çevreler elbette insanlık vicdanında şimdiden mahkum olmaktan kurtulamamışlardır. ABD yönetiminin Siyonizm, Kabala ve Evanjelist emellerin bekçiliğine soyunması büyük bir rezalet ve hezimet olarak tescillenmiştir. Türkiye, doğru stratejiyle, isabetli politik hamlelerle, her türlü diplomatik imkanı kullanarak Kudüs meselesini uluslararası toplumun gündeminde sıcak tutmayı başarmıştır. Bu durum takdir edilecek bir tablodur. Kudüsʹe utanmaz şekilde ambargo koyup, baştan ayağa ele geçirerek, İslamʹın ve tarihimizin kutlu miraslarını silmeye uğraşanların maskeleri birer birer düşmektedir. Kaldı ki, başka yolu ve çaresi de kalmamıştır.ˮ dedi.  ˮBMʹYE ÜYE ÜLKELERİN, İNSANLIĞI FELAKET GÖTÜRECEK ABD-İSRAİL ORTAKLIĞININ KUDÜS İNADINI KIRMASI VAZGEÇİLMEZ BİR SORUMLULUKTURˮ 
Bahçeli, ˮÜlkemizin öncülüğünde, Mısırʹın girişimiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyiʹne getirilen ABDʹnin Kudüs kararı 18 Aralık 2017 tarihinde görüşülmüştür. Söz konusu Konseyʹin daimi ve geçici olmak üzere toplam 15 üyesinden 14ʹü lehte oy kullanmasına rağmen, ABDʹnin vetosuyla Kudüs kararının hukuken geçersiz sayılmasını temel alan tasarı reddedilmiştir. ABD, yanlışında gene ısrar etmiş, ibretlik yalnızlığa gömülmüş, kriz ve kaosa bağımlılığını bir kez daha alenileştirmiştir. Ancak, Güvenlik Konseyiʹnin 14 üyesinin; ABDʹnin, Kudüsʹü İsrailʹin başkenti olarak tanıyıp ilan eden lekeli kararını haksız ve hukuksuz görmesi tarihi değerdedir. Bu gelişme, Kudüs davasının müdafaası ve uluslararası toplum nezdinde destek görmesi açısından önemli ve özellikli bir iradedir. ABD, Güvenlik Konseyiʹnde veto kartını kullanarak insanlık değerlerinden vize alamadığını, inançlara saygı ve demokratik hoşgörüden acınası mahrumiyetini çok açık gözler önüne sermiştir. Bu kapsamda Milliyetçi Hareket Partisi, ABDʹnin tek yanlı, tek taraflı, mesnetsiz ve çarpık vetosunu kınamaktadır. Şüphesiz henüz tüm yollar kapanmış değildir.  Yarın Kudüs konusu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu “Acil Özel Oturumuönda görüşülecek ve oylanacaktır.
Bu konuda Türkiyeʹnin aktif diplomasisi, İslam İşbirliği Teşkilatıʹnın İstanbul ruhu ve Arap Ligiʹnin kararlı duruşu belirleyici olmuştur. Halen Birleşmiş Milletlerʹe üye ülke sayısı 193ʹtür.  Kudüs lehinde müspet bir kararın çıkabilmesi için en az üçte ikilik bir çoğunluğun, yani 129 ülkenin lehte oy kullanmasının gerekliliği ortadadır. İslam İşbirliği Teşkilatıʹna üye 57 ülke aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Kuruluʹnda söz ve oy hakkında sahiptir. Bunun yanı sıra, 54 Afrika ülkesi de Birleşmiş Milletler üyesidir. İlave olarak Avrupa ve Asya ülkelerinin pek çoğunun Kudüs konusunda ABDʹyi haksız bulduğu da bilinen bir gerçektir. Bu itibarla, 21 Aralık 2017 Perşembe günü yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında ABDʹnin hayasız ve hukuksuz Kudüs kararının ezici bir çoğunlukla reddedileceği güçlü bir ihtimaldir. Nitekim uluslararası toplum tarihi bir sınavdadır. Yarın, “Barış İçin Birlikö formatında oylanacak tasarı, BM Güvenlik Konseyiʹnin 1980 tarihli 478 sayılı kararını hiçe sayan ABD korsanlığını, inanıyorum ki, buruşturup atacaktır. Her ne kadar, Birleşmiş Milletler Genel Kuruluʹndan çıkacak kararın hukuken bir bağlayıcılığı yoksa da, ahlaken, vicdanen, siyaseten ve fiilen ABD-İsrail ortak zulmüne ağır bir darbe vuracağı kesindir.
Bölgesel ve küresel huzur için böyle de olmalıdır.  Birleşmiş Milletlerʹe üye ülkelerin, insanlığı felaket götürecek ABD-İsrail ortaklığının Kudüs inadını kırması vazgeçilmez bir sorumluluktur.ˮ dedi.  ˮTÜM ÜLKELERİN AKLISELİMİN ÇİZGİSİNDE HAREKET ETMELERİNİ YÜREKTEN TEMENNİ EDİYORUMˮ
Bahçeli, ˮ ABDʹnin, Kudüsʹün nihai statüsüne, demografik yapısına şiddetle etki edecek gaflet ve zorlamasından geri adım atması insani ve inanç değerlerine saygının gereğidir. Türkiye ve diğer İslam ülkeleri, güçlü bir dayanışma ruhuyla, işbirliği ve ikna süreçlerini işleterek Kudüsʹe yürekten ve yüksek bir şuurla sahip çıkmalı, ABD-İsrail komplosunu boşa çıkarmalıdırlar. 21 Aralıkʹta insanlığın gözü Birleşmiş Milletler Genel Kuruluʹna çevrilecektir.  Dua ve desteğimiz Kudüsʹün haklı davasının; kör gözlere sokulması, sağır kulaklara duyurulması, inançlara saygının ABD zulmüne hem gösterilmesi hem de öğretilmesine yöneliktir.
İslamʹın izi Kudüsʹten silinemeyecektir. Harem-i Şerifʹin manevi ışığı söndürülemeyecek, söndürmeye çalışanlar sadece 1,5 milyarlık İslam ale mini değil, insanlık vicdanını, tarihin haşmetini karşılarında bulacaklardır. Dinler arası kutuplaşma, inançlar arası kavga ve ihtilaf insanlığa herhangi bir şey kazandırmayacak, tam tersine büyük bedeller ödetecek, korkunç badirelere kapı açacaktır. Filistinli kardeşlerimizin haklı taleplerinin karşılanması, başkenti Doğu Kudüs olan egemen ve bağımsız bir Filistin devletinin 1967 öncesi sınırlarıyla kabul ve tasdiki uluslararası toplumun önündeki kritik ve kaçınılmaz bir görevdir. Bölgesel ve küresel istikrarın temin yollarından birisi de Kudüsʹün hak ettiği biçimde yönetilmesinden, tarihi müktesebatına bağlı şekilde statüsünü korumasından geçecektir. Bu düşüncelerle Birleşmiş Milletler Genel Kuruluʹndan çıkacak tarihi kararın yeni bir dönemin umut meşalesi olacağına inanıyor, Türkiyeʹyi temsil eden siyasetçilerimize ve diplomatlarımıza başarılar diliyor, tüm ülkelerin aklıselimin çizgisinde hareket etmelerini yürekten temenni ediyorum.ˮ dedi.  Kaynak: DHA

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Bahçeliʹden, oylama, öncesi, yazılı, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı