Haber Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 14:00
 
BURSA'NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU
Milliyetçi Hareket Partisi Bursa il kadın kolları başkanı Fatma Çakır,
SİYASET Haberi
        BURSA'NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU

 Milliyetçi Hareket Partisi Bursa il kadın kolları başkanı Fatma Çakır, Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
       Başkan Çakır açıklamasında "Birinci Dünya Savaşı sonrasında itilaf devletleri ile birlikte hareket eden Yunanistan 'ın 8 Temmuz 1920'de Bursa'yı işgal ettiğini hatırlatarak "huzur şehri olan Bursa, en büyük acıyı bu işgalle yaşadı" ifadelerini kullandı.
       Çakır, 30 Ağustos'ta Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde Türk ordusunun, silahlı milislerin de desteği ile 2 yıl 2 ay 2 gün süren mücadelesinin ardından 11 Eylül 1922'de Yunan askerlerinin Bursa topraklarından çıkarıldığını vurgulayarak, açıklamasında şunlara yer verdi.
       "Böylelikle, Bursa'nın işgaliyle TBMM'de kürsü üzerine konulan siyah örtü kaldırılmış, Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan yolda Bursa'nın kurtuluşu tarihe destansı bir zafer olarak yazılmıştır. Bursalılar için büyük önem taşıyan 11 Eylül günü Türk ordusunun ve Türk milletinin Anadolu topraklarında başlattığı mücadelenin önemli bir sonucudur. Bizler Milliyetçi Hareket Partili kadınlar olarak vatanın bütünlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet yaşatılması için üzerimize düşen görevleri son nefer, son nefes ve son damla kana kadar yerine getireceğiz" dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , , , , , , , BURSA'NIN, DÜŞMAN, İŞGALİNDEN, KURTULUŞU,
Yorumlar
Haber Yazılımı