Haber Detayı
27 Eylül 2018 - Perşembe 15:05
 
GÜCÜMÜZE GÜÇ KATIN
Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Sabit Karabayır sağlık çalışanlarının yıpranma payı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
- Haberi
GÜCÜMÜZE GÜÇ KATIN

Beklentileri karşılayacak bir yıpranma payı için mücadelemize destek verin çağrısında bulunan Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Sabit Karabayır, "Hepinizin bildiği gibi TBMM tatile girmeden önce sağlık çalışanlarının hakkı olan yıpranma payı ile ilgili bir düzenleme Mecliste kabul edilerek yasalaştı. Fakat bu düzenleme beklentileri karşılamaktan çok uzak kaldı. Bir anlamda yıpranma payı verilmiş olmasından başka bir faydası olmayacaktır. Çünkü söz konusu düzenleme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamadığı gibi bazı sağlık meslek mensupları da kapsam dışında bırakıldı. Yıpranma payının 5 yıla 1 yıl olarak verilmesi yetkililerce telaffuz edilmişken bu süre 6yıla 1 yıl olarak yasalaştı. Fiilen çalışılmayan günlerin kapsam dışında bırakılması ile bu süre 9 yıla 1 yıl oldu. Geriye dönük çalışmaları kapsamaması nedeniyle de çalışanların yılları karşılığı maalesef verilmedi. Düzenlemedeki bu üç temel sorun Yıpranma payının çalışanların beklentisini çok uzağında kalmasının nedeni olmuştur.


"Çalışanların görüş ve önerileri dikkate alınmadı"
Yasalaşma sürecinde yoğun bir çaba harcadıklarını belirten Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Karabayır, "Düzenlemenin TBMM sürecine bedelli askerlik gibi bir konu ile çok hızlı şekilde gelip yasalaşması ve sosyal tarafların dolayısıyla çalışanların görüş ve önerilerinin dikkate alınmaması yasanın bu hale gelmesinin en önemli nedenidir. Türk Sağlık-Sen olarak yasalaşma sürecinde kısıtlı zamana rağmen yoğun bir çaba gösterdik. Fakat TBMM’de çalışanların talepleri ne yazık ki karşılık bulmadı." dedi.


"Beklentilerin karşılanmasını istiyoruz"

Kısa bir zaman sonra TBMM yeni yasama yılı faaliyetlerine başlayacak diyen Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Karabayır, "Türk Sağlık-Sen olarak yeni yasama yılında yapılan yanlıştan dönülüp beklentilerin karşılanmasını istiyoruz. Yıpranma payının kapsamının genişletilmesi, geçmiş çalışmaları kapsaması, süresinin makul olmasını istiyoruz. Dilekçe kampanyamızla yıpranma payı ile ilgili mücadelemizi bir kez daha Türkiye’nin gündemine taşıyacağız. Türk Sağlık-Sen olarak topladığımız tüm dilekçeleri TBMM’ye teslim edeceğiz. Çalışanların beklentilerini karşılayan bir yıpranma payının hayata geçirilmesini isteyeceğiz. Sevgili Sağlık Çalışanları ;Sizin için verdiğimiz bu mücadeleye gelin omuz verin. Hakkınıza sahip çıkın. Dilekçe kampanyamıza şubelerimizin kurumlarda açacağı stantlarda dilekçeleri imzalayarak katılın. Dilekçenizle gücümüze güç katın." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Emine KIZILGÜL
Etiketler: GÜCÜMÜZE, GÜÇ, KATIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı