Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 17:00
 
"HER GEÇEN GÜN SOFRAMIZDAN BİR EKMEK EKSİLİYOR"
Türkiye Kamu- Sen Bursa İl Temsilcisi İbrahim Bulut Eylül ayı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından açıklamalarda bulundu.
EKONOMİ Haberi

Geçtiğimiz gün açıklanan eylül ayına ilişkin enflasyon rakamlarının ardından sendikamızın yaptığı araştırma memur maaşlarının alım gücündeki çöküşü gözler önüne serdi diyen Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Temsilcisi İbrahim Bulut, "Bir taraftan fırsatçıların ürünlere yaptığı fahiş zamlar tartışılırken harcama kalemlerinde yaşanan fiyat artışlarının memur maaşlarını bir mum gibi erittiği ortaya çıktı. TÜİK’in resmi verilerinden faydalanılarak yapılan araştırmada son günlerin bir başka tartışma konusu olan ekmekte dahi son bir yılda memurların aylık tam 106,5 kaybının olduğu belirlendi." ifadelerine yer verdi.
"Ekmekte bile aylık 106,5 adet kayıp yaşandı"
Resmi verilere göre 2017 eylül ayında bir kilogram ekmeğin fiyatı 4 lira 19 kuruş iken bugün 4 lira 96 kuruşa yükseldiğini söyleyen İl Temsilcisi İbrahim Bulut, " Bu rakamlar üzerinden yapılan hesaplamaya göre geçtiğimiz yıl eylül ayında ortalama maaş alan bir memur, maaşıyla 200 gram ağırlığındaki ekmeklerden 3 bin 553,5 adet alabiliyorken bu eylülde maaşıyla ancak 3 bin 447 adet alabiliyor. Dolayısıyla memur maaşlarına yapılan bütün artışlara rağmen yetkililerin hiç zamlanmadığını iddia ettiği ekmekte bile aylık 106,5 adet kayıp yaşandı. Araştırmada memur maaşlarında gıda, temizlik, elektrik, ısınma gibi zorunlu giderlerinde yüzde elliye varan oranlarda erime yaşandığı belirlendi. Memurların alım gücü; son bir yıl içinde karpuz karşısında yüzde 48,2, domateste yüzde 45,2, salatalıkta yüzde 37, kuru soğanda yüzde 32,3 yumurta karşısında ise yüzde 24,6 oranında değer kaybetti. " dedi.
"Memur maaşları ortalama yüzde 9,7 eridi"
Bulut, "Geçtiğimiz eylül ayından bugüne değin enflasyon farkı da dahil olmak üzere memur maaşları yüzde 14,8 oranında artarken aynı dönemde yıllık enflasyonun yüzde 24,5’e ulaşmış ve memur maaşları ortalama yüzde 9,7 erimiştir. Gelecek öngörüsünden uzak sendikacıların yaptığı özürlü toplu sözleşmeye enflasyon artışı da eklenince memurun ekmeği ile oynanmıştır. Kamu görevlilerinden aldıkları yetkiyi bir türlü hakkı ile kullanmayı beceremeyen bu sendikaların el birliği ile bir yıl içinde memur maaşında ortalama yüzde 9,7 net kayıp yaşanmıştır. Her geçen gün soframızdaki ekmek biraz daha eksilmekte, kamu görevlilerinin alım gücü düşmektedir. Bu kayıplar karşısında kamu görevlilerinin dibe vuran maaşlarında yaşanan kayıpların telafi edilmesi zaruret haline gelmiştir. Türkiye Kamu-Sen olarak memur maaşlarındaki net kayıpların en az yüzde 10 olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda, bir telafi zammının kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor, kamu görevlilerinin ekonomik olarak desteklenmesini talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "HER, GEÇEN, GÜN, SOFRAMIZDAN, BİR, EKMEK, EKSİLİYOR",
Yorumlar
Haber Yazılımı