Haber Detayı
06 Ekim 2018 - Cumartesi 15:11
 
"İŞTE O ZAMAN KÜLAHLARI DEĞİŞİRİZ"
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Kızılcahamam kampındaki istişare toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye borcuna sadıktır, yeter ki işi diyet borcuna dönüştürmesinler, işte o zaman külahları değişiriz! " dedi.
SİYASET Haberi


AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Durumun büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyleyen Erdoğan, fırsatçılara da yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

 
 
 

"2 aylık aradan sonra yeniden bir toparlanma ve yükseliş dönemine girdiğimizi görüyorum" 

Krizin üstesinden gelmek için büyük reformları ve köklü değişimleri kısa sürede hayata geçirdiklerini dile getiren Erdoğan, "Türkiye tarihinin en büyük ekonomik saldırılarından birisini maruz kalmasına rağmen iki aya kalmadan durumu büyük ölçüde kontrol altına aldık. Döviz kurunun bir anda böylesine artış göstermesini sadece ekonomik sebeplerle izah etmek mümkün değildir. Bunu söylemekle de asla sorumluluktan kaçmaya çalışmıyoruz. Yaptığımız durum tespitidir. Ekonomide eksiklerimiz, sıkıntılarımız, çözmemiz gereken sorunlarımız elbette var. Seçimlerin hemen ardından da zaten kolları sıvamış, ekonomik reformlar için hazırlıklara başlamıştık. Ama bu gerçeklerle yaşadıklarımız arasında öylesine büyük bir orantısızlık var ki, ister istemez işin altında başka şeyler aramaz zorunda kalıyoruz ve bunların olduğunu da görüyoruz. Krizin kaynağı mahiyetindeki odakların yaptığı açıklamalar sorunun farklı sebeplere ve saiklere dayalı olarak tırmandırıldığını açıkça gösteriyor. Her kriz beraberinde birçok fırsatı da getirir. Devlet yönetimi olarak bu krizin üstesinden gelmek için normal şartlarda yıllara sari olarak yapabileceğimiz büyük reformları ve köklü değişimleri kısa sürede hayata geçirdik, geçiriyoruz. Unutmayın, bizler ilk göreve geldiğimizde hatırlayın, ülkemizin hali ekonomik olarak neydi ve o krizlerden aldığımız Türkiye'yi kısa sürede nereye getirdiğimizi unutmayın. Biz bu konuda bu işin sıkıntılarını, hastalığını da biliyoruz. Tedavi yollarını da biliyoruz. Kısa zamanda bu işi toparladık ve yolumuza devam ediyoruz. Özel sektörümüzün bu fırsata çevirecek maharete sahip olduğunu biliyorum. İnşallah yaklaşık 2 aylık aradan sonra yeniden bir toparlanma ve yükseliş dönemine girdiğimizi görüyorum.

"Yeter ki işi diyet borcuna dönüştürmesinler. O zaman külahları değiştiririz" 

"Bazıları krizi fırsata çevirmekle fırsatçılığı bir birine karıştırıyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Döviz kuru ile hiçbir işi olmayan pek çok sektörde bir anda büyük fiyat artışları yaşandığına dair yoğun şikayetler alıyoruz. Milletime sesleniyorum, bunun adı fırsatçılıktır. Milletimizi fırsatçıların insafına terk etmeyeceğiz. Serbest piyasa ekonomisi kuralları içinde bu fırsatçılarla mücadele edecek kendilerine gereken yaptırımları uygulayacağız. Türkiye'yi faiz, kur, enflasyon şeytan üçgeninden çıkartana kadar gereken her türlü adımı atacağız. Bizim ekonomi reçetemizde üretim, tasarım, teknolojiyi geliştirme, ihracat, istihdam, refahın tabana yayılması, mağduru ve mazlumu sahipsiz bırakmamak vardır. Türkiye'yi hala siyasi ve ekonomik vesayetin temsilcisi uluslararası kuruluşların kucağına itmek isteyenlere cevabımızı bu şekilde veriyoruz. Ülkemizi kendi çözümlerimizle, programlarımızla hedeflerimize ulaştıracağız. Elbette her türlü yatırıma, katkıya açığız. Yeter ki bunun bedelini bize egemenliğimize ve geleceğimize göz dikerek ödetmeye çalışmasınlar. Türkiye borcuna sadıktır. Yeter ki işi diyet borcuna dönüştürmesinler. O zaman külahları değiştiririz. AK Parti döneminde ülkemizi diyet borçlarından kurtarana kadar çok mücadele ettik, fedakarlıkta bulunduk. Yeniden Türkiye'nin aynı cendereye sokulmasına izin vermeyiz" diye konuştu.

"O teröristler bilsinler ki, bunu en az 800 ile ödeyecekler" 

Terörle mücadelede kararlılık mesajı veren Erdoğan, "Bir ölür bin diriliriz, evvelallah. 8 şehidimiz mi var, o teröristler bilsinler ki, bunu en az 800 ile ödeyecekler. Şu anda zaten Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te her yerde kaçacak delik arıyorlar. İnlerine gire gire bunları bitireceğiz" ifadelerini kullandı.  

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Emine KIZILGÜL
Etiketler: recep tayyip erdoğan, rte, cumhurbaşkanlığı, konuşma, akp,
Yorumlar
Haber Yazılımı