Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 10:20
 
LEZZETLİ ŞENLİK
Misi Yerel Lezzetler Şenliği’nin bu yıl 12. düzenlendi. Şenlik her yıl odluğu gibi bu yılda çok renkli ve lezzetli geçti.
KÜLTÜR Haberi
LEZZETLİ ŞENLİK

Nilüfer Belediyesi’nin, “Yılın Köyü” seçilen Gümüştepe Mahallesi’nde (Misi) bu yıl Misi Yerel Lezzetler Şenliği'nin 12’ncisini düzenlendi. Etkinlik her yıl olduğu gibi bu yılda yoğun ilgi gördü.

Kırsal mahallelerde üretimin ve kadın derneklerinin desteklenmesi amacıyla düzenlenen etkinliklerden biri olan 12. Misi Yerel Lezzetler Şenliği’ne, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ile Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri de katıldı. Başkan Bozbey, stantları tek tek gezerek, vatandaşlarla sohbet etti.

ŞEF İDRİSOĞLU'NDAN NEFİS YEMEKLER

Etkinlik, Şef Emre İdrisoğlu’nun “Tarih Kokan Yemekler” sunumuyla başladı. Şef Emre İdrisoğlu Mürdüm Kebabı ve Kanuni Sultan Süleyman’a özel olarak yapılan mutancana yemeklerini yaptı.

UNUTTUĞUMUZ TATLAR

Unutulmaya yüz tutmuş yüzlerce yemeğin olduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey, “Ninelerimizden duyduğumuz o kadar lezzetli yemeklerimiz var ki. Ancak hazır yiyeceklere yönelince, bu tatları maalesef unuttuk. Onları, mutfağımızdan kestik ama sağlığımızdan da olduğumuzu unutmayalım. Ekşi mayalı ürünlerden de şaşmayın” şeklinde konuştu.

Nilüfer Belediyesi olarak Fadıllı Mahallesi’ndeki 16 bin metrekarelik alana ekolojik tarım koşullarına uygun buğday ektiklerini ifade eden Başkan Bozbey şöyle devam etti: “Buğdayların hasadını gerçekleştirdik. Nilüfer Belediyesi olarak kendi buğdayımızı ekeceğiz, çoğaltmaya çalışacağız. Aslımıza, bu toprakların ürettiklerine dönmemiz lazım. Bunu başarabilirsek, sağlığımıza tekrar kavuşabiliriz diye düşünüyorum. Bu anlamda Misi Yerel Lezzetler Şenliği, bizim için önemli.”

LEZZETLER KAPIŞTI

10 farklı lezzetin yer aldığı Nilüfer Belediyesi Kadın Dernekleri Yemek Yarışması’nda, kavun dolması ve kestaneli lahana yemeğiyle Ürünlü Kadın Derneği, jüri üyelerinden en yüksek puanı toplayarak birinci oldu. Ciğer sarma yemeğiyle İhsaniye Mahallesi Kadın Derneği’nin ikinci olduğu yarışmada, Cumhuriyet Mahallesi Kadın Derneği de falafel ve körili dolma yemeğiyle üçüncü oldu.

Misili kadınların yer aldığı Misi Yemek Yarışması’nda da yerel lezzetler yarıştı. 13 yemeğin yer aldığı yarışmada birinci, köfteli hünkâr beğendi yemeğiyle Mehtap Yılmazer oldu. Şeniz Soylu isimli yarışmacı mantolu patlıcan yemeğiyle ikinci olurken, üçüncülüğü ovmaçlı çorbasıyla Sevilay Özdemir elde etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: LEZZETLİ, ŞENLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı