Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 14:37
 
Son ankette Zeytin Dalı operasyonuna yüzde 90 destek
SİYASET Haberi
Son ankette Zeytin Dalı operasyonuna yüzde 90 destek

Son dakika: Fırat Kalkanı Operasyonuʹndan sonra Zeytin Dalı operasyonu ile Suriye sınırında destan yazan kahraman Mehmetçiğe kamuoyunda büyük bir destek var. A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gürʹün yaptığı son kamuoyu araştırması da bu görüşü doğruluyor. Peki vatandaş Afrin Operasyonuʹnun detayları hakkında bilgi sahibi mi? Harekatın kime karşı yapıldığını biliyor mu? Uluslararası kamuoyu ve ABDʹnin tavrı hakkında ne düşünüyor? Tüm bu soruların cevabını yıllardır yaptığı kamuoyu araştırmaları ve siyasi analizleri ile bilinen Adil Gür, Sabahʹtan İsa Tatlıcanʹa açıkladı. İşte birbirinden çarpıcı o cevaplar...
 
AFRİN DUYARLILIĞI ÇOK YÜKSEK
 
-Afrin operasyonu ile ilgili herhangi bir kamuoyu araştırması yaptınız mı ?
 
Evet. Afrin operasyonu başladıktan sonra Türkiye genelinde 42 ilʹde, 3.225 hanede, yüz yüze görüşme yöntemiyle geniş kapsamlı bir kamuoyu araştırması yaptık. Sadece operasyona olan desteği değil, kamuoyunun PYD ile ilgili düşüncelerini, ABDʹnin tutumunu da içeren oldukça bilgilendirici bir çalışma oldu. Kamuoyunun Zeytin Dalı operasyonu konusunda çok duyarlı olduğu ve bu konuda tahminimizin çok üstünde bilgi sahibi olduğunu gördük.
 
HALK OPERASYONUN KİME YAPILDIĞINI BİLİYOR
 
-Harekatın kime karşı yapıldığını kamuoyu biliyor mu ?
 
Evet halkımızda bu konuda bir kafa karışıklığı yok. Halkımız bu operasyonun neden ve kime karşı yapıldığının bilincinde. Öncelikle bu harekatın kime karşı yapıldığını vatandaşın bilip bilmediğini sorduk. 54,5 PYDʹye, 20,2 PKKʹya, 5ʹin üzerinde de DAEŞ cevabı var. Yani harekatın ilk günlerinde bile halkın 80ʹinden fazlası bu harekatın kime karşı yapıldığını doğru biliyordu. Sanıyorum çalışma bu günlerde yapılsa doğru cevap kesinlikle 90ʹların üzerinde çıkacaktı.
KAMUOYU PYDʹNİN PKK UZANTISI OLDUĞUNU BİLİYOR
 
-Halkımız PYDʹnin PKK ile aynı çizgide olduğunu biliyor mu, PYD hakkında kanaatler nasıl ?
 
Bu topraklarda yaşayanlar gerçekten feraset sahibi ve her şeyin farkında. PYD, PKKʹnın uzantısı mı bu konuda ne düşünüyorsunuz diye sorduk. Halkın 85,4ʹü ˮEvet, PYD PKKʹnın uzantısı, aynı amacı güden bir örgütˮ diyor. Kamuoyunda birtakım çevrelerin veya uluslararası şer cephelerinin aksine PYD, PKKʹnın uzantısı değil diyen sadece 14,6. Bu rakamın içinde ideolojik nedenlerle hayır diyenler olduğu kadar, bilmeyenler de olabilir. Özetle kamuoyumuz PYDʹnin PKKʹnın uzantısı olduğu konusunda hemfikir.   Bu konuda çarpıcı veriler de var. Mesela, CHP seçmeninin 81,5ʹi, Kürt kökenli vatandaşlarımızın 58,4ʹü de PYD PKKʹnın uzantısı diyor. AK Parti ve MHP seçmeninin neredeyse tamamı PKK uzantısı derken, her 100 HDP seçmeninin 31 evet, 69ʹu hayır diyor. Özetle, HDP dışındaki tüm partilerin seçmeni PYDʹnin PKK uzantısı olduğu konusunda hemfikirler.
 
-Yani vatandaşlarımız PYDʹyi tehdit olarak mı görüyor?
 
ˮPYDʹnin varlığı Türkiye için tehdit mi?ˮ sorusuna ankete katılan her 100 kişiden 88ʹi evet Türkiye için tehdit diyor. PYDʹyi PKKʹnın uzantısı görenlerde bu oran 95ʹin üzerine çıkıyor.
 
Şu nokta önemli, Kürt vatandaşların 63,4ʹü de PYDʹyi Türkiye için tehdit olarak görüyor. AK Partililerin 97ʹsi, MHPʹlilerin 95ʹi, CHPʹlilerin 83,4ʹü hatta HDPʹlilerin 36,4ʹü de PYD tehdittir diyor.
 
89ʹLUK DESTEK GİDEREK ARTIYOR
 
-O zaman Afrin operasyonunu vatandaşlarımız oldukça yüksek oranda destekliyor ?
 
Toplumun 88ʹinin tehdit gördüğü bir unsura operasyon yapılmasını doğru bulmasından daha tabi ne olabilir. Halkın 89ʹu Afrin harekatını doğru bulduğunu ve desteklediğini söylüyor. Bu destek giderek artıyor.
 
Sadece Batıda, Karadenizʹde ve İç Anadoluʹda değil; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bile destek 70ʹlerin üzerinde. Sadece HDP seçmeninin 78ʹi ve CHP seçmeninin küçük bir bölümü desteklemediğini söylüyor. Özetle; sokaktaki her 100 kişiden 89ʹu Afrin operasyonunu destekliyor, Devletinin ve Mehmetçiğin yanında.
 
Sadece Afrin operasyonu ile ilgili değil, Bugüne kadar yaptığımız tüm araştırmalarda ˮTürkiyeʹdeki terör sorununu çözmek için gerekirse sınırlarımızın dışındaki tüm operasyonlara halkımızın destek verdiğini görüyoruz. Yani vatandaş Türkiyeʹnin terör sorununu çözmek için sınırlarımızın dışındaki bataklıkların kurutulması gerektiğini düşünüyor.
 
HER KESİMDEN ABDʹYE ÖFKE VAR
 
-ABDʹnin, PYD desteği ile ilgili herhangi bir soru var mıydı araştırmanızda ?
 
Elbette vardı. ABDʹye karşı kamuoyunda ciddi bir tepki var. ˮSizce ABD PYDʹyi niye destekliyor, şu görüşlerden hangisine katılıyorsunuz?ˮ diye sorduk;
 
43,6 ABD kendi çıkarları için bunu yapıyor,
 
21,4 PYDʹyi destekleyerek Türkiyeʹyi sıkıntıya sokmak istiyor,
 
19,1 Kürtlerin bir devleti olsun istiyor,
 
15,9 ise bölgede İsrailʹi destekleyecek bir devlet kurmak, oluşturmak istiyor cevabı verdi.
 
Cevaplar farklı olsa da ABDʹye bir öfke var.
 
KÜRTLERİN YÜZDE 82ʹSİ ABDʹYE TEPKİLİ
 
-Peki Kürtler ne düşünüyor? ABDʹyi dost ve müttefik olarak görüyor mu?
 
Hayır Kürtler de bu tuzağın farkında. Amerikaʹnın Kürtlerin gerçekten dost ve müttefiki olduğunu düşünenlerin oranı 21,0ʹdir. Ankete katılanların 79,0ʹu ise Amerikaʹnın Kürtlerin dost ve müttefiki olmadığı görüşünde.
 
Araştırmada çok çarpıcı bir sonuç var etnik kökeni Kürt olan vatandaşların 82,8ʹi de Amerikaʹnın Kürtʹlerin dost ve müttefiki olmadığını düşünüyor. Bu çok ilginç. Yine aynı şekilde HDPʹye oy vereceğim diyen her 100 seçmenden 79ʹu da ABD Kürtʹlerin dostu değil cevabı vermiştir. Bu da bölgede Kürtlerle birlikte hareket ettiği düşünülen ABDʹye Kürtlerin de güvenmediğini gösteriyor.
 
AFRİN OPERASYONU TÜRKİYEʹYİ BİRLEŞTİRDİ
 
-Toparlayacak olursak bu araştırmayı bir bütün olarak nasıl okumalıyız ?
 
Başta da söylediğim gibi halkımız feraset sahibi. Türkiyeʹnin terör belasından kurtulabilmesi için bu tür operasyonları doğru buluyor ve destekliyor. PYD ile PKK arasında hiçbir fark görmüyor.
 
Benim dikkatimi çeken en önemli sonuçlardan biri de şu; Yakın tarihimize baktığımızda toplumun bazı olaylar karşısında birleştiğini, ittifak ettiğini görüyoruz. Halbuki genelde ne sorarsanız sorun insanlar hep ideolojisini siyasi düşüncesini dikkate alarak cevap verirler. Birinin siyah dediğine karşı görüşte olan beyaz der. İşte yakın tarihimizde bunun 3 tane istisnası var. 15 Temmuz darbe girişimi, Kudüs çıkışı ve Afrin operasyonu. İşte bu 3 konuda kamuoyunun neredeyse ittifak halinde tek sesle cevap verdiğini görüyoruz.
 
Devletin bekası ve Milli meseleler söz konusu olduğunda hangi etnik kökenden, hangi mezhepten, hangi siyasi partiden olursa olsun bu ülkenin insanları safları sıklaştırıyor ve omuz omuza veriyorlar.
 
İşte bu birlik şuuru olduktan sonra, tehdit nereden gelirse gelsin, bu ülkenin birliğini ve dirliğini kimsenin bozamayacağına olan inancımız daha da perçinleniyor.  

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Son, ankette, Zeytin, Dalı, operasyonuna, yüzde, 90, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı