Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 14:42
 
TMSFʹden bankada parası olanlara önemli uyarı
EKONOMİ Haberi
TMSFʹden bankada parası olanlara önemli uyarı

TMSF, ˮZaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklarˮ ile ˮMüflis TYT Bank AŞ zaman aşımına uğrayan hesaplarˮa ilişkin duyuru yayımladı.
 
Bankacılık Kanunuʹnun 62ʹnci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi olacak. Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8ʹinci maddesi gereğince zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile kuruluş birliklerinin internet sitelerinde mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacak.
  
Bu kapsamda, 2007 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler TMSFʹnin internet sitesinin ana sayfasında bulunan ˮZamanaşımı Sorgusuˮ bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilecek.
 
Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için haziran ayının 15ʹine kadar ilgili banka şubeleri veya genel müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğraması nedeniyle Fona gelir kaydedilecek.
 
Öte yandan, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunun ˮZamanaşımıˮ başlıklı 62ʹnci maddesinin ˮBankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde, yapılacak ilanı müteakiben Fona gelir kaydedilir.ˮ hükmü uyarınca İflas İdaresinin aldığı 24 Ocak 2018 tarih ve 2473 sayılı kararına istinaden hazırlanan Müflis Türkiye Turizm Yatırım ve Dış Ticaret Bankası AŞʹye ait hak ve alacaklar listesi TMSFʹnin internet sitesinde yayımlandı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: TMSFʹden, bankada, parası, olanlara, önemli, uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı