Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 11:38
 
TSK Akdenizʹde harekete geçti: 2 denizaltı ve 14 savaş gemisi...
ASAYİŞ Haberi
TSK Akdenizʹde harekete geçti: 2 denizaltı ve 14 savaş gemisi...

Suriyeʹde Esedʹi bahane eden birçok ülke, enerji koridorunun tam göbeğindeki Doğu Akdenizʹe yığınak yapıyor. Gelişmeleri dikkatle izleyen Türkiye ise sınırlarının dibinde yürütülen faaliyetleri adım adım takip ediyor.
Deniz Kuvvetleri hem tansiyonun yükseldiği Doğu Akdeniz’de hem de Ege’de tam teyakkuz haline geçti. Türk Donanması, kıta sahanlığında bir oldu-bittiye izin vermemek için bölgede en az 14 gemiyle 7/24 seyir halinde.
 
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ile mücadelede Fetömetre olarak bilinen ciddi tedbirleri devreye sokan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bir yandan da Türkiyeʹnin denizlerdeki milli hak ve menfaatlerinin korunması için ciddi başarılara imza atıyor. Önleyici tedbirler kapsamında 15 Temmuzʹdan bu yana, kronikleşmiş uluslararası güvenlik sorunlarının bulunduğu Doğu Akdenizʹde ve Egeʹde ciddi başarılar gerçekleştiren Donanma, son olaylar karşısında artan risk algılarına karşı da teyakkuz seviyesini artırdı. Korvet, fırkateyn, denizaltı ve hücumbotlarıyla Türk Donanması hem Egeʹde Yunan tehdidine karşı hem de Doğu Akdenizʹde yükselen güvenlik riskine karşı her türlü önlemi aldı.
 
GEREKEN CEVAP VERİLİYOR
 
Doğu Akdeniz enerji havzasında, Türkiyeʹnin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerinin korunması adına daha önceki dönemlerde örneği görülmeyen görevler icra edildi. Kısa bir süre önce İtalyan doğalgaz arama gemisini KKTC münhasır ekonomik bölge kıta sahanlığına yaklaştırmayan Deniz Kuvvetleri, deniz yetki alanında izinsiz faaliyet icra etmek isteyen araştırma gemileri ve platformlara karşı da gerekli reaksiyonları vakit geçirmeksizin gösteriyor. Başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere Doğu Akdenizʹdeki yetki alanlarının paylaşımı konusunda Türkiyeʹyi yok sayan anlayışın boşa çıkarılması için Akdenizʹdeki Deniz Kuvvetleri varlığı güçlü bir şekilde devam ediyor.
 
EN AZ 14 GEMİ SEYİRDE
 
ABD, İngiltere ve Fransaʹnın önceki gece Suriyeʹye yönelik operasyonu, sonrasında artması beklenen savaş gemileri sayısıyla hayli ısınan Doğu Akdenizʹde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı atılan her adımı takip ediyor. Bölgede en az 14 gemi artırılmış tedbirlerle seyir halinde. Doğu Akdenizʹde Türk Deniz Kuvvetleriʹne ait 2 ila 3 fırkateyn ile 2 ila 3 korvet, bir ila 2 denizaltı, 2 ila 3 hücumbot ve 6 ila 7 karakol gemisi bulunuyor. Halen Deniz Kuvvetleri yetki alanında anormal bir durum bulunmamakla birlikte teyakkuz hali sürüyor.
 
Her yerde görevde
 
Nisan ayı içinde 27 parça savaş gemisiyle Karadeniz boyunca Deniz Yıldızı-2018 tatbikatını icra eden Türk Deniz Kuvvetleri aynı anda Ege ve Akdeniz’de de 14 savaş gemisiyle tatbikat ve eğitim için eşzamanlı sefere çıktı. Barbaros’un torunları, ayrıca NATO görevlerine de aktif katılım sergiliyor. Hint Okyanusu’nda deniz haydutluğuyla mücadele harekâtına 1 fırkayken ile iştirak edilirken, Arap Denizi, Hint Okyanusu ve Kızıldeniz’deki uluslararası harekâtlar, Atlantik Okyanusu, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nde icra edilen NATO ve uluslararası tatbikatlara da aktif katılım sergileniyor. Deniz Kuvvetleri, sadece denizlerde değil, seçkin birlikleri olan Sualtı Taarruz (SAT) komandoları, Sualtı Savunma (SAS) timleri ve Deniz Piyade Birlikleri ile Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekâtları ile karada da büyük başarılara imza attı.
 
Ege’de hazırız
 
Ege Deniziʹnde Yunanistanʹın geçmişten gelen ʹMegola Ideaʹ hedefinin bir parçası olan sınırlarını genişletme temelli yaklaşımına karşı da Deniz Kuvvetleri her an hazırlıklı durumda. Yunanistanʹın son dönemde Türkiyeʹnin zayıf düştüğü düşüncesiyle durumu fırsata çevirme yönündeki teşebbüsleri, Donanmaʹnın Egeʹde yürüttüğü faaliyetler sonucu boşa çıkarılmış durumda. Son olarak Ocak 2018ʹde Yunan Savunma Bakanıʹnı taşıyan Yunan gemilerinin Türk toprağı olan Kardak kayalıklarına yaklaşması Türk donanmasınca engellenmiş ve Yunan Bakan Kammenosʹun siyasi şov yapmasının önüne geçilmişti. Egeʹde Suriye savaşının getirdiği düzensiz göç sorunuyla mücadele kapsamında da Türk Deniz Kuvvetleri önemli görevler icra ediyor. Alınan tedbirler ve düzensiz göçün son yılların en düşük seviyesine indirilmesine sağlanan katkı dolayısıyla NATOʹnun bu bölgede başlattığı harekât da gereksiz ve sonlandırılması gereken bir misyon haline gelmiş durumda. (Yeni Şafak)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: TSK, Akdenizʹde, harekete, geçti:, 2, denizaltı, ve, 14, savaş, gemisi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı