Haber Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 11:09
 
Yalova depremiyle ilk açıklama geldi
YAŞAM Haberi
Yalova depremiyle ilk açıklama geldi

Bu sabah 05.36ʹda merkez üssü Yalovaʹnın Çınarcık ilçesi olan 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Panik oluşturan depremle ilgili deprem uzmanları tüm merak edilen soruları sıcağı sıcağına yorumladı.  İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan:
 
ˮ99 Gölcük depremiyle kırık ikiye bölündü. Bunlardan bir tanesi Çınarcık çukurunun bulunduğu kesimden; onun kuzeyinden İstanbul Avcılarʹa yöneldi. Bu İstanbulʹa doğru giden kırıktı, ondan ötesini kıramadı. Çünkü yerin altından 2 km magma yükselimi vardı. Yer kabuğunun kırılganlığını düşürdüğü için beklenen İstanbul depremini yapamadı.
 
Bunun dışında diğer konu ise Gölcükʹten başlayıp 180 km kırarak gitti. Karamürselʹi kırdı, Çiftlikköyʹü kırdı. Diğer bir kol da Çınarcık üzerinden Esenköyʹe doğru ilerledi. Daha ötesine gitmiş olsa İmralı Adasıʹna gidip oradan da Bandırmaʹya ulaşması gerekiyordu. Tam orada kaldı, kabuğu kıramadı daha fazla. Böyle durumlarda gerginlik kırığın uç noktalarında birikmeye başlar.

 Burayı tekrar kırması için biriktirmesi gereken güç 6 milyar gigaton. Şimdi bu gücü biriktirirken depremcikler olmaya başlıyor. Bu depremciklerden birisi de bugün olan 4.1 büyüklüğündeki deprem. Kuzey Anadolu kırığının güney kolunda olmuştur. Burada şu şüphe uyandırıyor şu anda. Peki beklenen İstanbul depremi diye ağızda sakın edilen deprem İstanbul üzerinde mi olacak? Yoksa İmralıʹnın üzerinde mi olacak diye bir kuşkusu oluşturuyor. Eğer beklenen deprem Çınarcık, Gemlik Körfeziʹnin olacağı yerde olursa 6,4 6,7 arasında değişebilir.

ˮGERGİNLİĞİ BİRİKTİRDİĞİNİN İŞARETİ...ˮ
 
O depremin öncüsü diyemeyeceğiz ama bir gerginlik biriktirdiğinin işaretidir bu. Şu anda orada bir gerginlik boşalması vardır. Şu anda Marmara çok büyük bir depreme yapacak bir gerginlik biriktirmesi yapmış mıdır? Bana göre şu an yapmamıştır. Onun için bir süre daha beklememiz gerekir diye düşünüyorum.ˮ
 
İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz: 
 
ˮBu bölge biliyorsunuz çok sayıda deprem üreten faylardan oluşuyor. 1999 depremi bunun hemen doğusunda meydana gelmişti. Büyüklükleri, Avrupa Sismolojik Birliği tarafından 4, AFAD tarafından 4,1, Kandilli tarafından 4,3 olarak veriliyor. Olan deprem karada olan bir deprem. Bu bölgede 4 büyüklüğünde deprem olması bir takım fayların kırılmasına işaret ediyor. Ancak bu herhangi bir depremin öncüsü olarak beklenen bir deprem değildir. 
 
Bu 4 büyüklüğündeki deprem hepimizi biraz heyecanlandırdı. Yapılacak şey bunu izlemek, hemen arkasından artçıları olacak mı küçülerek sonlanacak mı buna bakacağız. Şu andaki haliyle telaş edilecek bir deprem gibi durmuyor.
 
DEPREM NEDEN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE HİSSEDİLDİ?
 
Depremler eğer yüzeye yakın olursa, sığ olursa depremin derinliği o zaman geniş bir alanda hissedilir. Bu olağandır. 4 büyüklüğünde deprem de yüzeyde hissedilebilecek bir depremdir. Halkımıza geçmiş olsun. Telaş edilebilecek bir şey söz konusu değil. İstanbulʹda deprem olmasını beklediğimiz fay, şu anki depremin oldukça kuzeyinde. Şu an o fay üzerinde bir deprem olmadığını söyleyebiliriz. Ancak önemli olan depreme hazırlıklı olmak. Bu konuda 1999ʹdan bu yana çok çeşitli uyarılar yapıyoruz. Ancak hazırlıklarımızın tamam olmadığı yetkili ağızlar tarafından da ifade edilebilmektedir. Deprem herhangi bir zamanda, herhangi bir anda olabilir.
 
Marmara Deniziʹnin güneyinde olduğu için Bursa çevresi, Tekirdağ civarında deprem hissedilmesi olağandır. Ama bunu kısa bir zaman içerisinde izlemek mümkün olacaktır.ˮ
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Yalova, depremiyle, ilk, açıklama, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı