Haber Detayı
29 Kasım 2018 - Perşembe 10:36
 
YOLCULUK HAYALİ
Milliyetçi Hareket Partisi Genel sekreteri İsmet BÜYÜKATAMAN
SİYASET Haberi
YOLCULUK HAYALİ

Milliyetçi Hareket Partisi Genel sekreteri İsmet BÜYÜKATAMAN Bursa halkının beklediğ hızlı tren ile alaklı bir mektub yazarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yolladı.

Büyükataman yazdığı mektupta 

Sayın Cumhurbaşkanı’m;

Evliyâlar şehri, yeşil Bursa’mız tarihin şanlı sayfalarında göz kamaştırıcı bir yere sahiptir. Cennet ülkemizin bir cennet bahçesi olan şehrimiz;kuruluşumuzun ana damarlarından birisi, belki en önemlilerindendir.Milletimizin tüm kazanımları, tüm güzellikleri Bursa’nın maddi ve manevibağrında saklıdır. Ecdat yadigârı muhteşem değerler, Evlad-ı Fatihan’ınmuhterem anıları Bursa’nın her yerine sinmiş, her yerine serpilmiştir. Bursatarih demektir. Bursa fütuhat demektir. Bursa hoşgörü, anlayış, adalet, ihsan,yiğitlik ve kardeşlik demektir. Bursa elbette aziz Türk milleti ve Türk tarihidir.

Bursa, elleri öpülesi kutlu ceddimizin mirasıdır. Beylikten cihan devletine giden yolun kavşak ve karar noktasıdır. Bursa dünüyle şeref duymakta, yarınıyla umutlanmaktadır. Kuruluşumuzun aziz hatıralarını ruhunda barındıran, her köşesinde tarihin silinmez izlerini taşıyan ulu şehir Bursa, tarihten getirdiği mirasın üzerine maalesef yeni güzellikler ekleyememiştir. Bursa’mızın övündüğü her ne varsa geçmişten kalan aziz, mübarek mirasıdır. Çarpık kentleşmeyle, yeşilin yok edilmesiyle Bursa artık örnek şehirlerimizden, özenilen şehirlerimizden biri olmaktan çıkmıştır.

Bursa için, ecdadın yadigârına sahip çıkmak için Bursa’mızı yeniden yapılandırmak ve eski güzelliğine kavuşturmak lazımdır.Bu meyanda Bursa’mız çok uzun yıllardan beri büyük bir özlemle hızlı treni beklemektedir. Mudanya Yolu’ndan Balat’a girişte soğuk bir kış günü temel atılırken 2016’da “yolculuk hayali” tüm Bursalı hemşerilerimizin yüreğini ısıtmıştı.

Temeli atılan Bursa-Yenişehir hattının ödeneği, tünellerde bitince hedefe kolay ulaşılamayacağı anlaşıldı. Yenişehir-Bilecik etabında 5 kez güzergâh değişince proje bu yılın başında ancak bitebildi.3 Nisan 2018’de; altyapı ihalesi yapılıp temeli atılan, hatta tamamlama ihalesi ile takviye edilen Bursa-Yenişehir etabının üstyapısı ve elektromekanik işleriyle Yenişehir-Bilecik etabının altyapı, üstyapı ve elektromekanik ihaleleri yapıldı.

Müteahhite yer teslimi yapılmasını ve Cumhurbaşkanı olarak zat-ı âlinizin koyduğu 2019’da test sürüşü için hızlı çalışma sürecini bekledik. Bölgedeki viyadük, köprü, yol çalışmalarının hızını görünce de umutlandık. Yaşanan döviz savaşı ve bunun yol açtığı ekonomik sıkıntılara kadar bu umudumuz devam etti.

Hızlı tren projesinin Yenişehir-Bilecik etabı ihalesi, henüz müteahhide yer teslimi yapılıp başlamadığı için, tasarruf önlemleri doğrultusunda iptal edildi.İhale iptal edildiği için de çalışmalar durdu.Ekonomideki sıkıntıların etkisi geçip döviz normalleşinceye kadar Bursa’nın hızlı tren projesi rafta duracak gibi görünmektedir.

2016, 2019 derken şimdi de hızlı tren projesinin daha ileri bir tarihe ötelendiği konuşulmaktadır. Sonuç olarak Bursa-Yenişehir arası 2 ihale kapsamında yavaş da olsa yürümektedir. Ancak bu ihaleler sadece altyapıyı kapsamaktadır. Üstyapı işleriile Yenişehir-Osmaneli (İstanbul - Ankara bağlantısı) arasını ihtiva eden ihale ise ekonomik tedbirler nedeniyle feshedilmiştir. 

Bursalı hemşehrilerimiz adına sizden dileğimiz Bursa’mızın yeniden tarihî güzelliklerine kavuşması için yapılacak çalışmalara yarım kalan hızlı tren projesi ile başlanmasıdır. Projenin önündeki tüm engellerin kaldırılması ve ihale süreçlerinin başlatılarak hızlı trenin Bursalı hemşehrilerimizin hizmetine açılması Bursa için yeni yılın en büyük müjdesi olacaktır.

Bu konuda ilginizi istirham eder, saygılar sunarım."dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: YOLCULUK, HAYALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı