DOLAR

15,5453$% 0.39

EURO

16,2459% 0.75

STERLİN

19,1572£% 0.73

GRAM ALTIN

907,06%0,60

ÇEYREK ALTIN

1.492,00%0,00

BİTCOİN

463791฿%-0.94895

a

KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE NASIL GEÇEBİLİRİZ

Olayın üstünden 2 gün geçtikten sonra kocası bakkala gidince komşusuna sığınmış. Şikâyetçi olmuş mahkemeye çıkmışlar ama kocası serbest bırakılmış. Bana adalet nerede söyleyin!

Merhaba sevgili canlar, bugün ki köşe yazımda hükümetimize bir öneri yazısı niteliği taşıyan konuyla sizlerleyim. Ülkemiz de kadına, çocuğa olan şiddetin önüne geçmenin bir yolundan bahsedeceğim.

Ülkemiz de ortalama 1.650.000 (bir milyon altı yüz elli bin) Özel Güvenlik kimlik kartı sahibi var ve bunların sadece 250.000 (ikiyüzelli bin) civarı iş sahibidir. Bu iş sahibi 250.000 kişi dışında kalan ortalama bir buçuk milyon kişinin takriben 30.000 kişisi çok iyi derece de VIP koruma eğitimlerinden geçmiş tam donanımlı kişilerden oluşuyor.

Ne yazık ki ülkemiz de kadına şiddet hat safhadadır. Bu konuya ilişkin yasalar ve önlemler yetersizdir. Yetersizdir diyorum çünkü her gün haberlerde cinayete kurban giden onlarca kadın haberi duyuyoruz. Birde hiç duyulmayanlar var!

Bir kadın, eski sevgilisi tarafından birkaç kez darp ediliyor, sonra evi yakılıyor, yetmiyor sürekli taciz ediliyor ve her defasında karakola gidip şikâyetçi olduğu halde bir önlem alınamıyor! Burada EGM personelleri ya da kuruma bir kabahat bulmuyorum. Çünkü onlarda yetkileri dahilin de hareket ediyorlar. En sonunda kadın öldürülüyor ve haber oluyor.
Tam bu yazımı yazarken 27.02.2021 saat 10:53 te tV100 kanalında yine kadına şiddetle ilgili bir habere denk geldim. Kadının gözlerini mosmor ve kan oturmuş halde. Evde kapalı, hapis halde tutulduğu için dışarıya da çıkamıyormuş. Olayın üstünden 2 gün geçtikten sonra kocası bakkala gidince komşusuna sığınmış. Şikâyetçi olmuş mahkemeye çıkmışlar ama kocası serbest bırakılmış.
Bana adalet nerede söyleyin!

Eğer kanunlar ile bu insanları koruyamıyorsanız yazıklar olsun. En başta yazdığım gibi 1.500.000 (ortalama) Özel Güvenlik Görevlisi işsiz. Bunların profesyonel yakın koruma olanlarını eğitmen olarak görevlendirip, tüm bu ÖGG arkadaşları A’dan Z’ye eğitime tabi tutarak inanılmaz bir kolluk gücü oluşturula bilinir. Bu yetişmiş personelde, şiddete uğramış olan kadınlara mahkeme kararı ile koruma tedbiri kapsamın da süreli veya süresiz olarak bütçesinin devlet tarafından karşılanması şartı ile kadınları koruma görevine getirile bilinirler. Sadece kadınları değil, buna ihtiyacı olan herkes için kullanıla bilinir bir yöntem olur. Bu eğitimli kişilere aynı bekçiler de olduğu gibi kelepçeleme, gözaltına alma yetkisi de verilirse işte o zaman cinayetlerin önüne geçilmiş olur.

Bunun için Uluslararası Yakın Koruma eğitim uzmanı olarak bizzat bilirkişilik ve eğitim kadrosunu oluşturma, teşkilatlandırma hususunda öncülük yaparım.
Yeter ki devletimiz bu konuda ki duyarlılığını ivedilikle göstersin. Bu konuyu bizzat Sayın İç İşleri Bakanımıza da ileteceğim. Siz değerli okurlarım, bu yazıyı sosyal medyalarınız da kopyala yapıştır şeklinde paylaşırsanız sesimizi daha rahat duyurabiliriz.

Uluslararası Yakın Koruma Savunma Eğitim Federasyonu Genel Başkanı
Süleyman Kocabıyık

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DEPREME HAZIR OL – 2 –

HIZLI YORUM YAP