DOLAR

15,9474$% 0.33

EURO

16,8633% 0.25

STERLİN

19,9823£% 0.25

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

483321฿%3.26946

a

HEYY COVİD-19..KORKMA SIRASI SANA GELDİ !

Sağlıkçılar olarak seninle hep yüz yüzeydik. Bazen sen önde biz arkada, bazen biz önde sen arkada koşturarak geldik bugünlere.

Artık hepimiz çok yakından tanıyoruz seni Covid19. Küçük yeşil top gibi halinle verdiğin zararları hayal bile edemezdik bir yıl öncesine kadar. Bulmaca gibi bulgularla çıktın karşımıza.
Bütün dünyayı bir anda tehlikeli ordunla sardın. Her gün senin insana karşı kazandığın zaferler konuşulur oldu. Borsa benzeri rakamlar uçuşur oldu ekranlarda.
İnsanoğlunun çaresizliğini gördük.

Üzüldük, ağladık, korktuk….

Sağlıkçılar olarak seninle hep yüz yüzeydik. Bazen sen önde biz arkada, bazen biz önde sen arkada koşturarak geldik bugünlere.

Alınan tedbirlerle yavaşlattık senin koşunu. Ama biliyoruz ki sadece tedbir yetmez sana.

Silahlarımızı üretmeliydik sana karşı. Evet ilk silahı geliştirdi insanoğlu.

AŞI…..
Bugünlerde gündemimiz Covid19 için geliştirilen aşılar. Kafalarda milyonlarca soru var şimdi.

İletişim ve bilgi çağında olmak iyi mi kötü mü diye düşünmeden edemiyorum bazen. Öyle ki aşı ile ilgili bilgilenmenin tam olarak verilemediğini düşündüğüm için bugünkü köşemi aşı hakkında bilgi vermeye ayırdım.

Öncelikle aşı nedir onu bilmek lazım. Aşı; hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak amacı ile insan veya hayvan vücuduna verilen, zayıflatılmış hastalık virüsü, hastalık etkeninin parçaları veya salgıları ile oluşturulan çözeltilerdir.

Pekiiii…. Aşının mantığı nedir? Aşı; belirli bir hastalığa yakalanmadan önce, kişilere ulaşıp onların bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla verilir. Vücudun antikor oluşturarak hastalığa karşı savunmasını önceden hazırlamaktır aşının amacı.

Bir aşı neler barındırır içinde diye soracak olursak eğer…

1-Antijen: Bağışıklık gelişmesini sağlayan madde.
2-Adjuvan: Etkinliği artırmak için bakteri ve virüs yanında kullanılan madde.
3-Stabilizatör: Aşıların uygulama aşamasına kadar bozulmasını önlemek amaçlı flakona ilave edilen madde.
4- Koruyucu madde: Mikrobik bulaşmayı engellemek için aşı flakonuna eklenen madde.

Acaba aşıların bir çeşidi var mı?

Evet aşılar; canlı ve ölü aşılar olmak üzere ikiye ayrılır.

Canlı Aşılar: Hastalık etkeni virüs veya bakterinin, hastalık yapıcı özelliğinin labaratuar ortamında zayıflatılmış halidir.( Örn: BCG aşısı, Oral Polio aşısı, Suçiçeği aşısı)

Ölü Aşılar: Bir mikro organizmanın tümünü öldürülmüş halde içeren aşılara tüm hücreli aşılar (örn: Hepatit-A aşısı, İnaktif Polio aşısı) , yalnız belli kısmını içeren aşılara fraksiyone (alt birim) aşılar (örn: Hepatit-B aşısı, Boğmaca aşısı, Pnömoni aşısı, Grip aşıları, Meningokok aşıları, Difteri-Tetanoz toksin aşıları) denir.

Günümüzdeki aşı tartışmalarına girmeden önce biraz da aşıların üretim şekillerine değinmek lazım. Bugüne kadar geleneksel yöntemlerle üretilen aşıları kullandık. Geleneksel yöntemlerle üretilen aşılar; enfeksiyona sebep olan virüs veya bakterinin zayıflatılarak ya da etkisizleştirilerek vücuda enjekte edilmesi şeklinde kullanılmıştır.

Zamanımızda yeni teknoloji ile üretilmeye başlanan aşılar işte tartışmanın ana konusunu oluşturuyor. Bu aşılar ;

1- RNA tabanlı aşılar: Virüsün tamamı yerine genetik bilgi taşıyan RNA zincirinden kritik bir kısmı vücuda enjekte ediliyor.

2- Viral vektör aşıları: Gen teknolojisi kullanılarak virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı başka bir virüs içine yerleştirilip vücuda enjekte ediliyor.

Bu özet bilgilerden sonra Covid19 için üretilmiş aşıların nasıl aşılar olduğunu da bilmekte fayda var. Dünyada salgın için üretilen 5 aşı mevcut. Bunlardan Biontek ve Moderna aşıları RNA tabanlı aşılar, Suputnic-V ve Oxford/Astrezenaca aşıları viral vektör aşıları, Coronovac (Sinovac ) aşısı geleneksel yöntemlerle oluşturulmuş ölü virüs aşısıdır.

Şimdi biz bu aşılardan hangisine güvenmeliyiz diye düşünecek olursak;

Bugüne kadar geleneksel yöntemlerle üretilmiş aşılar kullanmış olmamızın bir tecrübe olduğunu düşünürsek eğer öncelikle Coronovac aşısı dediğimiz, hepimizin bildiği Çin aşısına güvenmemiz gerektiği kanaatindeyim. Yeni teknoloji ile üretilmiş aşılara karşı tecrübenin oluşması için yıllara ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Ama unutmamamız ve kabullenmemiz gereken diğer gerçek de aşı olmadan toplumsal bağışıklığa ulaşmamız , normal hayatlarımıza korkusuzca dönmemiz çok zor.

Eveeetttt dostlarrrrrr….. Aşı hakkında verdiğim özet bilgiler göz önünde bulundurulursa ; bu salgından hızla kurtulabilmek için hızla oluşturulan aşılar içinde sizce hanisini seçmeliyiz?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Emıne
    1 sene önce
    0 0

    Değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz

Sıradaki haber:

MÜLAKAT LİYAKATI ÖLDÜRÜR

HIZLI YORUM YAP