DOLAR

9,6170$%1.43

EURO

11,1489%1.08

GRAM ALTIN

556,76%1,62

ÇEYREK ALTIN

8.816,34%0,44

BİST100

1.522,04%0,18

BİTCOİN

588291฿%5.0996

a

ARALIKLI ORUÇ DİYET DEĞİL BESLENME DÜZENİDİR

Aralıklı oruç diyetinin diyabet ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini, sağlıklı bireylerde insülin işlevini bozabileceğini ve pankreasa zararı olabileceğinin belirtmektedir.

ad826x90
ad826x90

Açlık, hızlı kilo vermek için veya travma, cerrahi, yanık gibi klinik durumlarla ya da sosyal nedenlerle yeterli gıda alınamaması sonucu ortaya çıkar. Malnütrisyonun abartılmış bir şekli olarak düşünebileceğimiz açlık, gıda, enerji, vitamin ve minerallerin yoksunluğu olarak tanımlanabilir .

Son zamanlarda hem danışanlarımdan hem de sosyal medyadaki takipçilerimden sıklıkla intermittant fasting yani aralıklı oruçla ilgili sorular geliyor . Öncelikli olarak aralıklı oruca bir diyet şekli değil; daha çok beslenme düzeni olarak görmemiz gerekiyor .
Oruç diyeti, bilinen adıyla ‘intermittent fasting’ dünyada ve Türkiye’de giderek tercih edilen bir zayıflama yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. 18, 20 veya 24 saatte bir öğün tüketiliyor. Su, şekersiz ve kafeinsiz içeceklerin tüketilebiliyor ve kısa zaman içerisinde hızlı kilo kaybına neden oluyor. Ancak bu diyetin insan sağlığına bazı zararları olabiliyor.
Araştırmacılar, kilo kaybı olmasına karşın , aralıklı oruç diyetinin diyabet ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini, sağlıklı bireylerde insülin işlevini bozabileceğini ve pankreasa zararı olabileceğinin belirtmektedir.

Açlık, yararından çok zararı olabilir..

ad826x90

Açlık ilk olarak besinin tamamen emilmesi durumunda yani 3-4 saat sonra besinin cinsine ve boyutuna bağlı olarak ortaya çıkar. Vücut ilk enerji kaynağı olarak glikoz- glikojen olarak adlandırılan karbonhidratları kullanır. Açlığın ilk safhasında karaciğerdeki glikojen depoları kullanılmaya başlar ve dolaşıma glikoz salınır.. Açlık devam ederse bu depolar biter karaciğer glikojen dışında başka kaynaklardan (amino asitler gibi) glikoz üretmeye başlar. Açlık daha da uzun sürerse glikozun kullanımı azalır ve enerji için yağların kullanımı artar.
Açlığın en önemli cevabı yağ dokusundaki trigliserit depolarının bozulmasıdır. Böylece plazmada yağ asidi miktarı önemli ölçüde artar ve kaslar enerji olarak yağ asitlerini kullanır. Bu zararlı bir olaydır çünkü yağların enerji olarak kullanılması sonucunda keton cisimcikleri olarak adlandırılan istenilmeyen maddeler ortaya çıkar ve bu da vücut metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda kanda yağ asitlerinin artması sonucunda dolaşıma daha fazla yağ katılır ve bu da Kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklar için bir risk oluşturmaktadır. Sonunda yağ depolarının tamamen boşaldığı ve enerji kaynağının yalnızca proteinlerden sağlandığı bir durum ortaya çıkar. Böylelikle kas kayıpları ciddi anlamda başlar.

Sağlıklı diyet nasıl olmalı?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve bunu korumak için hepimizin beslenmesinde protein , yağ, karbonhidrat , lif , vitamin ve mineral dengesine ihtiyacımız vardır .
Belirli yiyecek kategorilerinin diyetinden çıkarman gerekmez, aksine her kategoriden en sağlıklı seçenekleri seçmen gerekir

Danışanlarıma da dediğim gibi sağlıklı beslenmek kendini ‘ya hep ya hiç ‘ durumuna zorlamak değildir .Sevdiğin yiyeyecekleri tamamne beslenmenden çıkarmak zorunda değilsin .
Günlük almamız gereken besin öğelerini karşılayabilmemiz içinde besin çeşitliliği çok önemlidir. Biz bu besinleri 5 ana grupta topluyoruz. Süt grubu, et grubu, ekmek(tahıl) grubu, sebze ve meyve grubu, yağ grubu. Gün içerisinde bu 5 besin grubundan alıyor almamız gerekir. Bunun için tek besin diyetleri veya moda diyetlerden uzak durmaya özen gösterin an iyi çözüm ailenizle birlikte evde pişen yemeklerden ölçülü miktarda tüketmek olacaktır. Dışarıda yediğiniz yemeklerde soslu ve yağlı seçimler ile şekerli içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız da boş kalori almamanız için önemli

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DEPREME HAZIR OL…

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.