a
Pratik Santral
Pratik Santral
 • Kent16
 • Genel
 • Batmanlı usta, ayda 15 adet bağlama yapıp tanesini 4 bin TL’ye varan fiyatlarla satıyor

Batmanlı usta, ayda 15 adet bağlama yapıp tanesini 4 bin TL’ye varan fiyatlarla satıyor

Batman’da yaşayan ve bağlama yapan Ali Adıyaman (49), 20 yıl önce Adana‘da ustasından öğrendiği enstrüman üretimini memleketinde sürdürüyor. Tel ve burgu dışında imalatın tümünü el emeğiyle gerçekleştirdiğini belirten Adıyaman, çok zahmetli olmasına rağmen 20 yıldır mesleğini severek, yaptığını söyledi. Bölgenin tek bağlama imalatçısı olduğu için il dışından da sipariş aldığını ve ayda 15 bağlama ürettiğini anlatan Adıyaman, mesleğini gençlere de öneriyor.

Bölgede bu işi yapan tek kişi! Ayda 15 tane yapıp tanesini 4 bin TL'ye satıyor

“FİYATI 4 BİN TL’YE KADAR ÇIKIYOR”

Bağlama yapımının emek isteyen iş olduğunu vurgulayan Ali Adıyaman, bölgedeki kurak dağlarda yetişen dut ağaçlarıyla bu işlemin daha da zor olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bağlama imalatı kolay değil. Tel ve burgu haricinde bağlamanın tümünü el emeğimle yapıyorum. Ayda ortalama 15 bağlama imalatını gerçekleştiriyorum. En ucuzu 300 liradan başlayıp, 4 bin liraya kadar çıkıyor. Adana’da öğrendiğim bağlama imalatını memleketimde de sürdürüyorum. Kurak dağlarda yetişen ve en az 60 santim genişliği bulan dut ağaçlarını bağlama imalatında kullanıyoruz. Zevkli bir iş olduğu için bu mesleği tercih ettim. Gençlere de bu mesleği öneriyorum. Bölgenin tek bağlama imalat ustası olduğum için de bölgenin tüm illerinden sipariş alıyorum.”

Bölgede bu işi yapan tek kişi! Ayda 15 tane yapıp tanesini 4 bin TL'ye satıyorBatmanlı usta, ayda 15 adet bağlama yapıp tanesini 4 bin TL'ye varan fiyatlarla satıyor

Kaynak: DHA

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Japon hükümeti turizmi canlandırmak için tatile çıkacak vatandaşlarına günlük 1.250 lira verecek

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.