a
Pratik Santral
Pratik Santral
 • Kent16
 • Gündem
 • Bir zamanlar balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin son hali yürek burktu

Bir zamanlar balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin son hali yürek burktu

Beykoz’daki Riva deresi kirlilik nedeniyle son bir aydır simsiyah akıyor. 15-20 kiloluk balıkların tutulduğu, suyunun içilebilir olduğu dere; şimdilerde çevredeki fabrikaların kimyasal atıklarının da akıtılmasıyla kötü kokmaya başladı. Çevre sakinleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyaz Masa’ya konuyu ilettiklerini ancak cevap alamadıklarını söyleyerek yaşanan duruma tepki gösterdi.

“İBB’DEN YANIT ALAMIYORUZ”

Dere yüzünden tedirginlik yaşayan Öğümce Mahallesi sakinlerindne Metin Türk, “Diğer köylerde fabrikalar var. Aynı zamanda arıtma tesisleri var. Bunların arıtmaları olmadığı için bu pis sular dereye akıyor. Burada balıklar yaşardı. Derenin içi kaynıyor. Koronavirüsten kendimizi korumaya çalışırken bir de bu çıktı. İnanın bu virüsten daha kötü. Yapılan hiçbir şey yok. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca talepte bulunduk. Beyaz Masa’ya defalarca kayıt oluşturduk. Ama ne gelen var ne gören var. Yanıt alamıyoruz. ‘Tamam beyefendi’ diyerek telefonu suratımıza kapatıyorlar” dedi.

“SİMSİYAH, KİMYASAL SU AKIYOR”

Öğümce Mahallesi sakini Özcan Adem, “Şu an tarlalarımızı ektik ama sulama yapamıyoruz. Bu suyla nasıl bir sulama yaparız simsiyah, kimyasal akıyor. Zor durumdayız. 15-20 kiloluk balıklar tutuluyordu ama şu an hiçbiri yaşamıyor. Kurbağa sesi de yok. Gerçekten çok üzücü bir durum. Hiçbir yetkili gelmiyor. Ömerli’den Riva’ya kadar 28 kilometre bir dere. Çok güzel yeşilliğin içinde ama akan su insanı tedirgin ediyor” dedi. Bölge sakinlerinden Nuray Yılmaz ise “Bu derenin durumu içler acısı. Burada tarımcılık ve hayvancılık var. 15-20 gün sonra büyükbaş hayvanlar dereye serinlemek için gelecek. O zaman ne olacak, sağlığımız için burası çok önemli. Simsiyah hiçbir berraklığı kalmamış” sözlerini kullandı.

Balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin hali şimdi içler acısı

“ESKİDEN BU DERENİN SUYUNU İÇİYORDUM”

Bir diğer mahalle sakini, dereyle ilgili olarak, “Ben 58 yaşındayım. Eskiden derenin suyunu içiyordum. Balık tutup satardım. Şimdi bırak balığı, kurbağa dahi yok. Son 15-20 yıldır perişan haldeyiz. Hayvanlar için yakınıyorduk artık insanlar etkilenmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin hali şimdi içler acısı

ÇALIŞMA BAŞLATILACAK

Beykoz Belediyesi yetkilileri, bölgede bulunan İSKİ Atık Su Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artan nüfusla birlikte yetersiz kaldığını ve bu nedenle atık suların dere suyuna karıştığını belirtirken, bölgedeki bazı fabrikaların da kimyasal atıklarını kaçak şekilde dereye bıraktığı öne sürüldü. Riva deresiyle ilgili önümüzdeki günlerde çalışma başlatılacağı öğrenildi.

İşte derenin içler acısı hali;

Balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin hali şimdi içler acısı Balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin hali şimdi içler acısıBir zamanlar balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin son hali yürek burktu

Kaynak: DHA

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Başına dördüncü kattan caraskal düşen talihsiz işçi, feci şekilde can verdi

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.