a
Pratik Santral
Pratik Santral
 • Kent16
 • Genel
 • Buğdayda verim artınca çiftçi hasada kurban keserek başladı

Buğdayda verim artınca çiftçi hasada kurban keserek başladı

Hatay’ın Kırıkha ilçesine bağlı Yalangoz Mahallesinde çiftçiler buğday hasadına mutlu başladı. Bölgede dönüme 500 ile 700 kg arasında verim alan çiftçiler, hasada kurban keserek başladı. Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Çelik ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da buğday hasadına katılarak incelemelerde bulundu. Hasat yapan çiftçi Tayfur Elitaş, 700 dönümlük ekili alanda geçen yıl dönümüne 400 ile 500 kg buğday alırken bu yıl yağışların iyi olmasından dolayı buğday tarlalarında bölgedeki çiftçilerin dönüme 500 ile 700 kg arasında ürün beklediğini söyledi.

Buğdayda verim arttı, çiftçinin yüzü güldü

ÇİFTÇİLER AÇIKLANAN FİYATTAN MEMNUN

Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Çelik, ilçede verimin iyi rekoltenin yüksek olduğunu söyleyerek, “Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsunlar çiftçiler için çok güzel bir fiyat açıkladılar. Lisanslı depoculukta çiftçilerimiz için bir artı oldu. Buğday desteklemelerinde ki tarihi artış bu yıl oldu. Bu yıl çiftçi yılı diyerek inşallah mısır desteğini de alacağız. Kırıkhan ilçemizde 150 bin dönüm arazimiz var 10 bin dönem de bahçe dağ arazilerimiz var. Toplamda 160 bin dönüm buğday arazimiz var çok şükür Rabbimiz mahcup etmedi. Rekolte ilçemizde çok yüksek bu yıl çiftçimizin yüzü gülecek” dedi.

Buğdayda verim arttı, çiftçinin yüzü güldü

ERDOĞAN VE PAKDEMİRLİ’YE TEŞEKKÜR

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da bu yıl çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyleyerek, “Allah utandırmasın. Bu yıl muazzam bir sene yaşıyoruz. İlçemizde rekoltemiz çok yüksek. Geçen yıla göre ilçemizde buğday hasadında yüzde 25 artış var. Fiyatlarda çok iyi açıklandı. Amik Ovasından bu sıcağın altında Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli Bey’e çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Bu kadar yoğun korona gündeminde çiftçimizin desteklemesini yüksek fiyattan açıkladığı için çiftçimizin iyi günde kötü günde yanında olduğu için” diye konuştu.

Buğdayda verim artınca çiftçi hasada kurban keserek başladı

Kaynak: İHA

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Türkiye çay ihracatından yılın ilk dört ayında 5,2 milyon dolar kazandı

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.