DOLAR

9,2877$%-0.47

EURO

10,8327%-0.19

GRAM ALTIN

532,80%0,58

ÇEYREK ALTIN

8.446,34%0,46

BİST100

1.431,60%0,98

BİTCOİN

576014฿%0.36301

a

DEPREME HAZIR OL – 3 –

Depremlerin her gün kendini hatırlattığı ülkemizde ailecek sık sık deprem tatbikatı yapılarak, depren tahliyesi uygulanması ve olası bir deprem anı için hazırlıklı olmayı da unutmayın.

ad826x90
ad826x90

Türkiye’nin deprem gerçeği Ülkemizde her gün yaşanan sarsıntılar ile bir kez daha gün yüzüne çıkıyor. Vatandaşların deprem öncesi ve sonrasında alması gereken bazı tedbirler var. İçi İşleri Bakanlığı AFETLERE HAZIRLIK yılı olarak ilan ettiği 2021 de 51 milyon vatandaşımızın Deprem başta olmak üzere tüm Afetler karşı bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi seferberliği başlatıldı. Bende sizleri bir nebze bilgilendirebilmek ve Depremlere karşı hazırlıklı olabilmenizi sağlamak amacı ile üç seri olarak hazırladığım ve geçen hafta 2. bölümü yayınlanan Deprem anında yapılması gerekenler konulu yazımın bugün 3. bölümü olan Deprem sonrası yapılması gerekenler ile ilgili yazımda vurguluyorum. Deprem sonrası yapılması gerekenler ile ilgili yazımı da haftaya köşemde takip edebileceksiniz. Unutmayın Deprem öldürme, önlem almamak öldürür…

DEPREM SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

KAPALI ALANDAYSANIZ;

-Önce kendi emniyetinizden emin olun.

ad826x90

-Sonra çevrenizde yardım edebileceğiniz kimse olup olmadığını kontrol edin

-Depremlerden sonra çıkan yangınlar oldukça sık görülen ikincil afetlerdir. Bu nedenle eğer gaz kokusu alırsanız, gaz vanasını kapatın. Camları ve kapıları açın. Hemen binayı terk edin.

-Acil durum çantanızı yanınıza alın, mahalle buluşma noktanıza doğru harekete geçin.
-Radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarıyla size yapılacak uyarıları dinleyin.
-Cadde ve sokakları acil yardım araçları için boş bırakın.
-Her büyük depremden sonra mutlaka artçı depremler olur. Artçı depremler zaman içerisinde seyrekleşir ve büyüklükleri azalır. Artçı depremler hasarlı binalarda zarara yol açabilir. Bu nedenle sarsıntılar tamamen bitene kadar hasarlı binalara girilmemelidir. Artçı depremler sırasında da ana depremde yapılması gerekenler yapılmalıdır.

AÇIK ALANDAYSANIZ;

-Çevrenizdeki hasara dikkat ederek bunları not edin.
-Hasarlı binalardan ve enerji nakil hatlarından uzak durun.
-Önce yakın çevrenizde acil yardıma gerek duyanlara yardım edin.
-Sonra mahalle toplanma noktanıza gidin.
-Yardım çalışmalarına katılın. Özel ilgiye ihtiyacı olan afetzedelere -yaşlılar, bebekler, hamileler, engelliler- yardımcı olun.

YIKINTI ALTINDA MAHSUR KALDIYSANIZ;

-Paniklemeden durumunuzu kontrol edin.
-Hareket kabiliyetiniz kısıtlanmışsa çıkış için hayatınızı riske atacak hareketlere kalkışmayın. Biliniz ki kurtarma ekipleri en kısa zamanda size ulaşmak için çaba gösterecektir.
-Enerjinizi en tasarruflu şekilde kullanmak için hareketlerinizi kontrol altında tutun.
-El ve ayaklarınızı kullanabiliyorsanız su, kalorifer, gaz tesisatlarına, zemine vurmak suretiyle varlığınızı duyurmaya çalışın.
-Sesinizi kullanabiliyorsanız kurtarma ekiplerinin seslerini duymaya ve onlara seslenmeye çalışınız. Ancak enerjinizi kontrollü kullanın.

Afet ve Acil durum çantasında neler olmalı?

Uzmanlar ve afet konusunda çalışmalar yapan kuruluşlar, bireylere temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri malzemeleri içeren bir çanta hazırlamalarını tavsiye ediyor.

Özellikle 1999 depreminden sonra uzmanların yaptığı uyarıların ardından birçok kişi “deprem çantası” hazırlamıştı.

ad826x90

Afet ve Acil Durum çantası – 72 Saatlik Yeterlilik” olarak adlandırılan deprem çantasında olması önerilen malzemeler şunlar:

“Su,
Yiyecek, kolay bozulmayacak (konserve vb.),
İlk Yardım Seti (eczanelerde satılmaktadır),
Pilli radyo ve yedek pilleri,
El feneri (yedek pil ve ampulleri ile),
Battaniye,
Nakit para,
Kibrit / çakmak,
Kalem, kağıt,
Düdük,
Hijyenik ped v.b. ,
Sigorta poliçeleri, bonolar, hisse senetleri, kontratlar, senetler v.b. ,
Pasaportlar, sigorta kartları, doktor kayıtları v.b. ,
Değerli ev eşyalarının envanteri, önemli telefon numaraları.”
Ayrıca bebekli ailelerin de mama, bebek bezi, biberon ve yedek giysi, ilaç kullanıyor iseniz ilaçlarını, evcil hayvanınız var ise onun içinde mama gibi malzemeler alması da öneriliyor.

Hazırlanan bu çantanın evde yaşayan herkesin kolay ulaşabileceği bir yerde tutulması gerekiyor.

Depremlerin her gün kendini hatırlattığı ülkemizde ailecek sık sık deprem tatbikatı yapılarak, depren tahliyesi uygulanması ve olası bir deprem anı için hazırlıklı olmayı da unutmayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sezgisel Beslenme

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.