a
Pratik Santral
Pratik Santral
 • Kent16
 • Gündem
 • Edremit Kazdağları’ndaki köknar ağacı İstanbul’un Fethi’nde büyük rol oynadı

Edremit Kazdağları’ndaki köknar ağacı İstanbul’un Fethi’nde büyük rol oynadı

Balıkesir’in Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, İstanbul‘un Fethi’nde karadan yürütülen gemilerin ve kızakların Edremit Kazdağları köknarı ile yapıldığını belirterek, bu ağaçları ve Kazdağları’nı korumanın önemli olduğunu vurguladı.

“BU AĞAÇLARIN ÇAĞ AÇIP KAPATMADA ÖZEL BİR YERİ VARDIR”

567 yıl önce İstanbul’un Fethi’nde Kazdağları köknarının önemine dikkat çeken Başkan Arslan, “İstanbul’da karadan yürütülen gemilerde ve özellikle Haliç’e inmelerini sağlayacak kızaklarda özel bir ağaç aranmıştır. Suya dayanıklı, sağlam ve işlemesi kolay olduğu için bölgemizin köknarı seçilmiştir. Dünyada bir çağın açılıp, bir çağın kapanmasında Kazdağları köknarının özel bir yeri vardır” diyerek 7 tepeli şehrin fethinde Kazdağları’nın önemine dikkat çekti.

Başkan Arslan, “Bölgemizin Tahtacı Türkmenleri de o zamanlarda Fatih tarafından Toroslar’dan Kazdağları’na getirtilmiştir. Tahtacı Türkmenleri İstanbul’un fethi için ağaç temin etmiştir” açıklamasında bulundu.

Edremit Kazdağları'ndaki köknarı ağacı İstanbul'un Fethi'nde büyük rol oynadıBalıkesir’in Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan

“FATİH, İSTANBUL İLE BİRLİKTE GÖNÜLLERİ DE AFFETTİ”

Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümünü de kutlayarak “Fatih, İstanbul ile birlikte gönülleri de fethetmiştir. Fetih sonrası gösterilen hoşgörü, adalet ve eşitlik ilkeleri Edremit’te yönetim anlayışımızın da dayanağıdır. Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere fethin askerlerini saygıyla ve rahmetle anıyorum” dedi.

Kaynak: İHA

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Gençlerimize fethin 600. yıl dönümü olan 2053 için büyük ve güçlü…

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.