DOLAR

9,2620$%0.91

EURO

10,7921%0.69

GRAM ALTIN

525,89%-0,78

ÇEYREK ALTIN

8.384,98%-0,69

BİST100

1.409,56%-0,15

BİTCOİN

561031฿%-1.2327

a

EKMEĞİNİZİ SİGORTALATTIRIN!

Nasıl ki, ev aldığımızda hemen sigortalattırıyorsak veya araba aldığımızda hemen kasko yaptırıyorsak, ekmeğimizi de aynı özenle sigortalattırmalıyız. Evet ekmeğimizi! Çünkü işimiz bizim ekmeğimiz. Ekmeğimizin sigortası da SENDİKA!

ad826x90
ad826x90

Devlet Memurlarının (prime esas kazançları) maaşları;

1- Aylık Tutar
2- Taban Aylık
3- Ek Gösterge Aylığı
4-Kıdem Aylık
5-Özel Hizmet Tazminatı kalemlerinden oluşmaktadır.

Geçmiş yıllarda memur maaşları, kamuya maliyeti düşük olan ve emekli aylıklarını etkilemeyen ek ödemenin artırılması yoluyla yükseltildiği için memurların prime esas kazanç miktarları düşük kalmıştır.

Oysa ki; devlet memurlarına yapılan maaş artışlarında yüzdelik zamlara ilaveten, ağırlıklı olarak da taban aylığına seyyanen zam yapılması ve ek ödemenin eşit işe eşit ücret ilkesinin hayat bulması için verilen bir tazminat olduğunun kabulü ile bu ödemenin maaşların ana unsuru haline getirilmesi sağlanmalıydı.
2 Kasım 2011 tarihli ve 28103 sayılı mükerrer 666 sayılı KHK ile “Ek ödemeye hak kazanılmasında ve bu ödemenin yapılmasında aylıklara ilişkin hükümler uygulanır. Bu maddeye göre yapılacak ek ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz” ibaresi eklenmiştir. Hal böyle olunca bugün memur maaşının en önemli kalemlerinden birisi haline gelmiş olan “Ek ödeme” prime esas kazanç dışında tutulmuş, bu ödemeden prim kesintisi yapılmadığı için emekli maaşı ve emekli ikramiyesinin hesaplanmasına da dahil edilmemiştir.
Bugün gelinen noktada kamu çalışanlarının emekli olduktan sonra aldıkları ücret ile çalışırken aldıkları ücret arasında bir uçurum oluşmuş ve kamu çalışanları emekli olmaktan korkar hale gelmişlerdir.

ad826x90

Son yıllarda kamu görevlileri adına gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde, yetkili konfederasyonun maaş artışlarında ekonomik gelişmeleri görmezden gelen yaklaşımları nedeniyle memur maaşlarındaki artış son derece sınırlı kalmış, son 10 yılın 5’inde memur maaşları enflasyondan daha az artış göstermiştir.
2011 yılında çıkan 666 sayılı KHK ile ek ödemenin prime esas kazanç tutarının dışında bırakılması, asgari ücretin 2021 yılında %21,56 oranında artarak 3 bin 577,50 TL ulaşması, memur maaşlarına ise %7,33 zam yapılmasıyla, Hizmetli, Şoför, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Din Hizmetleri Uzmanı (Henüz Torba Kadro almamış) gibi unvandaki kamu çalışanlarının prime esas kazanç tutarları asgari ücretin altında kalmıştır. Yetkili sendikanın %3 gibi ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan zam oranlarına imza atmasının devam etmesi halinde tüm memur maaşlarının asgari ücretin altında kalması da ne yazık ki kaçınılmazdır.

2021 yılı için asgari ücretle çalışan bir işçinin sosyal güvenlik primine esas kazanç tutarı 3 bin 577,5 TL’ye yükselirken; 5. derecenin 1. Kademesindeki bir şoförün prime esas kazanç tutarı 3 bin 528,29 TL, 7. derecenin 3. Kademesindeki V.H.K.İ.’nin prime esas kazanç tutarı 3 bin 522,49 TL olmuştur.
Şimdilik, SGK’nın yayımladığı bir duyuru ile Emekli Keseneği ve Genel Sağlık Sigortası Primlerinin Devlet paylarının yükseltilerek prime esas kazanç miktarının asgari ücretin altında kalması geçici olarak engellenmiştir.

Eğer kamu görevlilerine ödenmekte olan tüm kalemler prime esas kazanca dahil edilse, memurların hem emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri düşük olmayacak, hem de çalışırlarken aldıkları ücret ile emekli olduktan sonra aldıkları ücret arasında uçurum olmayacak.

Nasıl ki, ev aldığımızda hemen sigortalattırıyorsak veya araba aldığımızda hemen kasko yaptırıyorsak, ekmeğimizi de aynı özenle sigortalattırmalıyız. Evet ekmeğimizi! Çünkü işimiz bizim ekmeğimiz. Ekmeğimizin sigortası da SENDİKA!

Lakin, evimizin yada arabamızın sigortasına gösterdiğimiz özenin kat ve kat fazlasını ekmeğimize yani işimize de göstermeliyiz.

Ne yazık ki bugün kamuda arkadaş hatrına yapılan üyelikler, siyasi beklenti ile yapılan üyelikler, makamların baskı unsuru haline getirilerek sendikal amaçlar için kullanılarak yapılan üyelikler v.s neticesinde ne yazık ki memurların prime esas kazançları asgari ücretin altında kalmıştır.

İnsan onuruna yakışan bir yaşam için EKMEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN! EKMEĞİNİZİ SİGORTALATTIRIN!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bahar Mevsimi Sebze ve Meyveleri

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.