Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 17:47
 
ABD Hizbullahʹın iki komutanı için 12 milyon dolar ödül koydu
ASAYİŞ Haberi
ABD Hizbullahʹın iki komutanı için 12 milyon dolar ödül koydu

ABD, İran destekli Hizbullah örgütünün iki komutanının yakalanmasına yardımcı olacak, bilgi paylaşımı yapacaklara ödül vereceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ˮAdalet İçin Ödül Programıˮ kapsamında, Hizbullah örgütünün komutanlarından Telal Hamiyeʹnin yakalanmasına yardımcı olacak kişiye 7 milyon dolar, Fuat Şükür için ise 5 milyon dolar ödül verileceği belirtildi.

Hizbullah örgütünü 1997ʹden beri terör örgütü olarak kabul eden ABD, dün yaptığı açıklamada iki örgüt mensubu için şu ifadelere yer verdi:

ˮTelal Hamiye, Hizbullah’ın tüm dünyadaki organize hücrelerini yöneten Dış Güvenlik Kuruluşu (DGK) başkanıdır. DGK, Lübnan dışındaki terörist saldırıların planlanması, koordinasyonu ve uygulanmasından sorumlu Hizbullah unsurudur.ˮ ˮFuat Şükür, uzun zamandır Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’a askeri işlerde üst düzeyde danışmanlık yapmaktadır. Şükrü, 23 Ekim 1983 tarihinde Beyrut, Lübnan’da düzenlenen ve 241 ABD’li askeri personelin hayatına son veren ABD Deniz Piyadeleri Kışlası bombardımanının planlanması ve yürütülmesinde merkezi bir rol oynadı.ˮ

ˮADALET İÇİN ÖDÜL PROGRAMIˮ

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomatik Güvenlik Bürosu tarafından yönetilen Adalet İçin Ödül Programı, kurulduğu 1984 yılından bu yana, terör listesindeki isimlerin yakalanmasına yardımcı olacak bilgi veren 90’dan fazla kişiye 145 milyon doları aşan ödeme yaptı. Program, 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin bombalanması olayında hüküm giyen Remzi Yusuf’un yakalanmasında da önemli rol oynadı.

Adalet İçin Ödül Programı, terör listesinin başında yer alan El Kaide lideri Eymen Zevahiri ve DEAŞ lideri Ebubekir Bağdadiʹnin yakalanmasına yardımcı olacak bilgi paylaşımı yapacak kişiye 25 milyon dolar ödül vadediyor.

ABDʹNİN HİZBULLAH YAPTIRIMLARI

Uzun süredir Hizbullahʹa yönelik yaptırımlar uygulayan ABDʹden 2015 yılında yapılan bir açıklamada, ˮABD hükümeti, grubun mali destek altyapısını hedef alarak, Hizbullahʹın terör kabiliyetlerini daha fazla bozacaktır. Hizbullah üyelerinin ve destekçilerinin nerede olurlarsa olsunlar faaliyetleriyle mücadele etmek için yaptırımlar uygulamak gibi güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz.ˮ ifadesine yer verilmişti.

Lübnan Merkez Bankası, 2016ʹnın Haziran ayında, ABDʹnin Hizbullahʹın finansal hareketlerine yönelik yaptırım kararlarıyla uyumlu olarak Hizbullah ile bağlantılı 100 banka hesabını kapatmıştı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ABD, Hizbullahʹın, iki, komutanı, için, 12, milyon, dolar, ödül, koydu,
Yorumlar
Haber Yazılımı