Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 17:10
 
ˮABD ve siyonist cephe yenilginin acısını tadacakˮ
İran resmi ajansı IRNA'nın haberine başkent Tahran'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Savunma Bakanı Emir Hatemi, Tahran ile Washington arasında yükselen tansiyona değindi.
DÜNYA Haberi
ˮABD ve siyonist cephe yenilginin acısını tadacakˮ

 
 
ABD'nin İran'a yönelik askeri saldırı tehditlerine işaret eden Hatemi,  "İran'ın savunma ve askeri hazırlıkları her türlü tehdide karşı en üst  düzeydedir." dedi.
 
 
 
 
 
Bölgedeki aşırılık yanlısı grupların Irak ve Suriye gibi ülkelerde  yenilmesiyle Washington'un bölgedeki planlarının yenilgiye uğradığını savunan  Hatemi, "Amerikalılar, bölgedeki meşum planlarının başarısız olmasından sonra  halkımıza karşı ekonomik araçlarla şiddetli ve çok yönlü saldırılara yöneldi."  diye konuştu.
 
İran'ın ABD'nin komplolarını daima boşa çıkardığını söyleyen Hatemi,  "ABD ve siyonist cephe, bu kez de yenilginin acısını tadacak." ifadesini  kullandı.
 
Trump yönetimi, geçen yıl mayısta 2015'te İran'la imzalanan nükleer  anlaşmadan tek taraflı çekilmişti.
 
Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan  yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusunu  "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8  Mayıs'ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya  başladığını duyurmuştu.
 
ABD, geçen hafta İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla  USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52  bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.  ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'in Trump'ın üst düzey güvenlik  danışmanlarına, "İran tehdidine karşı bölgeye 120 bin asker gönderme planını da  içeren bir sunum yaptığı" iddia edilmişti. İddia, Trump tarafından yalanlanmış  ancak Pentagon'dan konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştı.
 
 
 
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ˮABD, ve, siyonist, cephe, yenilginin, acısını, tadacakˮ,
Yorumlar
Haber Yazılımı