Haber Detayı
03 Şubat 2019 - Pazar 21:27
 
ʹAksaray Malaklısıʹ köpeklere yoğun talep
GÜNDEM Haberi
ʹAksaray Malaklısıʹ köpeklere yoğun talep

Aksaray Malaklısı olarak adlandırılan çoban köpeği, bacak ve ayak kalınlığı, büyük kafası, sarkık dudağıyla biliniyor. Aksaray bölgesinde, yöresel olarak sarkık olan dudağa ʹmalaklıʹ dendiği için bu köpekler ʹAksaray Malaklısıʹ olarak adlandırılıyor. Boyları 80 ila 120 kilo ağırlığında olan köpeklerin yerden omuz yüksekliği 90 santimetreye kadar ulaşıyor. İki ayağının üstünde durduğunda ise 1 metre 70 santimetreye kadar yüksekliğe ulaşabiliyor. İriliği ve sadakati nedeniyle koyun sürülerinin korunmasında tercih edilen Aksaray Malaklısı, Evliya Çelebiʹnin seyahatnamesinde ʹAnadoluʹda bir ʹAslanʹ gördümʹ şeklinde geçiyor. Bu nedenle bazı yörelerde ʹAnadolu Aslanıʹ olarak da adlandırılabiliyor.
YILDA 300 İLA 400 ADET YETİŞİYOR
AKMİD Başkanı Muammer Tıpırdamaz, bir Malaklı köpeğinin yılda bir kez 6 ile 9 arasında yavru dünyaya getirdiğini, bölgede 30 üreticinin bulunduğunu ve yılda 300 ile 400 arasında malaklı yetiştirildiğini belirtti. Sadakati ve iri yapısı nedeniyle yoğun talep olduğunu ifade eden Tıpırdamaz, ʹʹÖzelikle Türkiye genelinde aşırı ilgi var. Hemen her gün Türkiye genelinden derneğimizle irtibat kurularak malaklı isteniyor. Biz de üreticilerimize yönlendirerek taleplerin karşılanmasını sağlıyoruz. Ama gelen yoğun talepten dolayı üreticiler bu talepleri karşılamakta zorlanıyorlar” dedi.
ʹİYİ BİR BEKÇİ KÖPEĞİʹ
Aksaray Malaklısıʹnın fiziki olarak dünyada önde gelen çoban köpeklerinden olduğunu ifade eden Tıpırdamaz, şunları söyledi:

ʹʹMalaklı, fiziki olarak dünyadaki çoban köpekleri içinde en büyüğüdür. Kiloları normalde 85-90 kilo arasındadır; ama daha ağır olanlar da var. Omuz başı 85 ile 90 santimetre arasındadır. Aksaray Malaklısıʹnın özelliklerinden ağırlıklıları kafada toplanır. Tüyleri ekseriyetle kısadır. Çobanlara, koyun sürüsünü, kurtlara karşı korumakta yardımcı olan iyi bir bekçilik görevi vardır. Malikane ve fabrikalarda koruma bekçiliğini de en güzel şekilde yapmaktadır.ʹʹ

Malaklı köpeklerinin katıldıkları tanıtım fuarlarının da gözdesi olduğunu belirten Tıpırdamaz, ʹʹİstanbul’da geçen yıl düzenlenen Emitt Fuarı ile Ankara Fuarında yoğun ilgi gördü. Fuar katılımcılarının birçoğuna Malaklı gönderdik. Birçoğuna da yine yoğun talepten dolayı gönderemedik. İstek günbegün artıyor. Malaklılara Avrupa’dan tutun da, Uzak Doğu ülkelerinden Çin’e varıncaya kadar talep var. Brezilya, Arjantin gibi ülkelerden yoğun bir talep gelmeye başladıʹʹ diye konuştu.
Malaklı yetiştiricisi Fatih Dağtaş ise, ʹʹEskiden hobi olarak besliyordum. Şimdi ise bu işi profesyonel olarak yapıyorum. Şu anda 12 tane damızlık malaklım var. Bunların aylık masrafı, bir evin giderinden fazla .Ben bu işi sevgiyle yapıyorumʹʹ dedi.
Malaklı köpeğini sevdikçe günün stres ve yorgunluğunu attığını hissettiğini ifade eden Dağtaş, ʹʹBenim çocuğum nasılsa, bunlar da benim için aynı. Zaten bir kişi beslediği zaman Aksaray Malaklısıʹndan vazgeçilmeyeceğini anlarʹʹ şeklinde konuştu.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ʹAksaray, Malaklısıʹ, köpeklere, yoğun, talep,
Yorumlar
Haber Yazılımı