Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 15:09
 
Alinur AKTAŞ : Dünya, Alpagut Sayesinde Türkçe Konuşacak.
3. DÜNYA ALPAGUT ŞAMPİYONASI BURSA'DA
SPOR Haberi
Alinur AKTAŞ : Dünya, Alpagut Sayesinde Türkçe Konuşacak.

Son iki yıldır Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan Dünya Alpagut Şampiyonası, bu yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 20-22 Kasım 2020 tarihleri arasında 40’ı aşkın ülkeden yaklaşık 650 sporcunun katılımıyla Bursa Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksinde gerçekleştirilecek. Bursa’nın uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlayacak şampiyonanın tanıtım toplantısı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Alpagut Türkiye Federasyonu Başkanı Cemal Ersoy ve Dünya Alpagut Federasyonu Teknik Direktörü ve Avrupa Federasyonu Başkanı Tuncay Meriçli’nin katılımıyla Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Muradiye Salonu’nda yapıldı.

 

ALİNUR AKTAŞ: TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMLİ YANSIMASI

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geleneksel sporların, sadece bir spor dalı olmaktan öte, Türk kültürünün önemli yansımaları olduğunu söyledi. Geleneksel spor oyunlarının her zaman dayanışmayı, kaynaşmayı, birlik ve beraberliği güçlendirdiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Yüzlerce yıl öncesinden gelen ata sporlarımız, inançlarımızla, örf ve adetlerimizle şekillenmiş, bizim kimliğimizin bir parçası olmuştur. İnsanlık tarihinin en zengin kültürlerinden birine sahip olan kültürümüzde güreş, okçuluk, cirit, binicilik gibi sporlar yüzlerce yıl önceki coşkusuyla hala varlığını sürdürüyor ve toplumumuz tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Bizler kültürümüzün birer aynası olan bu sporlarımızı destekleyerek geleceğe taşınması için çalışıyoruz” dedi.

 

 

CEMAL ERSOY : ALPAGUT, TÜRKLERİN YAŞAM VE SPOR FELSEFESİ

 

Alpagut Türkiye Federasyonu Başkanı Cemal Ersoy da alpagutun bir anlamda Türklerin yaşam ve spor felsefesi olduğunu vurguladı. Günümüzde karate, judo, güreş, jiu-jitsu ve tekvando gibi adlarla sergilenen spor dallarının aslında alpaguttan alındığını ifade eden Ersoy, “Ama ne yazık ki biz şampiyonalarda salonlara girdiğimizde başka ülkelerin bayraklarına selam veriyoruz, Alpagut sporuyla birlikte dünyanın hangi milletinden olursa olsun Şanlı Bayrağımız selamlanlarak yarışmalara başlanacak. İlk kez kardeş ülke Azerbaycan’da gerçekleştirilen etkinlikle ata sporumuz alpagut 40’ı aşkın ülkeyi sardı. Alpagut Türk sporu olarak anılacak ve bu spor bizim bayrağımızın altında, bizim ahlakımızla, bizim ananelerimizle yapılacak. Şampiyonamızın ana sponsorluğunu üstlenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Dünya Alpagut Federasyonu Teknik Direktörü ve Avrupa Federasyonu Başkanı Tuncay Meriçli de alpagut sporunun teknik özellikleri hakkında bilgi verdi.

 

Alpagut Türkiye Federasyonu Başkanı Cemal Ersoy ve Dünya Alpagut Federasyonu Teknik Direktörü ve Avrupa Federasyonu Başkanı Tuncay Meriçli, toplantının sonunda Başkan Aktaş’a günün anısına Yargan yani öğretmen kıyafeti hediye etti.

Kaynak: (TIHA) - TIHA Editör: Haber Editörü
Etiketler: Alinur, AKTAŞ, :, Dünya,, Alpagut, Sayesinde, Türkçe, Konuşacak.,
Yorumlar
Haber Yazılımı