Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 11:34
 
Anneye bin 300 TL doğum parası veriliyor
EKONOMİ Haberi
Anneye bin 300 TL doğum parası veriliyor

Anneler için ülkemizde çok sayıda destek var. Bu desteklerden biri de doğum yardımı. Devlet, her anneye çalışsın çalışmasın doğum yardımı adı altında ödeme yapılıyor. Devlet bu destekle annelere her çocuk başına ayrı ayrı para ödüyor. 15 Mayıs 2015ʹten itibaren Türk vatandaşlarına ve ʹMavi Kartʹ sahiplerine, canlı doğan birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600 lira doğum yardımı yapılıyor.
3 çocuk sahibi olan anne toplam bin 300 lira alabiliyor. Doğum yardımı için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezleriʹne yapılabiliyor. Memurlar çalıştıkları kurumlara, yurt dışında yaşayanlar ise büyükelçilik ve konsolosluklara başvurarak ödemesini alabiliyor.
 
Başvuru, doğumun gerçekleşmesinin ardından nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemiʹnde kaydı yapıldıktan sonra gerçekleşiyor.
 
6 BİN LİRA ÖDENEK VE SÜT PARASI
 
Anneler eğer çalışıyorlarsa bu kez 112 günlük izinleri sırasında iş göremezlik ödeneği de alıyorlar. Maaşlarına göre ödenen bu paralar asgari ücretli biri için en az 6 bin 367 lira oluyor. Ayrıca kendisi veya eşi sigotralı olan bir anne için ise bu yıl süt parası olarak 182 lira daha ödeniyor. 
 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Elif ERDOĞAN
Etiketler: Anneye, bin, 300, TL, doğum, parası, veriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı