Haber Detayı
01 Haziran 2019 - Cumartesi 12:44
 
Hatayʹda gizemli keşif
Dalış eğitmeni ve rehber balık adam Mahmut İğde ile dalış partneri doktor Cihan Öztürk, denizin altından Kel Dağıʹnın içine girerek, görsel olarak peribacalarını andıran bir su altı mağarası buldu.
KÜLTÜR Haberi
Hatayʹda gizemli keşif

Günümüzde faal olmayan bir volkanik dağ olan 1736 metre yükseklikteki Kel Dağıʹnın altındaki bu mağaraya, deniz seviyesinden 19 metre derine dalınarak giriş yapılabiliyor. Ana girişten 120 metre suyun altında ilerledikten sonra görselliğiyle büyüleyen mağaraya ulaşılıyor. Araştırmacı ekip, mağaranın bilinmeyenlerini ortaya çıkarmak için keşif dalışlarını sürdürüyor. 

 

Mağara, 1736 metre yükseklikteki dağın zemininde
Dalış eğitmeni ve rehber balık adam İğde, yaptığı açıklamada, Kel Dağıʹnın kendisi için çok özel bir dağ olduğunu dile getirdi. Kel Dağıʹnın, coğrafik özelliklerinin yanı sıra mitolojide ve bölgede var olmuş bütün uygarlıklarda kendine yer bulan bir dağ olduğunu aktaran İğde, Kel Dağıʹnın mitolojideki adının Casius olduğunu, yerel halk tarafından Cebel-i Akra olarak bilindiğini söyledi. Dağın, Hazzi Dağı, Şapon Dağı, Fırtına Toplayan Dağ, Zeus Kasios, bazı kaynaklarda ise Mount Olympus of the Near East, Zeus of Mount Kasios ve Lord of the North isimleriyle de adlandırıldığını belirten İğde, Akdenizʹin güneydoğu köşesinde hemen deniz kıyısından uzanan dağın yüksekliğinin 1736 metre, taban uzunluğunun 12 kilometre olduğunu kaydetti.

 

ʹMağaranın keşfi tamamen şansʹ
Mağaranın keşfinin tamamen şans ve merak dürtüsü ile gerçekleştiğini dile getiren İğde, şunları söyledi: ˮ2017ʹnin mayıs ayında dalış partnerim doktor Cihan Öztürk ile kovuk dalışı dönüşünde, sağımızdaki duvarda, içeri doğru bükülen bir koyuluk dikkatimizi çekti. Fenerlerimizi açtık ve içeri doğru girmeye başladık. Büyükçe bir girişi olan ve ötekilerden daha büyük bir kovuktu bu. Yaklaşık 40-50 metre ilerledikten sonra 2 metre genişliği ve 3 metre yüksekliği olan ikinci bir kapı daha gördük. İçeri baktığımızda aslında buranın büyük bir mağara olduğunu anladık. Hemen dalışımızı sonlandırdık. Hemen keşif için bir sonraki dalış planını yapmaya başladık. Aradan geçen süreçte 200ʹe yakın dalış yaptık ve hala yeni noktalarını keşfediyoruz.ˮ Mağaraya girebilecek kişilerin en az 3 yıldız dalıcı ve eğitmen dalıcı olması gerektiğinin altını çizen İğde, ˮMağaranın ana girişi 19-27 metre arasında. Yaklaşık 50 metre sonra 20-23 metre derinlikte genişliği 2, yüksekliği 3 metre olan 2. kapıdan giriş yapıyoruz. Oradan da mağaranın en uzak noktasına 70 metre kadar palet vuruyoruz. Derinliğimiz yavaş yavaş azalıp 0 metreye kadar geliyor.ˮ dedi.

 

Farklı türlerdeki deniz canlılarının da yuvası
Mağaranın girişten en uzak noktasının yaklaşık 120 metre, rotanın toplam uzunluğunun ise yaklaşık 300 metre olduğunu ifade eden İğde, sözlerine şöyle devam etti: ˮMağaranın derinde olmaması, dalışımızın yüzde 60-70ʹnin 0-10 metre arasında geçmesinin, scuba dalışları açısından güvenli olduğunu söyleyebilirim. Tabi ki daha başka kriterlere de bakılıyor güvenli olup olmadığını söyleyebilmek için. Mağara, 2 büyük, 2 küçük galeriden, 2 tünel ve 5 hava ciğerinden oluşuyor. Mağaranın 2. büyük galerisinde 0-5 metre derinlikte dikit, sarkıt ve sütunlar mevcut. Hava ciğerlerinde travertene benzer oluşumlar var. Dikit ve sarkıtlar adeta peri bacalarını andırıyor. Mağara karidesleri, akyalar, vatozlar, eşkina, mığrı, müren, kardinal balıkları, gölge balıkları mağaranın içinde görülen başlıca canlılar.ˮ

 

ˮBüyük Mağaraˮ ismi verildi
Mahmut İğde, dünyanın en büyük fay hattı olarak da kabul edilen ˮDoğu Afrika Rift Vadisiˮ üstünde olmasının Kel Dağıʹnı, su altı oluşumları bakımından zengin kıldığını belirtti. Burada, 130ʹa yakın irili ufaklı mağara, kovuk, baca gibi oluşumların bulunduğunu aktaran İğde, ˮBizim keşfettiğimiz mağara bunların en büyüğü. Bu yüzden ismine Büyük Mağara dedik.ˮ ifadelerini kullandı.    Kaynak: AA

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Hatayʹda, gizemli, keşif,
Yorumlar
Haber Yazılımı