Haber Detayı
01 Haziran 2019 - Cumartesi 17:02
 
Honduras karıştı! ABD Büyükelçiliğinin kapısını ateşe verdiler Yazdır
Yetkililer, protestolar sırasında maskeli kişilerce ABD büyükelçiliği önünde yaklaşık bir düzine lastik yakıldığını belirterek, büyükelçilik personelinden yaralanan olmadığını açıkladı.
DÜNYA Haberi
Honduras karıştı! ABD Büyükelçiliğinin kapısını ateşe verdiler Yazdır

 

Protestocuların lideri Suyapa Figueroa, büyükelçilik önündeki yangının  göstericiler arasına sızan hükümet yanlısı kişilerce çıkarılmış olabileceğini öne sürdü.  

 

Hondurasʹta binlerce öğretmen ve sağlık çalışanı tarafından ülkedeki sağlık ve eğitim sektöründe planlanan reformlara karşı dün düzenlenen protestolarda 25 kişi yaralanmıştı.      Binlerce doktor ve öğretmen, devlet başkanlığı kararnamelerine karşı son haftalarda Hondurasʹın başkenti Tegucigalpaʹda yürüyüş düzenliyor. Protestocular, reformların özelleştirmeye ve öğretmenler ile doktorların toplu işten çıkarılmalarına yol açabileceğinden endişe ediyor.

 

Hükümet ise reformların, işten çıkarmalara ve özelleştirmelere neden olacağı yönündeki söylentileri reddediyor. Doktorlar sendikası Honduras Tıp Birliği (CMH) ve öğretmenler sendikası Honduras Öğretmen Örgütleri Federasyonu (FOMH), geçen ay sonunda, Ulusal Kongre tarafından onaylanan eğitim ve sağlık hizmetlerinin özelleştirilerek yeniden yapılandırılmasına yönelik aldığı karar üzerine ulusal grev çağrısı yapmıştı.      CMH ve FOMH, yaptıkları açıklamalarda, Ulusal Kongrenin aldığı kararları kabul etmeyeceklerini vurgulamıştı. Sendikalar ayrıca Honduras halkının eğitim ve sağlık hizmetlerini savunmak için bütün meslek odalarından destek istemişti.       Kaynak: AA

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Honduras, karıştı!, ABD, Büyükelçiliğinin, kapısını, ateşe, verdiler, Yazdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı