Haber Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 09:58
 
İbrahim Kalın: ABDʹnin Türkiyeʹyi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABDʹnin başkenti Washingtonʹda Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan-Türk Konseyi (ATC) tarafından düzenlenen 37ʹnci Ortak Yıllık Konferansa katıldı. German-Marshall Fund (GMF) bünyesinde Türk-Amerikan ilişkileri üzerine çalışan Joshua Walkerʹın yönettiği özel mülakatta iki ülke ilişkilerini değerlendiren Kalın, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği için ümitli olunması gerektiğini belirtti.
ASAYİŞ Haberi
İbrahim Kalın: ABDʹnin Türkiyeʹyi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum

 

ˮS-400 kararı bir gecede alınmadıˮ Kalın, son dönemde iki ülke arasındaki en önemli mesele haline gelen S-400 konusunda, ˮS-400 kararı bir gecede alınmadı. ABD tarafından bize sunulan paket ise bizim ihtiyaçlarımızı tam olarak karşılamıyordu. Biz bu süreçte S-400 sürecini gayet şeffaf bir şekilde yürüttük. Biz ABDʹden Patriot sistemlerini alabilmek için çok uğraştık. ABDʹden veya bir NATO üyesinden hava savunma sistemi almaya hazırız ancak bunun bizim koşullarımızı sağlıyor olması lazım.ˮ değerlendirmesini yaptı. ˮYaptırım dili geri teperˮ Sözcü Kalın şöyle devam etti:

ˮABDʹnin Türkiye konusunda yaptırım dilini kullanması geri tepecek bir yaklaşımdır. Bizim ABD ile birçok alanda önemli iş birliklerimiz var. Bu tür bir yaptırım dili ikili ilişkilerimize zarar vermektedir. Biz hem Astana hem de Cenevre süreçlerinin parçasıyız. DEAŞʹa karşı verilen mücadelede çok önemli bir rol oynadık, oynuyoruz. İdlibʹde durumun kontrol altında olmasında kritik rolümüz var. Bazı farklılıklarımız olsa da Suriyeʹdeki siyasi çözüm konusunda ABD ile aynı sayfadayız. Bu süreçte ABD Başkanı Donald Trump da iki ülke arasında 75 milyar dolarlık bir ticaret hedefine ulaşılabileceğini söyledi. Fakat bu tehdit ve yaptırım dilini sürdürürseniz bu amaçlara nasıl ulaşılabilir?ˮ ˮCumhurbaşkanımız ABD ile iyi, güçlü ve verimli bir ilişkiye inanıyorˮ Kalın, ˮTüm bunların yanında Cumhurbaşkanımız hala ABD ile iyi, güçlü ve verimli bir ilişkiye inanıyor. Bu nedenle Başkan (Donald) Trump ile kişisel ilişkilerimize değer veriyoruz. Washingtonʹdaki diğer karar vericiler ve uygulayıcıların da buradaki büyük resmi görebileceklerine inanıyorum.

 

ABDʹnin dost ve müttefik olarak Türkiyeʹyi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum.ˮ diye konuştu. ABD ile Türkiye arasında geçmişte inişli çıkışlı dönemler yaşandığına işaret eden Kalın, ˮAncak şimdi, ilişkimize atfedilen tüm kaos ve umutsuzluk göz önüne alındığında daha fazla pozitif değerlere dayalı bir ilişkiye ihtiyacımız olduğuna inanıyorum.ˮ dedi. ˮTürkiye-Rusya ilişkisi, üçüncü bir ülkeye tehdit değilˮ Kalın, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin boyutuna dair, ˮTürkiye-Rusya ilişkisi, üçüncü bir ülkeye hiçbir şekilde tehdit niyeti taşımamaktadır. Rusya, bölgemizdeki önemli bir ortaktır ve birçok konuda bölgesel iş birlikleri yapıyoruz. Fakat biz NATO müttefiki bir ülkeyiz ve ABD ile ve NATO ile stratejik ortaklığımıza çok değer veriyoruz.ˮ değerlendirmesini yaptı. Türkiyeʹnin hala toplam ticaret hacminin yarısının AB ülkeleriyle olduğunu kaydeden Kalın, Türkiyeʹnin özellikle savunma alanında NATO ülkeleriyle çok yakın iş birlikleri içinde olduğunu ve ABDʹnin ilk sırada yer aldığını belirtti.

 

ˮTürkiyeʹnin dışlanması tüm projeye zarar verirˮ

F-35 konusundaki sürece de temas eden Kalın, ˮTürkiyeʹnin F-35 projesinden dışlanması Türkiyeʹnin cezalandırılması değil, tüm projenin zarar görmesi demektir.ˮ dedi. Türk-Amerikan ilişkilerinde iniş-çıkışların her zaman olduğunu kaydeden Kalın, mevcut sorunların ortak değerler ve güven etrafında samimiyetle konuşularak halledilebileceğine inandığını belirtti. ˮObama yönetimi Patriotʹları geri çekmiştiˮ Kalın, ˮSuriyeʹdeki savaş yayıldığında ve DEAŞ, YPG/PKK ve diğer terör örgütleri tarafından en çok tehdit htiğimiz bir dönemde (Barack) Obama yönetimi Patriotları geri çekmişti ve geri gelmedi. Daha sonra Almanlar da geri çekti, o da geri gelmedi. Şu anda sadece İtalyan ve İspanyol Patriot sistemleri var; bundan dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz. Bunu, Türkiye S-400 kararına nasıl ulaştı onu daha net anlatabilmek için dile getiriyorum.ˮ diye konuştu. ˮYPGʹye destek PKKʹya verilen destektirˮ Türkiye-ABD ilişkilerinde en önemli sorunlardan birinin ABDʹnin Suriyeʹde YPG/PKKʹya verdiği destek olduğunu belirten ve bu konuyu Türkiyeʹnin daha önce defalarca dile getirdiğini anlatan Kalın, ˮTürkiye topraklarında PKKʹya karşı çok güçlü ve büyük oranda başarılı bir savaş verdiğimiz şu zamanda Suriyeʹde YPG/PKKʹya verilen herhangi bir destek, doğrudan ya da dolaylı olarak PKKʹya verilen bir destektir.ˮ değerlendirmesinde bulundu.

 

ˮFETÖ, ABD-Türkiye ilişkilerini zehirlemek için çalışıyorˮ

Kalın şunları kaydetti:
ˮFETÖʹcü teröristler şimdi de ABD-Türkiye ilişkilerini zehirlemek için ellerinden geleni yapıyor. Şimdi biz burada konuşurken bile eminim, Türkiye-ABD ilişkilerini zehirlemek için bizi izliyorlar ve tweet atıyorlar. Neden buna izin verelim. Ne bizim ne de sizin bu insanlara ihtiyacınız var. Biz onların işledikleri suçlar ve ABDʹde suç teşkil eden davranışlarıyla ile ilgili kanıtları ABDʹye sunduk. Ancak ne Barack Obama ne de Donald Trump yönetimleri, Türkiyeʹnin isteklerini yerine getirecek ya da endişelerini dindirecek bir somut adım attı.ˮ Kaynak: AA

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Elif ERDOĞAN
Etiketler: İbrahim, Kalın:, ABDʹnin, Türkiyeʹyi, kaybetmeyi, göze, alabileceğine, inanmıyorum,
Yorumlar
Haber Yazılımı