Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 17:51
 
İSTİFASINI İSTEDİ
Türk Kamu Sen Bursa temsilcisi İbrahim Bulut
BURSA Haberi
İSTİFASINI İSTEDİ

Türk Kamu Sene bağlı Şube başkanları ve yöneticileri  Bursa Temsilcisi ve Türk Büro Sen Bursa Şube Başkanı gündemi Sarsacak açıklamalarda bulunarak İnsan Kaynakları Daire Başkanı Numan Şeker’i de derhal istifaya davet etti.

Bulut yaptığı sert açıklamada

"“Hak arama ruhunu”alın terini kutsayan kültürel değerlerimizden, mücadele gücünü iseTürk milleti ve milli değerlerimizden alan ilkesel değerlerini ise bu ruh ve güç üzerine inşa eden kararlı ve cesur sendikacılığın tek adresi Türkiye Kamu-Sen olarak;

Memurlarımızın hak ve menfaatlerinin korunup geliştirilmesi amacıyla dünden bugüne faaliyetlerimizi en ufak bir taviz vermeden sürdürüyoruz.
 
Kuruluşumuzdan itibaren tüzüğümüzde yer alan ana ilkeler doğrultusunda“İlkemiz önce ülkemiz” diyerek;
 
Üreten, yol gösteren, hak eden ama hak ettiğini mutlaka alan bir sendikacılık anlayışını Türk sendikal hareketine kazandırmış bulunuyoruz.Bu doğrultuda yönetici ve üyelerimizle bir aile bütünlüğü içinde, ülkemizin bölünmez bütünlüğü, çocuklarımızın geleceği,tüm çalışanların ezilmişliğine son vermek, hak-hukuk ve ücret adaletini sağlamak için mücadele ediyoruz.
1992’de filizlenen mücadelemiz;
 
 
Emekle, alın teriyle, çileyle serpilip boy vermiş ve bugün temellerini şanlı Türk tarihinden alan, yüzü Türk memuruna dönük, hedefi aydınlık bir gelecek olan ve tüm Türk-İslam coğrafyasını kuşatan bir ülkü haline gelmiştir. 
 
Türkiye Kamu-Sen, sancılı bir geçiş dönemini kapsayan ve çeşitli çatışma ve tehditleri de içinde barındıran bu 27 yılda ortaya koyduğu duruş, sergilediği üstün mücadele ve elde ettiği kazanımları ile örnek bir kurum haline gelmiştir. 
 
Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu olarak, ülkemizin yaşadığı zorlu süreçte milli birlik ve beraberlik adına çok çilelere katlandık, sabrettik. Fakat memleketi yönetenlerin ısrarla birlik ve beraberlik vurgusu yapmalarına rağmen, kamuda halen ayrımcılık, baskı, adam kayırmacılık ve liyakati esas almayan uygulamaların devam
ettiğini görüyoruz. 
 
 
Belirli bir zümrenin menfaatine olan ve kamuya hiçbir fayda sağlamayan bu politik tavrın, Türkiye’de nelere neden olduğunu çok acı tecrübeler yaşayarak gördük. 
 
Akılcılıktan ve Türkiye’nin menfaatlerinden uzak bu tavırda ısrarcı olanlar; kamuda birlik ve beraberliği yok ediyorlar. Bu işlerin bilerek yapılması tam anlamıyla ihanettir. Kamuda bu ihanete bir son verilmesi gerekir. Türkiye Kamu-Sen olarak defalarca konuyu dile getirmemize rağmen birkaç cılız örnek dışında bir düzelme ve tavır değişikliği göremedik. 
 
Siyasetten beklentimiz kamudaki ayrımcılığa, adam kayırmacılığına son verilmesidir. Mademki bu trende hepimiz varız, hepimiz bu devletin çalışanıyız: Öyleyse eşitlik ve liyakat ilkelerine göre kamu dizayn edilmelidir...
 
Lakin bugün gelinen noktada yaşadığımız olaylar ve devam eden uygulamalar da göstermiştir ki; beklentilerimiz tüm iyi niyetimize rağmen karşılıksız kalmaya devam etmektedir.
 
Kamuda adam kayırmacılığın hangi boyutlara ulaştığını anlatmak adına sizlere aktaracağımız tek bir hadise bile durumun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.
 
Kısa bir süre önce Türkiye Kamu-Sen üyesi olan sendika temsilcisi arkadaşımızın eşi, Bursa Büyükşehir Belediyesi uhdesindeki şirketlere iş müracaatında bulundu. Görevli arkadaşlar üyemiz ve eşini, Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanlığına yönlendiriyor. Oradaki görevli personel, müracaat belgelerini teslim aldığı sırada arkadaşımızın kamu çalışanı olduğunu öğrenince sendika üyesi olup olmadığını soruyor.
 
Arkadaşımız   Türkiye Kamu-Sen üyesi olduğunu- ifade edince de görevlinin tavrı birden değişiyor. “O zaman kusura bakmayın. İnsan Kaynakları Daire Başkanımız Memur-Sen üyesi olmayan müracaatlara sıcak bakmıyor” diyen görevli arkadaşımızın eşine belgelerini iade ediyor.
 
Aynı görevli, sendikamız üyesi ile iş arayan eşini odadan uğurlarken “Eğer sendikanızı değiştirirseniz konuyu tekrar görüşebiliriz” diyor.
 
Bu nezaketsizlik bununla da sınırlı kalmadı. Hızını alamayan bu ekip, hiç utanmadan ve sıkılmadan bir gün sonra arkadaşımızın mesai yaptığı kamu kurumundaki masasına zarf içerisinde Memur-Sen üyelik formu ile Türkiye Kamu-Sen den istifa formu bıraktırdı.
 
Buradan yetkililere sormak istiyorum: Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve belediyelere bağlı iştiraklere iş
müracaatında bulunmak veya çalışmak için illa ki malum sendikaya üye mi olmak gerekiyor?
 
Bu belediyelerde tüm Bursa halkının hakkı yok mudur? 
 
Bursa’da belediye ve iştiraklerinde kimlerin çalışacağına malum sendikanın yetkililerimi
karar veriyor?
 
Bugün Bursa Büyükşehir Belediyesinde hali hazırda İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı olan muhterem evveliyatında yıllarca malum sendikanın il temsilciliğini yapmış, o dönemde Türkiye Kamu-Sen üyelerine karşı takındığı hasmane tavır ile ön plana çıkmıştır.
 
Biz kendisinin sendikadaki görevinin bittiğini düşünürken, meğer o makamdan aldığı güçle sendikacılığı farklı bir boyuta taşımış.
 
Türkiye  Kam Sen oİarak böyle bir durumu kabullenmemiz mümkün değildir. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanını bu konuda göreve, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Numan Şeker’i de derhal istifaya davet ediyoruz.
 
Son olarak;
Adam kayırmacılıkta ustalaşan bu zihniyetin, eşitlik ve hukuk ilkelerini de nasıl ayaklar altına aldığını anlatmakta yarar var.
Hatırlanacağı üzere kısa adı Türk Yerel Hizmet-Sen olan Türkiye Yerel Yönetim Hizmetleri Kolu Kamu Görevlileri Sendikası tarafından;25 Ağustos 2017 tarih ve 30165 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4 Dönem Toplu Sözleşmesi’nin Yerel Yönetim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme başlıklı 4 bölümünün 1 maddesinin 2 Fıkrası”nda yer alan bir hükmün iptali
için yargı başvurusu yapılmıştı.
 
Çünkü sözleşmenin ilgili fıkrasında yer alan “Sosyal denge sözleşmesini imzalayan sendikanın üyesi olmayan kamu görevlilerinden aynı ünvanlı personelden alınacak aidatın iki katına kadar taraf sendika sosyal denge sözleşmesi aidatı alabilir. Bu aidatı ödeyen kamu görevlileri, söz konusu sözleşmeden aynı usul ve esaslar dahilinde yararlanır” şeklinde hukuka aykırı bir bölüme yer verilmişti.
 
Bu hükmün iptali istemiyle yapılan başvuruyu nihai olarak görüşen Danıştay 11 Dairesi, konfederasyonumuzun üyesi olan
Türk Yerel Hizmet-Sen’in lehine yürütmeyi durdurma kararı aldı.
 
Bu karar ilgili yerel yönetimlere tebliğ edilmesine ve tarafımızdan yapılan müracaat ve uyarılara rağmen ne yazık ki hala uygulamaya konulmadı.
 
Şimdi önce malum sendikanın yetkililerine sormak istiyorum:
 
Yerel yönetim çalışanlarının çözüm bekleyen yüzlerce sorunu varken, her şeyi çözdünüz de sıra sözleşme aidatına mı kaldı. Allah gözünüzü doyursun artık memurun cebinden elinizi çekmeniz gerektiğini anlamadınız mı?
 
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da bir sorumuz var;
 
Bu ve benzeri birçok konu hakkında defalarca randevu talep etmiş olmamıza rağmen işlerinizin ve programınızın yoğunluğu gerekçe gösterilerek randevu taleplerimize olumlu bir dönüş alamadık.
 
Yoksa malum sendika sizi de mi tehdit ediyor? Ya da siz de onlar gibi düşünüp olan bitene göz mü yumuyorsunuz?
 
Sayın Aktaş’a buradan sesleniyoruz:
 
Tez elden bu yanlıştan dönün ve yargı kararını bir an önce uygulamaya koyun. Aksi takdirde bu suça siz de ortaklık etmiş, söz konusu sendikanın zihniyetini benimsemiş olursunuz.
 
Türkiye Kamu-Sen, bu ülkenin temel yapı taşlarından, yerli ve milli nadir kurumlarından biridir. Yetkili olsak da olmasak da kamu görevlilerimize, üyelerimize ve ilkelerimize olan bağlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğimizin, kamu görevlilerinin ve emeklilerin haklarını şahsi ve politik menfaatleri uğruna bir yerlere peşkeş çekmeye kalkanların bundan önce olduğu gibi
bundan sonra da karşılarında bizi bulacaklarının bilinmesini istiyoruz.
 
Bu nedenle olsa gerek bizler için diyorlar ki: Türkiye Kamu-Sen ve mensuplarından ne köy olur, ne kasaba…
Peki, neden bu cümleleri kullanma ihtiyacı duyuyorlar ki?
 
Nedeni gün gibi ortada…
 
Çünkü bir şekilde elde ettikleri yetkiyi kötüye kullanan ve içlerinden çıktıkları kamu çalışanlarına karşı adeta mankurtlaşan malum sendika ve yönetimi, dikensiz gül bahçesi istiyor…
 
Lakin şunu herkes bilmeli ve anlamalı…
 
İçinden çıktıkları kamu çalışanlarına düşman olanlarla mücadelemizi ilanihaye sürdüreceğiz…
 
O yüzden diyoruz ki:
Ey aklı evveller, Türkiye Kamu-Sen ve mensuplarından köy-kasaba olmaz ama
 
MEMLEKET OLUR MEMLEKET!
Kaynak: (AJANS Tİ ) - AJANSTİ Editör: Murat Yücel
Etiketler: İSTİFASINI, İSTEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı