Haber Detayı
14 Ekim 2017 - Cumartesi 17:14
 
Katarakt körlük nedenleri arasında ilk sırada
SAĞLIK Haberi
Katarakt körlük nedenleri arasında ilk sırada

İlişkili Haberler Kortizonlu damlalar katarakta zemin hazırlayabilir Uyku bozukluğu katarakt habercisi olabilir “Vitamin takviyeleri katarakt riskini azaltmıyor” 12 Ekim Dünya Görme Günü dolayısıyla ˮSizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmatizmada En Güncel Tedavi Yaklaşımıˮ başlıklı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplumda körlük ve görme azlığına dikkati çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen toplantıda, öne çıkan görme kusurları, yeni doğan ve çocukluk döneminde taramanın önemi, sık görülen sorunlar arasında yen alan katarakt ve güncel tedavi yaklaşımları ele alındı. Toplantıda konuşan Operatör Dr. Bekir Sıtkı Aslan, görme kusurlarının tespit edilmesinde yeni doğan taramasının çok önemli olduğunu, 4 yaşından önce her çocuğun mutlaka göz hekimi kontrolünden geçirilmesi gerektiğini belirterek bu dönemde belirlenen sorunların tedavi başarısını ve yaşam kalitesini artırdığını söyledi. Yeni doğanlarda yapılan işitme taraması gibi göz taramasının da zorunluluk haline getirilmesini istediklerini ifade eden Aslan, bunun için ilgili bakanlıklarla görüştüklerini dile getirdi.

D VİTAMİNİ ÖNEMLİ ETKEN Göz sağlığının korunmasında yeterli D vitamininin önemine dikkati çeken Aslan, çocukların mutlaka gün ışığından faydalanması gerektiği vurguladı. Öte yandan Aslan, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıyla oluşan katarakt hakkında da bilgi verdi. Kataraktın dünyada körlük nedenleri arasında ilk sırada olduğuna işaret eden Aslan, şunları söyledi:

YILDA 25 MİLYON KİŞİ KATARAKT OLUYOR ˮHalk arasında ʹgöze perde inmesiʹ olarak tanımlanan katarakt, dünyada körlük nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Her yıl 25 milyon kişide oluşan katarakt, dünyadaki körlüklerin yaklaşık yüzde 50ʹsinin nedeni olarak kabul ediliyor. Katarakt teşhisi konulan hastaların yüzde 40ʹında astigmatik kırma kusuruna rastlanıyor. Katarakt tedavisi yapılırken, diğer görme kusurları da tedavi edilebiliyor. Özellikle astigmatı da tedavi etme imkanına sahip olmamız, hastalara daha iyi bir görüş kalitesi sunulmasına olanak veriyor.ˮ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Katarakt, körlük, nedenleri, arasında, ilk, sırada,
Yorumlar
Haber Yazılımı