Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 09:38
 
Kültür ve Turizm Bakanlığından sinema sektörüne 5 milyon lira destek
ASAYİŞ Haberi
Kültür ve Turizm Bakanlığından sinema sektörüne 5 milyon lira destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiyeʹde tek sinema fonu olarak verdiği desteklerle, yeni ve nitelikli eserlerin üretimine ve beyazperdenin gelişimine katkı sunmaya devam ediyor. Animasyon, belgesel ve kısa filmler ile senaryo ve diyalog yazım türlerindeki projelerin hayata geçirilmesi için, bu yıl bin 607 başvuru yapıldı. Başvuruları, sinema alanındaki uzman ve akademisyenler ile meslek birliklerinin belirlediği isimler ve bakanlık temsilcisinden oluşan 14 kişilik Sinema Destekleme Kurulu değerlendirdi.

Kurul kararı ile 11 animasyon film yapım projesine 270 bin, 57 belgesel yapım projesine 4 milyon 284 bin, 51 kısa film yapım projesine 737 bin ve 22 senaryo ile diyalog yazım projesine 235 bin lira destek sağlandı. 

Genç sinemacıların sektöre adım atmalarına imkan veren ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen desteğinin yanı sıra uzun metrajlı kurgu film yapım ve yapım sonrası türlerindeki destek başvurularının değerlendirileceği kurulun ikinci toplantısı ise mart ayında yapılacak.  Kaynak: İHA
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Kültür, ve, Turizm, Bakanlığından, sinema, sektörüne, 5, milyon, lira, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı