Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 06:28
 
Müftülere nikâh yetkisi TBMMʹde kabul edildi!
ASAYİŞ Haberi
Müftülere nikâh yetkisi TBMMʹde kabul edildi!

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonuʹnda 5 Ekimʹde kabul edildi. Tasarının en dikkat çeken maddesi ise müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesiydi. RESMİ GAZETEʹDE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRECEK Bugün TBMM Genel Kuruluʹnda görüşülen kanun tasarısının müftülere nikâh kıyma yetkisi veren 6ʹncı maddesi kabul edildi. Kabul edilen tasarı Resmi Gazeteʹde yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. TASARIDA YER ALAN DİĞER DEĞİŞİKLİKLER Tasarının getireceği diğer değişiklikler de en az müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesi kadar dikkat çekici.
İşte tasarıda yer alan diğer değişiklikler: Aile kütükleri tek bir kayıt altında tutulacak, vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve yerleşim yeri adresleri elektronik ortamda kayıt altına alınacak.
İkamet izni verilen yabancılar, bakanlıkça kimlik numarası verilerek yabancılar kütüğüne kaydedilecek. Doğum bildirimleri sağlık kuruluşlarında yapılabilecek. Yasa tasarısı ile müftülere de nikâh kıyma yetkisi verilecek. Eyüp isminin ʹEyüpsultanʹ olarak değiştirilmesinin öngörüldüğü tasarıya göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün ihtiyacını karşılamak üzere bin 600 kadro ihdas edileceği ifade edildi.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Müftülere, nikâh, yetkisi, TBMMʹde, kabul, edildi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı