Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 15:44
 
Nilüfer’deki katılımcılık süreçleri Türkiye’ye örnek olacak
Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi için faaliyet gösteren TÜSEV, kamu-STK iş birliği uygulamaları ile adından sıkça söz ettiren Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarını yerinde inceledi.
EKONOMİ Haberi
Nilüfer’deki katılımcılık süreçleri Türkiye’ye örnek olacak

 

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi için faaliyet gösteren TÜSEV,  kamu-STK iş birliği uygulamaları ile adından sıkça söz ettiren Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarını yerinde inceledi. 

STK’lar için destekleyici bir yasal ve mali ortam oluşturulması, STK’lara stratejik ve etkin kaynak aktarımının sağlanması, kamu, özel sektör ve sivil toplum arası iş birliğinin teşvik edilmesi gibi alanlarda faaliyet gösteren TÜSEV (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı) Nilüfer Belediyesi’nin bu alandaki çalışmalarını mercek altına aldı. Bu amaçla TÜSEV proje ekibi Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret etti.
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum için Elverişli Ortamın İzlenmesi ve Geliştirilmesi Projesi kapsamında yerel yönetim karar alma ve hizmet geliştirme süreçlerinde STK katılım mekanizmaları için temel süreçleri ve standartları tanımlayan bir rehber hazırlamak için çalışmalar yürüten TÜSEV, bu rehberi hazırlarken Nilüfer Belediyesi’nin tecrübelerinden de yararlanacak.
Kamu-STK iş birliği alanında başarılı çalışmaları ile dikkat çeken bir kamu kurumu olarak örnek uygulamaları yerinde incelemek isteyen TÜSEV proje ekibi, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ve Nilüfer Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hande Koç’tan, sivil toplum örgütleri ile yapılan ortak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Proje ekibi ayrıca Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde, yerleşke üyesi derneklerle bir araya gelerek, Nilüfer Belediyesi’nin katılımcılık uygulamalarını, faydalanıcılardan dinledi.
“NİLÜFER’İN UYGULAMALARI DİKKAT ÇEKİCİ”
TÜSEV proje ekibinden Zeynep Ekin Aklar “13 Haziran’da düzenlediğimiz Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçlerine STK Katılımı Atölyesi’nde, Nilüfer Belediyesi Sivil Toplum İlişkileri Büro Sorumlusu Ali Cenk Algün bizlere bir sunum yaptı. Yapılan sunumda Nilüfer Belediyesi’nin Mahalle Komiteleri, Nilüfer ve Karaman Dernekler Yerleşkesi, Anadolu Arastası gibi projeleri, Sosyal Projeler Kurulu, katılımcı stratejik plan ve kadın dernekleri ile ortak çalışmaları dikkatimizi çekti. Nilüfer Belediyesi tarafından işletilen katılımcılık süreçlerini yerinde incelemek istedik. Bu uygulamaların farklı belediyelere örnek olacağını düşünüyoruz. Gözlemlerimiz arasında belediye içindeki birimlerin birbirleriyle olan uyumlu çalışmaları da bizi oldukça etkiledi. Buradan çantamız dolu dolu ayrılıyoruz” dedi.

Kaynak: (AJANS Tİ ) - AJANSTİ Editör: Mustafa TEPE
Etiketler: Nilüfer’deki, katılımcılık, süreçleri, Türkiye’ye, örnek, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı