Haber Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 08:22
 
PARLAMENTOLARARASI BİRLİK TOPLANTISI
St. Petersburg’da düzenlenecek Parlamentolararası Birlik Toplantısının tarihi bir dönemde gerçekleşecek olması nedeniyle önemli bir fırsat doğurmaktadır
SİYASET Haberi
PARLAMENTOLARARASI BİRLİK TOPLANTISI

 

 

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu ve Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel yaptığı açıklamada

"St. Petersburg’da düzenlenecek Parlamentolararası Birlik Toplantısının tarihi bir dönemde gerçekleşecek olması nedeniyle önemli bir fırsat doğurmaktadır. Toplantı, uluslararası alanda ortaya çıkan büyük değişimler açısından Türkiye ve Rusya’nın bu fırsatı değerlendireceği sağlam bir zemin olarak görülmelidir.

Türk ve Rus parlamentoları arasında önemli ilişkiler bulunmaktadır. Ancak bu ilişkilerin uluslararası alana taşınması daha belirleyici ve sonuç alıcı bir ortam yaratmaktadır.

Irak Kürt Bölgesinde düzenlenen referandum sonucunda ortaya çıkan bölgesel gelişmeler, terörizmle mücadele, Suriye için Türkiye, Rusya ve İran’ın öncülüğünde oluşturulan Astana Süreci ile Kırım konularında parlamentolar arasında yeni bir duruş teklif edilebilir. Bu konular, Parlamentolararası Birlik ruhuna uygundur.

Türkiye’nin Suriye ve Irak (Kerkük-Musul) konularında hassasiyeti vardır. Astana sürecinde oluşturulan mutabakatın bir benzeri Kırım konusunda ikili olarak geliştirilebilir.

Ankara’nın uluslararası yükümlülükleri nedeniyle dile getirdiği Kırım Tatarlarının durumu, insan hakları, ekonomik, siyasi ve kültürel haklar konusunda Türkiye, yeni bir teklife açıktır.

Kırım konusu bu çerçevede gündeme getirilmelidir. Moskova, Rus ve Türk parlamentoları arasında Kırım’la ilgili bir komisyon kurulmasını teklif etmelidir. Bu komisyon çalışmalarına başlamadan Türk tarafı Kırım’a davet edilebilir.

Kırım parlamentosu, Tatar halkı temsilcilikleri, müftiyat ve Tatar okullarını içeren bir program sunulmalıdır.

Ayrıca Kırım’da yatırım ve kültürel çalışmalara Türk tarafının katılımını içeren bir yol haritası belirlenmelidir.

Siyasi gündemi arka plana çekilmiş; kültürel, ekonomik ve toplumsal ihtiyaçları ön planda tutan böyle bir teklif Türk tarafının da elini rahatlatacaktır.

Kültürel ve toplumsal gündem içerisine Kırım müftülüğü ile Türk Diyanet teşkilatı arasında din görevlilerinin eğitimi alanında işbirliği gündeme getirilmelidir.

Öte yandan Kırım’da devam eden altyapı işleri ile yatırım olanakları ve Tatar toplu konut projeleri Türk heyetine anlatılmalıdır.

Bütün bu çalışmalara Türkiye’den destek istenmeli, bazı projelere Türk özel sektörün katılımı konusunda kapının açık olduğu ifade edilmelidir.

Böylelikle Türk özel sektörünün Kırım’a yatırım ve projelerde yer alması kolaylaşacaktır.

Son dönemde Türkiye’nin Kıbrıs konusunda batı tarafından köşeye sıkıştırıldığı düşüncesi yaygındır. Özellikle Kırım konusu gündeme getirildiğinde Kıbrıs meselesi açılabilir. Zira Kuzey Kıbrıs tarafı, BM toplantılarından sonra Türkiye’ye katılma seçeneğini güçlü şekilde dile getirmektedir." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PARLAMENTOLARARASI, BİRLİK, TOPLANTISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı