Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 07:00
 
ˮPayitaht Abdühamid” dizisi bazı ülkelerde yasaklı
MAGAZİN Haberi
ˮPayitaht Abdühamid” dizisi bazı ülkelerde yasaklı

Esenler Belediyesi, Ramazan etkinlikleri kapsamında Türk televizyon tarihine damga vuran dizilerin oyuncularını Esenlerlilerle buluşturuyor. Dörtyol Meydanıʹnda gerçekleşen ˮRamazan Sohbetleriˮ programında, TRTʹnin sevilen dizisi ˮPayitaht Abdühamidˮin oyuncuları Esenlerlilerle buluştu. ˮPayitaht Abdühamidˮ dizisinde Tahsin Paşaʹyı canlandıran Bahadır Yenişehirlioğlu ve Emanuel Karasu karakterine hayat veren Ali Nuri Türkoğlu sevenleriyle bir araya geldi. 

“Payitaht dizisi İstanbulʹu yeniden yaşamaktır” 
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Payitaht Abdülhamid gibi dizilerin aslında birer tarih dersi olduğunu belirterek, ˮMisafirlerimiz sadece dizi oyuncuları değil bizim tarihin arka sayfalarından önemli izdüşümleri aktarıyorlar. Payitaht dizisi İstanbulʹda yaşayanlar için farklı bir tarihi hatırlatmadır, İstanbulʹu yeniden yaşamaktır. O gün kapalı kapılar ardında bu şehir üzerine hangi oyunlar kurgulandıysa, bugün de aynı oyunların kurgulandığına şahit oluyoruz. Onun için Payitaht dizisinden bizim alacağımız çok önemli dersler var. Bu dizileri izlerken tarih dersi izliyor gibi takip etmemiz lazımˮ diye konuştu. 

ˮPek çok ülke yasak getirmiş olmasına rağmen dizimiz 67 ülkede izleniyor” 
Payitaht Abdülhamid dizisiyle tarihin gerçeğini insanlara ulaştırdıklarını, bazı ülkelerin ve kesimlerin bu gerçeklerden rahatsız olduğunu dile getiren Bahadır Yenişehirlioğlu, ˮPek çok ülke yasak getirmiş olmasına rağmen dizimiz 67 ülkede izleniyor. Ne acıdır ki, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin pek çoğu bu dizinin izlenmesini yasaklıyorlar. Avrupa Birliğiʹnin raportörleri, bu dizinin yayından kaldırılması için, Türkiyeʹye baskı yapılması için Avrupa Birliğiʹne raporlar hazırlıyorlar. Amerikaʹnın en önemli köşe yazarları bu diziyi faşist bularak yayından kaldırılmasını istiyorlar. Siyaset yapmıyorum ama Türkiyeʹdeki bir siyasi parti meclis önergesi veriyor Abdülhamid dizisinin kaldırılması için. Türkiyeʹdeki belli tetikçi yazarlar köşe yazılarında, bu dizinin yayından kalkması için yazılar kaleme alıyorlar. Buradan yola çıkarak söylüyorum, demek ki çok doğru bir iş yapıyoruzˮ ifadelerini kullandı. 
Diriliş: Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamid dizilerinin tarihin öğrenilmesi açısından önemine dikkat çeken Ali Nuri Türkoğlu, ˮBu diziler bize yeniden bir öz güven kazandırdı, atamız bu dedirtti. Tarih, diziden yüzde yüz öğrenilmese bile size kapı aralar, merak uyandırır. Bu manada ehemmiyetli bir iş yaptığımızın bilincindeyizˮ dedi.  Kaynak: İHA
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ˮPayitaht, Abdühamid”, dizisi, bazı, ülkelerde, yasaklı,
Yorumlar
Haber Yazılımı