Haber Detayı
17 Ekim 2017 - Salı 07:45
 
Putinʹden Kuzey Koreʹye yaptırım kararı
SİYASET Haberi
Putinʹden Kuzey Koreʹye yaptırım kararı

İlişkili Haberler "İran'ın bir sonraki Kuzey Kore olmasına izin vermeyeceğiz" Kuzey Kore: Trump savaşın fitilini ateşledi Trump'tan Kuzey Kore açıklaması: Üzgünüm işe yarayacak tek bir şey var Rus hükümetinin internet sitesinden yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyiʹnin 2321 sayılı kararı doğrultusunda, Kuzey Kore’ye yönelik bazı kısıtlamaları kapsayan kararnamenin Putin tarafından imzalandığı belirtildi.

Kararnameye göre, Kuzey Kore’ye yönelik ticari, ekonomik, mali, bilimsel ve teknik bazı konularda işbirliklerinin kısıtlanması öngörülüyor.

Rusya Federasyon Konseyi Sözcüsü Valentina Matviyenko, Kuzey Kore’nin nükleer silahlar geliştirmek için uyguladığı programın kabul edilemez olduğunu belirterek, uluslararası topluma BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyma çağrısı yapmıştı.

Kararname, Kuzey Kore Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı An Dong Chung ve beraberindeki heyet de St. Petersburg kentinde düzenlenen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 137. Genel Kurulu’na katılmak üzere Rusya’da bulunduğu sırada imzalandı.

Kuzey Kore’nin füze denemeleri nedeniyle ekonomik tedbirleri içeren 2321 sayılı karar, BM Güvenlik Konseyi tarafından 30 Kasım 2016’da alınmıştı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Putinʹden, Kuzey, Koreʹye, yaptırım, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı