Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 06:28
 
RTÜKʹten kurallara uymayan televizyonlara ceza yağdı!
ASAYİŞ Haberi
RTÜKʹten kurallara uymayan televizyonlara ceza yağdı!

Edinilen bilgiye göre, RTÜKʹün bugün gerçekleştirilen ˮÜst Kurul  toplantısıˮnda, ˮgüncel programlarda soruşturulması mümkün olan hususlar  araştırılmaksızın, insan onurunu zedeleyici ve aileyi sarsıcı programlara ağır  yaptırımlar uygulanmasıˮ kararlaştırıldı. Toplantıda, FOX TVʹde yayınlanan ˮİsmail Küçükkaya ile Çalar Saatˮ  isimli haber programında, program sunucusunun, ˮbilgi ve belgeye dayanmadan ve  araştırma yapmaksızın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya  ile ilgili iftira içeren haber ve yorumlara yer verdiğiˮ değerlendirildi.
 
Üst Kurulca, söz konusu programa, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve  Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunʹun 8. maddesindeki ˮTarafsızlık, gerçeklik ve  doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak  zorundadır. Soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan  haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz.  Haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve  müziğe yer verilemez. Görüntülerin, arşiv veya canlandırma niteliği ile  ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının  belirtilmesi zorunludurˮ hükmüne göre kanala tavandan  müeyyide uygulanmasına  karar verildi.
 
Show TVʹde yayınlanan ˮSeda ve Uğurʹla Artık Susmaˮ isimli programa  katılan kişilerin önce isim vermeden, ˮünlü bir isimˮ diye suçlamada  bulunulduğunu, daha sonra oyuncu Hale Soygaziʹnin adı verilerek, Anayasaʹda temel  insan hakkı sayılan ˮözel hayatın gizliliği ilkesiˮnin ihlal edildiğini  tespitinde bulunulan RTÜK tarafından, bu kapsamda ilgili kanunun, ˮİnsan onuruna  ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz. Kişi ya da  kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira  niteliğinde ifadeler içeremezˮ hükmü gereğince kanala en üst sınırdan ceza  verildi.
 
Üst Kurul tarafından, milli ile manevi değerlerin, genel ahlakın ve  ailenin korunması dikkate alınarak, Star TVʹde yayınlanan ˮBir Hülya Avşar  Sohbetiˮ isimli sohbet programında, sunucu Hülya Avşarʹın ˮErkeklerin eşlerini  çaktırmadan aldatmak zorunda olduklarıˮ yönündeki ifadelerini birçok kez  tekrarladığı belirlendi. Programda, ˮahlak dışı bir durumun zorunluluk olarak  ifade edilmesiˮ dikkate alınarak, ˮToplumun milli ve manevi değerlerine, genel  ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamazˮ hükmü kapsamında televizyon  kanalına tavandan  müeyyide uygulaması kararlaştırıldı.
 
RTÜK tarafından, TV 8ʹde yayınlanan ˮNiyazi Gül Dörtnalaˮ isimli  komedi filminde de ˮcinsel birlikteliği ima eden görüntü ve diyaloglara  çocukların ekran başında olduğu erken saatlerde yer verildiğiˮ değerlendirildi.  İlgili kanunun, ˮRadyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin  fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan  programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol  kullanılsa dahi yayınlanamaz.ˮ hükmüne göre televizyon kanalına tavandan   müeyyide uygulandı.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: RTÜKʹten, kurallara, uymayan, televizyonlara, ceza, yağdı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı