Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 11:55
 
SURİYE VE IRAK SİYASETİ KIRIM’DAN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya gerçekleştirdikleri ziyaret ve ardından Sırbistan’a gidecek olması Türkiye’nin güney ve kuzey siyasetinde değişen dengelerin göstergesidir.
- Haberi
SURİYE VE IRAK SİYASETİ KIRIM’DAN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ

Kırım Kalkınma Başkanı ve Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Ukrayna ziyaretinde Kırım için önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya gerçekleştirdikleri ziyaret ve ardından Sırbistan’a gidecek olması Türkiye’nin güney ve kuzey siyasetinde değişen dengelerin göstergesidir. diyen Başkan Ünver Sel açıklamalarına

"

Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki durum nedeniyle yürüttüğü siyaset, Kırım ve Balkan siyasetinden ayrı düşünülemez. Zira Suriye’de Türkiye ve Rusya güvenli alanların oluşturulması için İdlip’te ortak askeri harekat düzenlemektedir.

Böylece Türkiye, toprak bütünlüğü ve güvenliği için önemli bir kazanımı Rusya ile birlikte elde etmektedir. Oysa Türkiye’nin tüm ısrarlarına rağmen güvenli bölge planına ABD’nin 5 yıldır karşı çıktığı unutulmamalıdır.

Türkiye, Rusya ile birlikte toprak bütünlüğü, güvenliği ve bölge istikrarı için ortak çalışırken ABD’nin terör örgütlerine tırlar dolusu silah ve mühimmat yardımı yapması manidardır.

Üstelik Washington, İdlip harekatının başladığı günlerde Türkiye’ye vize yasağı getirerek tavrını açıkça ortaya koymuştur.

Sözde bağımsız Kürdistan referandumunun yapılmasına zemin hazırlayan güçlerin başında da ABD’nin geldiği unutulmamalıdır.

Türkiye sadece güneyden değil, Kırım üzerinden kuzeyden de tehdit altındadır. Zira ABD yanlısı Ukrayna yönetiminin Türk-Rus ittifakını bozmak için Kırım’ı kullandığı görülmektedir. Ankara, Kırım konusunda Ukrayna politikalarını sürdürerek batının güneyden tehdidini bertaraf edemeyeceğini anlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son konuşmalarında ‘Kırım’daki Tatar soydaşlarımız’ söylemini ön plana çıkarması bunun göstergesidir. Böylece Ankara, Kırım Tatarlarının sorunlarını Kırım dışı aktörlerle değil, Kırımın yerel halkıyla konuşacağı mesajını vermektedir. Çıplak gerçek budur.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna gezisinin bu doğrultuda geçmesi kaçınılmazdır. Aksi takdirde Suriye ve Irak’ta Rusya ile girilen stratejik işbirliği zedeleneceğini Türkiye anlamaktadır.

Sayın Erdoğan’ın Ukrayna’nın ardından Sırbistan’a gidecek olması, Türkiye’nin doğu Avrupa ve Balkanlar konusunda da Rusya ile ortak çalışmalar içerisine gireceğinin açık göstergesidir. Bu durum, AB ve ABD’nin Türkiye’ye karşı takındığı ortak tavrın sonucudur.

Önümüzdeki günlerde Türkiye ve Rusya’nın Balkanlar ve Doğu Avrupa’daki sorunların çözümü konusunda inisiyatif alması beklenmelidir. " diyerek sonlandırdı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SURİYE, VE, IRAK, SİYASETİ, KIRIM’DAN, AYRI, DÜŞÜNÜLEMEZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı