Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 11:40
 
TÜRKİYE HALK OYUNCULARI BİRLİK PLATFORMU KURULDU
Türkiye Halk Oyuncuları Birlik Platformu bir çok sanatçının katılımı ile kuruldu.
SANAT Haberi
TÜRKİYE HALK OYUNCULARI BİRLİK PLATFORMU KURULDU

02.02.2019 Cumartesi günü Eskişehir'de toplanan katılımcılar ortak bir bildiri yayınlayarak platformu resmen kurdular. Türkiye'nin dört bir yanından katılan sanat yönetmenleri, sanatçılar, akademisyenler ve halk oyuncuları Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde bir araya gelerek yaklaşık dört saatlik toplantının ardından platformun kurulduğunu açıkladılar.

 

Türkiye Halk Oyuncuları Birlik Platformu Başkanı Şinasi Pala yaptığı açıklamada kuruluş amaçlarını:

''Türk Kültür ve Sanatının en önemli dallarından bir olan halk oyunlarının günümüzde hakettiği yerde olmaması ve gittikçe erezyone uğraması, alan ile ilgili yeterli üretimin yapılamaması vb. nedenlerden dolayı kurulmuş olup söz konusu eksikliklerinn projeler halinde giderilmesi ve kamuoyunun hizmetine sunulmasıyla beraber azınlıkta olan sesli çoğunluğu hegemonik baskısı altında kalmış sessiz çoğunluğun sesini ortak akılla duyurmak amaçlanmıştır.''   sözleriyle açıkladı. Platformun ''Dünya Atabarı Oynuyor'' ''Terminolojik Sözlük Çalışması'' gibi projeleriyle beraber 15 Mayıs Türkiye Halk Oyuncular Günü'nün ilanı için hazırlıkları devam ediyor.

Platformun danışmanlarının isimleri şöyle:

Prof. Dr. Zakir AVŞAR, Prof. Dr. Kamile AKGÜN, Prof. Nihal Cömert Doçent Dr. Fisun Aşkar Prof. Dr. Şefik Tüfekçi Sami İşel Murat Baytaş Şahin Ünal, Prof. Dr. Türker Eroğlu Taner Demiralp, Hakan Evciman

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE, HALK, OYUNCULARI, BİRLİK, PLATFORMU, KURULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı