DOLAR

9,2620$%0.91

EURO

10,7921%0.69

GRAM ALTIN

525,89%-0,78

ÇEYREK ALTIN

8.384,98%-0,69

BİST100

1.409,56%-0,15

BİTCOİN

564911฿%-1.19311

a

İnsanlığın En Büyük Tehlikesi Nedir?

Hayvanın aklı olsa kendi rızası dışında kafese girer mi? Denek olur mu? Sen olur musun? Tüm hayatını her gün kıçına iğne yiyerek geçirmek ister misin? İsterim dediysen ne diyeyim sanırım sende sürüngen beyin daha yoğun çalışıyor!

ad826x90
ad826x90

Meşhur bir ata sözü vardır ‘’ İnsanın insana yaptığını, kimse yapmaz’’ derler. Ne kadar doğru bir söz. İnsan denen bu varlık, yer yüzüne Allah’ın gönderdiği en güçlü ve en sevilen varlık. Allah yalnızca insana irade vermiş. Diğer canlılar ise adeta programlanmış bir şekilde yaşıyor. Ama insan, düşünüyor, çalışıyor, konuşuyor, zaaf gösteriyor ve daha birçok adına ‘’ insani’’ denen hissiyatı barındıyor.

Yaptığı en kötü işte konuşmak!

Çünkü mutlaka yalan söylüyor. Peki, bitkiler, hayvanlar, güneş, deniz, rüzgar öyle mi?

Onlarda konuşuyor ve üstelik bazen bizden daha gürültülü bazen daha sessiz ama asla yalan söylemiyor. İnsan zaaf gösteriyor. Mesela erkekler kadınlara karşı, kadınlar erkeklere karşı. Genel insan topluluğu paraya karşı ve daha sayabileceğimiz birçok zaaf.

ad826x90

Peki, diğerleri?

İnsan düşünüyor ve kendi menfaatine kararlar verebildiği gibi diğer insanların lehine ya da aleyhine kararlar verip suçlar işleyebiliyor. Günaha batabiliyor çoğu zaman. Dersen ki hayvanlar da şöyle yapıyor böyle yapıyor diye. O zaman sana ‘’sen hayvan mısın?’’ diye sormak lazım.

Adı üstünde o hayvan Allah ona düşün diye akıl vermemiş ki. Kimi insan ‘’aklın’’ beyin olduğunu zannediyor. Halbu ki o bir yetenek. Daha ilginç bir bilgi vereyim insan beynin de hayvansal düşünceyi tetikleyen bir bölge var ve buraya ‘’sürüngen beyin ‘’ diyorlar. Muhtemelen ilk kez duydun!

Hayvanın aklı olsa kendi rızası dışında kafese girer mi? Denek olur mu? Sen olur musun? Tüm hayatını her gün kıçına iğne yiyerek geçirmek ister misin?
İsterim dediysen ne diyeyim sanırım sende sürüngen beyin daha yoğun çalışıyor!

Zira Allah insana öyle bir nimet vermiş ki kullanmasını bilen kimi insan diyarlar fetih etmiş, kimisi gönülleri fetih etmiş.

Kimi tatlı dil diye kullanmış, kimisi ilime, bilime yönelmiş. Kimi bilim insanı olmuş kimi devlet adamı.

Lakin aklını kullanır gibi görünüp de aslında kullanılanlar da var oralara pek girmeyelim.

Onlar insanlığın en büyük tehlikesi olanlar. Kim mi bunlar, kendini akıllı zannedip de aklı kıt olanlar. İşte insanlığın en büyük tehlikesi bu. Sonumuz bu ve benzeri haşeratlardan gelecek. Onlar her şeyi bilen gibi görünecekler ama bilmeyenler onlar!

Onlar her şeyi iyi gibi gösterecekler ama kötülüğü yapanlar onlar!

Zira Kuranı Kerim de Allah buyurur ki: ‘’Onlar iyiyi kötü, kötüyü iyi gibi gösterecekler. Sakın onlara kanmayın.’’ İşte o gün geldiğin de imanı sağlam olanlar ayakta kalacak.
Diyeceksiniz ki hocam siz ilahiyatçı değilsiniz bu konu ne alaka. Ben yakın dövüş ve yakın koruma uzmanıyım. Bu sebeple doğru bilgiyi koruyup aktarmak ta benim işim. Bir de doğru Müslüman olmakta, doğru bilgiyi vermekten geçer.

ad826x90

Sana tavsiyem ‘’OKU’’.

Bir sonraki yazımda görüşme üzere…….

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ANLAŞILAMAYAN İSTİKLAL MARŞI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.