a
 • Kent16
 • Gündem
 • İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı

İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinesinde gün boyu devam eden İstanbul‘un fethinin 567. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya‘da “Fetih Şöleni” düzenlendi.

Kutlamalar kapsamında, Fatih Sultan Mehmet’in şehri aldıktan sonra ilk cuma namazını kıldığı Ayasofya’da düzenlenen “Fetih Şöleni”nde, Fetih Suresi okundu.

İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı

İSTANBUL’UN FETHİ CANLANDIRILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan telekonferans yoluyla halka seslendi. Sözlerine Fetih Suresi’nin mealiyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Fetih yıkmanın değil inşa etmenin, imhanın değil ihyanın, zulmün değil adaletin, zilletin değil erdemin, nefretin değil sevginin sembolüdür’ ifadelerini kullandı. Konuşma sonrasında Ayasofya’nın hemen dışarısında İstanbul’un fethinin canlandırılması seyredildi.

İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı

HAVAİ FİŞEK ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de (İBB), İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutladı.

İBB’nin organize ettiği etkinlikler kapsamında ilk olarak saat 20.45’te İBB Orkestralar Müdürlüğü Mehter Takımı, Kız Kulesi’nde konser verdi. Mehteran Birliğinin “Hücum Marşı” eşliğinde yapılan havai fişek gösterisi, İstanbul Boğazı’nı aydınlattı.

İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı

Fethin kilit noktası Haliç’te ise saat 21.05’te su, ışık, lazer ve pyro gösterisi gerçekleştirildi. Eşzamanlı olarak hazırlanan görseller, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Romanos Kapısı, tarihi surlar, Rumeli Hisarı ve Galata Port’a yansıtıldı.

İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Öte yandan, gün boyu organize edilen etkinliklere, sosyal medya hesapları ve televizyon kanalları aracılığıyla misafir olan vatandaşlar, #istanbulunfethi, #AyasofyadaFetih ve #29MAYIS1453 gibi çeşitli başlıklarla yaptıkları paylaşımlarla fethi, en popüler konu başlıkları arasına taşıdı.

Kısa sürede etkileşim alan “İstanbul’un fethi” içerikli milyonlarca paylaşımda sosyal medya kullanıcıları, Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul görsellerinin yanı sıra fethi anlatan söz, video klip ve replikler paylaştı.

İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandıİstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü, fethin canlandırılması ve hava fişek gösterileriyle kutlandı

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Muharrem İnce, programda Erdoğan’ın konuşmasının verilmesi üzerine canlı yayını terk etti

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.