DOLAR

9,2620$%0.91

EURO

10,7921%0.69

GRAM ALTIN

525,89%-0,78

ÇEYREK ALTIN

8.384,98%-0,69

BİST100

1.409,56%-0,15

BİTCOİN

561827฿%-1.40734

a

MÜLAKAT LİYAKATI ÖLDÜRÜR

Mülakatlarda yapılan adaletsizlik ve adam kayırmalar neticesinde malum terör örgütü mensuplarının Devletin üst kademelerinde yer alarak karar alma mekanizmalarını etkiledikleri görülmüştür.

ad826x90
ad826x90

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 3. Maddesinde temel ilkeler belirlenmiş ve bunlar arasında yer alan liyakat ilkesi “Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulamasında devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır” biçiminde tanımlanmıştır.

Aslında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu bu hükümle kamu görevlilerinin görevde yükselmelerinin hangi esaslara göre gerçekleşeceğinin temellerini net bir şekilde ortaya koymaktadır.
Yani kanun koyucu diyor ki; görevde yükselmelerde liyakatı esas alacaksın, şartları herkes için eşitleyeceksin, bunları yaparken de hak kaybına sebep olmamak için her türlü tedbiri alacaksın.
Buna rağmen son dönemde, yargı kararlarına rağmen yapılan yönetmelik değişiklileri ile maalesef sözlü mülakata devam edilmektedir.

Bu hususta Türkiye Kamu-Sen olarak kazanılmış Danıştay 5. Dairesi 2005/191 E. Sayılı ve Danıştay 12. Dairesi 2007/412 E. Sayılı yürütmeyi durdurma kararları da mevcuttur.

Hepimizin bildiği üzere 15 Temmuz 2016 yılında Devletimize, milletimize ve demokrasimize karşı hain bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Hain darbe girişiminin ardından 150 binin üzerinde kamu görevlisi ihraç edilmiş ya da görevlerinden uzaklaştırılmışlardır. Açığa alma ve görevden uzaklaştırmalarda hala devam etmektedir.

ad826x90

Malum terör örgütü yıllarca sınav sorularının çalınması ve yandaşlara sızdırılması, mülakatlarda taraflı davranılması, liyakat, adalet ve ehliyet ilkelerini hiçe sayarak inanılmaz hızla yapılan terfiler sonucunda kamuda kendilerine yer edinerek ilerleyen süreçte devletin varlığını dahi tehdit edecek konuma gelmiştir.

Mülakatlarda yapılan adaletsizlik ve adam kayırmalar neticesinde malum terör örgütü mensuplarının Devletin üst kademelerinde yer alarak karar alma mekanizmalarını etkiledikleri görülmüştür.
Bunun sonucu olarak da, sendikamıza üye olan birçok arkadaşımız sırf sendikal aidiyetlerinden dolayı olmadık muamelelere tabi tutulmuşlar, türlü haksızlıklarla mağdur edilmiş ve terfileri engellenmiştir.

Yaşadığımız bu olumsuz, süreç kamu görevlisi ve Devlet Memuru kavramının Devletlerin geleceği ve devamlılığı için ne kadar önemli olduğu, ehliyet, liyakat ve adalete dayanmayan bir yapının Devletin altını oymaya kadar varan sonuçlar doğuracağını ortaya koymuştur.

Bugün gelinen noktada malum terör örgütünün kamudaki tasfiye işleminin hala devam ettiğini görmekteyiz. Hal böyleyken herkesin kabul ettiği ve objektif bir sonuç içeren yazılı sınavları yok sayan mülakat sisteminin telafisi zor olan suistimallere yol açması da kaçınılmazdır.

Her ne kadar mülakat uygulamasının kamu güvenliği gerekçesi ile yapıldığı söylense de sizlerin de takdir edeceği üzere Devlet güvenliğinin adaylarla yapılacak kısa süreli bir görüşme ile sağlanmasının mümkün olmadığı da bir gerçektir.

Mülakat, istismara açık, objektiflikten uzak, kişisel değerlendirmelere dayalı bir yöntemdir.

Kamuoyu, adam kayırma, kopya çekme, iltimas, torpil gibi nedenlerle zedelenen liyakat ilkesinin hiçbir tereddüte mahal vermeyecek şekilde objektif kriterler çerçevesinde hem ilk atamalarda hem de görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde gerçekleşmesini beklemektedir.

Sözlü sınav her türlü objektiflikten uzak olmanın yanı sıra kamu personeli seçme sınavının önemini de ortadan kaldırmaktadır.

Velhasıl mülakatın, liyakatı öldürmemesi için kamuda ilk atama ve görevde yükselme uygulamalarında adalet, ehliyet ve liyakatın esas alındığı objektif bir yazılı sınav sistemine geçilmelidir.

LİYAKATSİZ OLMAZ!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

5188 Sayılı Kanun’da Düzenleme

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.