DOLAR

9,6147$%1.39

EURO

11,1584%1.18

GRAM ALTIN

556,35%1,54

ÇEYREK ALTIN

8.813,26%0,22

BİST100

1.522,04%0,18

BİTCOİN

587066฿%4.14933

a

ÖĞRETMENLER 60 BİN ATAMA BEKLİYOR

Ataması yapılmadığından dolayı 40 gencimiz intihar etti. Bu gençlerimiz, bu ülkenin değerleridir. Çözüm bulmakta bu ülkeyi yönetenlerin görevidir

ad826x90
ad826x90

Ataması yapılmayan öğretmenler ek atama taleplerine destek için Dün Şubemizi ziyaret ettiler.”Öğretmenler 60 Bin Atama Bekliyor” başlıklı raporlarını teslim ettiler.Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var.Ek atama talebinde bulunan ataması yapılmayan öğretmenlerin bu talepleri son derece haklı ve yerinde bir taleptir. Onlara her platformda hislerine tercüman olduğumuzu ifade ettik. Umuyorum ki; ortaya koydukları bu kararlı mücadele yeni atamalara vesile olur, Türk Eğitim-Sen olarak bugün 439.289 Ataması yapılmayan öğretmenlerimize destek vermek ve onların taleplerini dile getirmek için ne gerekiyorsa yapacaktır. Eğitim, bir milletin kalkınmasının en önemli unsurudur. Bir milletin inkişafı ve istiklali eğitim sayesinde olur. İstediğiniz kadar binalar yapın, okulları teknik cihazlarla donatın; eğer bir sınıfta öğretmen yoksa bunların hiçbir önemi yoktur. Öğretmensiz bir eğitimden bahsedilemez. Eğitimi işler haline getiren öğretmenlerdir. Eğitimin en ciddi sorunu ise öğretmen açığıdır.

2021 yılında ne kadar öğretmen ataması olacağı merak konusu oldu. 18 Aralık 2020 tarihinde ataması yapılmayan bir grup öğretmenin MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ı ziyaretlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığından 55 bin kadro talep ettiklerini basından öğrendik. Bu sayısı olumlu karşılarken ancak yeterli bulmadığımızı ifade etmiştik. Fakat gelin görün ki 20 Bin atama yapılacağı Sayın Cumhurbaşkanı tarafından hem de müjde olarak açıklandı. Bu sayıyı kabul etmemiz mümkün değildir.60 Binin altındaki bir atama beklentileri karşılamaktan çok çok uzaktadır.

2019 yılı Sayıştay Raporu’na göre Mili Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı 138 bin 393’tür. Öte yandan Türk Eğitim-Sen’in 2020 yılı ücretli öğretmenler için düzenlediği ankette ücretli öğretmen sayısı 80 bin 583’tür. Bu rakamlar ücretli öğretmenliğin ülkemizde neredeyse asal istihdam modeli haline geldiğini ortaya koymaktadır.
Ülkemizde kadrolu öğretmen ihtiyacı kadar öğretmen ataması ne yazık ki yapılmamaktadır. Tabi arazlı da olsa görevlendirilen ücretli öğretmenlerle de öğretmen ihtiyacı karşılanamamaktadır. Bakınız; ücretli öğretmenlerin çoğu öğretmen yeterliliğine sahip olmayan, iki yıllık ön lisans mezunlarıdır. Pedagojik formasyonu bulunmayan tecrübesiz kişilerdir. 33 bin 280 lisans, 8 bin 268’i ön lisans mezunudur. Hatta ön lisans mezunları arıcılık, atıcılık vb. bölümler mezundur. Bu gençlerimiz tarih coğrafya derslerine giriyor. Ancak 37 bin 208 eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerimizin bazıları kendi alanlarındaki derse giremiyor. Örneğin; Resim bölümü mezunu gençlerimiz ilkokulda sınıf öğretmenliği yapıyor. Bunlar doğru değildir. MEB’in bu atama politikası aslında geleceğimiz adına önemli bir tehlikedir. Ayrıca bu öğretmenlerin güvencesi yoktur. Hiçbir hakka sahip değillerdir. Büyük çoğunluğunun aylık ücreti asgari ücreti bile bulmamaktadır.
Eğitim Dışında hiçbir alanda ücretli görevlendirme yoktur.

Buradan soruyorum;
Alanı dışında görevlendirilen
-Ücretli Doktor
-Ücretli Mühendis
-Ücretli veteriner var mı?
Yok tabiî ki…

ad826x90

Peki neden okullarda ücretli öğretmenlik var?

Ücretli öğretmenlik MEB’in bir ayıbıdır. Meb bu ayıptan bir an önce kurtulmalıdır.

Neden ücretli öğretmen görevlendiriliyor ? Yeterli mezun mu yok?”

Eğitimden tasarruf olmaz. “2020 – KPSS’ye girecek 439 bin 289 gencimiz işsiz. Ucuz işçilik, kimilerine göre tasarruf düşüncesidir. Halbuki eğitimden tasarruf kabul edilemez.

Ataması yapılmayan öğretmenlerimize çözüm bulacak merciinin bu ülkeyi yönetenlerdir. Bu gençlerimizin ataması yapılmadığından dolayı gençlerimizin psikolojisi bozulmuştur. Evlenmek istiyorlar evlenemiyorlar. Atamaları yapılmadığından dolayı pazarda, inşaatta, markette çalışarak, kağıt toplayıcılığı yaparak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Ataması yapılmadığından dolayı 40 gencimiz intihar etti. Bu gençlerimiz, bu ülkenin değerleridir. Çözüm bulmakta bu ülkeyi yönetenlerin görevidir. Gençlerimiz her gün ne kadar atama olacak sorusunu sormaktan bıktılar. Gelin onları bu belirsizlikten kurtarın.

Türk Eğitim-Sen’in talebinin; 2021 yılında 100 bin atamadır. 60 bin sayısı herkes tarafından söyleniyor bu sayıların üzerinde atama yapılmalıdır. Şubat ve Mart Ayında bir defada 60 bin öğretmen ataması yapılmasıdır. İkinci atama olarak ta Temmuz ve Ağustos’ta 40 bin atama yapılmasıdır. 2021 yılında toplamda 100 bin atama bekliyoruz. Bu sayıda ısrarcıyız. Takipçisi olacağız. Daha sonraki yıllarda eğitim fakültesi kontenjanı ayarlayarak ataması yapılmayan tüm gençlerimizin atamasının yapılmasını istiyoruz. Bunca atanamayan öğretmen nasıl atanacak? Dershaneler, kurslar, etüt merkezleri kapandı. Bu öğretmenler; pansiyonlu okullara etüt öğretmeni veya kurs öğretmeni olarak; öğretmen açığı da dikkate alınarak atanabilir.

Hükümete ve yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Türkiye’nin bütçesinin, ihtiyacı karşılayacak güce sahiptir. Gençlerimiz diplomalı işsiz yapılmamalıdır. KPSS kuyruğu bekleyen gençlerimizi daha fazla üzmeyin. Türkiye fakir bir ülke değildir. Türkiye’nin bütçesi 2021 yılında 100 bin öğretmen ataması yapacak güce sahiptir. Gençlerimiz diplomasız işsiz olmasınlar.
-Gençlerimiz öğretmen olmak istiyorlar. Başka alanlarda çalışmak istemiyorlar.
-439 bin 289 genç öğretmen atama beklerken, öğretmenlikle alakası olmayan ücretli öğretmenlik görevlendirmesini kabul etmiyoruz.
Türk Eğitim-Sen olarak ataması yapılmayan gençlerimizin geleceğe güvenle bakabilmeleri, öğretmen mesleğini yapabilmeleri için atamaları yapılana kadar her zaman olduğu gibi ülkemizin geleceği için yanlarında olacağız

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

VAGON Lİ OLAYI: Türkçe için ilk ve tek eylem!

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.