DOLAR

9,2833$%-0.52

EURO

10,8471%-0.16

GRAM ALTIN

531,35%0,30

ÇEYREK ALTIN

8.446,34%0,11

BİST100

1.430,87%0,93

BİTCOİN

577279฿%-0.39364

a

Online Eğitimde Çocuklar

Unutmamız gereken bir şey daha var. Çocuklar okulda sadece ders dinlemiyorlar!

ad826x90
ad826x90

Bir süredir alışkın olduğumuz durumları değiştirmek ve yeniliklere adapte olmak bizleri zorlayabilir. Yeniliklere alışmak ne kadar zor hepimiz bu dönemlerde bunu öğrendik. Bu değişikliklerin en başında da yeni eğitim stili geliyor. Öğrenciler eski eğitim stilinden bir anda uzaklaşarak hiç beklenmedik birşekilde yeni bir durumla karşı karşıya kaldı: Online eğitim.

Ebeveynler de çocukları gibi ne yapacaklarını bilemediler. Tabii ki bu dönemde öğrenciler zorluklar yaşadı. Dersleri takip edememek, odaklanamamak gibi… anne babalar da bunu kabullenemediler. Daha önce çocuğun nasıl ders dinlediğini, ders esnasında nasıl olduğunu gözlemleme fırsatı yakalayamazken bir anda kendilerini ders esnasında çoçuklarının yanında buldular. Bu durum anne babalarda da merak uyandırdı. Belki de daha fazla gözlemlediler ve daha fazla müdahale ettiler. Bu durumda beraberinde çocuklarla çatışmayı doğurdu. Zaten yeni bir sürecin getirdiği zorlukla beraber bu çatışmada öğrencileri etkiledi. Ne yapacağını bilemeyen anne babalar öncelikle çocuklarındaki bu değişikliklerin olabileceğini kabul etmeliler.

Aileler önce çocukları online ders konusunda ne gibi sorunlar yaşadığını gözlemlemeli. Odaklanmada zorluklar mı? Yerinde duramamak mı? Evde çocuğu etkileyen başka bir uyaran mı var? Bu sorunları tespit etmek, sorunu çözmek için ilk adım olacaktır.

Sorunlarla baş etmek ebeveynler için ilk başta güç olabilir. Ancak adım adım bu sorunlarla baş etmeye başlamalılar. Hepsini bir anda çözecek sihirli bir değnek olmadığını bilmeleri gerek. Biraz çocukların açısından bakmayı denemeliler. Düşünün ki eskiden dinlendiği uyuduğu evinde, çocuk şimdi ders dinliyor. Elbette sorun yaşayacak ve alışmakta zorluk çekecekler. Tabi ki ebeveynlerin tek yapacakları şey kabullenmek değil. Çocukların mutlaka bir ritüeli olmalı ve bu devam etmeli. Sabah ve akşam yatma ve uyanma saati gibi. Ayrıca çocuk okula giderken nasıl kahvaltı ediyorsa, evde de bu düzeni sürdürmeli. Eğer bir ritüel olmazsa çocuk online eğitimi bir tatil gibi görmeye başlar. Bunun ciddi bir eğitim stili olduğunu yalnızca diğer zamanlardan daha farklı olduğunu aileler çocuklarına anlatmalı.

ad826x90

Unutmamız gereken bir şey daha var. Çocuklar okulda sadece ders dinlemiyorlar! Aynı zamanda okul onların sosyalleştikleri de bir yerdi. Bu sosyalleşmeyi sürdürmeleri gerekli. Evde de bu sosyalliklerini sürdürebilirler. Ailelerin sınırlamaları ve kuralları ile birlikte çocuklar arkadaşları ile telefonla iletişim kurmalı. Aynı zamanda evde de ailecek sohbet ettikleri zamanlar olmalı. Artık okul evde olduğu için evdekiler de onun sosyal ilişki kuracağı insanlar olacak. Çocuğunuzla mutlaka iletişimde olmalısınız. Onu dinlemeli, yaşadığı sorunlar hakkında sohbet edebiliyor olmalısınız.

Çok yaşanan problemlerden bir tanesi de dikkat eksikliği. Zaten var olan bir dikkat eksikliği problemi, online eğitim sırasında daha fazla önem arz edebiliyor. Bu yüzden çocukların bu konuda sorun yaşadığını gözlemleyen anne babalar, bu konuda bir destek almalı. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar, bilgisayarın başında uzun süre duramayabiliyor veya bilgisayarda ders ekranı yerine başka şeylerle ilgilenebiliyorlar. Bu da akademik başarılarını olumsuz etkiliyor. Eğer bu tip gözlemleriniz varsa bir psikologtan yardım alabilirsiniz.

Bu yeni dönemi yönetmek ve adapte olmak; her ne kadar zor olsa da başarabildiğinizde kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Küçük ama işlevsel bu önerileri dikkate alırsanız, sorunları çözmeye başladınız demektir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İşaret Dili ve Tarihçesi

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.