DOLAR

9,2620$%0.91

EURO

10,7921%0.69

GRAM ALTIN

525,89%-0,78

ÇEYREK ALTIN

8.384,98%-0,69

BİST100

1.409,56%-0,15

BİTCOİN

566981฿%-0.71074

a

TANRI TÖRE TÜRK TURAN

Dikkat çekmek istediğimiz husus ; Tanrı Türkçe bir kelimedir. Yaratıcıyı kendi lisanımızla andığımız, yakarışlarımızı kendi lisanımızla duyurduğumuz lafzıdır. Farsça Mevla , İbranice Rab lafızlarını kullanmak nasıl ki günah olmuyorsa yaratıcıya Tanrı denmesinin de hiçbir mahsuru yoktur

ad826x90
ad826x90

Tanrı (Tengri) : Yaratıcının Türkçe ismi yüzyıllar boyunca Tengri olarak adlandırılmıştır. İlk olarak ilk yazılı kitabeler olan Orhun kitabelerinde karşımıza çıkan Tengri lafzı Kutadgu Bilig, Divan-ı Lügat-it Türk, Aşık Paşa tarihi kitaplarında da yazılı halde olup detaylarına Kültür Sanat sayfamızın yazarlarından ‘’ Yazı Yolcusu’’ bölümünden ulaşabilirsiniz.

Dikkat çekmek istediğimiz husus ; Tanrı Türkçe bir kelimedir. Yaratıcıyı kendi lisanımızla andığımız, yakarışlarımızı kendi lisanımızla duyurduğumuz lafzıdır. Farsça Mevla , İbranice Rab lafızlarını kullanmak nasıl ki günah olmuyorsa yaratıcıya Tanrı denmesinin de hiçbir mahsuru yoktur. Ziya Gökalp Vatan şiirinde Türkçe’nin önemine de böylece vurgu yapar. Bakalım..

Bir ülke ki camiinde Türkçe ezan okunur,

Köylü anlar mânasını namazdaki duanın…

ad826x90

Bir ülke ki mektebinde Türkçe Kuran okunur

Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Huda’nın…

Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın!

TÖRE: Türk kültür yapısının en hassas ve ince dokusunu oluşturan ‘’ Türk Töresi’’ yüzyıllar boyunca korunarak aktarılmıştır. Töre kişilerin toplum içindeki yerini, sırasını ve görevini, sosyal ilişkilerini, otoritenin korunmasını, milli özgürlük ve barışı, belirli kurallar belirleyerek , birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlayan kurumdur.

Zamanın başlangıcı ile tarih sahnesinde yerini alan Türk Milleti’ni bulunduğu coğrafyadan başlayarak tüm dünya milletlerinden ayıran en büyük özelliği Töreli oluşu ve Töresine bağlılığıdır.

Çünkü Töre kişilerin ne için savaşacağını, nasıl barış yapılacağını, kiminle nasıl evlenebileceğini, yeme-içmenin kurallarını sert bir tutumla belirleyen kuramdır.

Tanrı Kut Mete Han’ın kurduğu devlet sistemi Türk Töresinin de temel taşlarını inşa etmiştir. Ordu-Millet anlayışıyla acunda yer tutan Türk Milleti görülmüştür ki töresine bağlı kaldığı zaman yıldızı parlamış bugünün tabiriyle süper güç olmuş, töresinden uzaklaştığı zaman yara üstüne yara almış ve bu yaraları tekrar özüne dönerek yani töresine bağlanarak kapatmıştır.

TÜRK : Türk adı Uygur metinlerinde ‘’ güç, kuvvet’’ , Kaşgarlı Mahmut’un ‘’Divan-ı Lügat-it-Türk’’ adlı eserinde ‘’olgunluk çağı’’, eski Çin kaynaklarında ise ‘’miğfer’’ anlamında kullanılmıştır.

Ziya Gökalp Türk adının ‘’türeli(töreli) kanın nizam sahibi anlamına geldiğini belirtmiştir. G.Doerfer( Dorfer) ise Türk adının ‘’ devlete bağlı halk’’ anlamında olduğunu söylemiştir.

Türk adı ilk defa devlet ismi olarak  Göktürk ( KökTürk) devletinde kullanılmıştır.

ad826x90

Bizce de Türk ; ‘’ cesur, kuvvetli , güçlü, töreli, onurlu, şerefli, kahraman’’ hitaplarının temsili olan Milletin adıdır.

Turan : Her insan bir görev uğruna acun(dünya)’a gelir. Daha gözü açılmadan annesini hisseden bebek bunu Tanrı’nın lütfuyla içgüdüsel olarak yapmaktadır. Her çocuğun canı yanınca anne diye seslenmesi yine içgüdüseldir. Bu durum bize aile kuramına doğduğumuz vakit sahip olduğumuzu gösterir bir örnektir. Ailelerin birliği Milet’i oluşturur. Aile’nin iyiliğini ve birliğini istemenin yanlış olan bir tarafı var mıdır? İşte Turan Türk Ailesinin(Milletinin) birliği anlamına gelmektedir. Dünya üzerinde yaşayan 350 Milyonluk nüfusa sahip ve hemen hemen her coğrafyada var olan Türk Milletinin birliğidir Turan. 350 Milyonun derdiyle dertlenmek, sevincine ortak olmak her Türk evladının asli vazifelerinden olmalıdır. Birlik güç ve kuvvetin anahtarıdır. Basit anlatım tarzıyla anlaşılabilen birlik istemi ancak birlik olmamızı yani güçlü ve kuvvetli olmamamızı isteyenlerin işine gelecektir. Bu yüzden türlü fitne ve nifak tohumları salarak kurulması istenen Turan’ın korkutucu gösterilmeye çalışmaktadırlar. Sözde sınırlar ailenin bağlarına engel olamamaktadır. Nasıl ki eğitim veya askerlik için ailesinden uzakta olan bireyler gönül bağıyla birbirlerine bağlıysa ve özlem gibi duygulara sahipse Turan isteği de Atayurtlarında, Balkanlarda olan amcaoğlu, teyzekızı öz akrabalarımıza duyduğumuz özlem ve gönül bağıyla eş değerdir. Her insan ailesinin güçlü , güvenilir, iyi bir durumda olmasını isterse bizde aileler birliği olan Milletimizin güçlü , güvenilir , iyi bir durumda olmasını istemekteyiz. İlk devletlerimizden beri Kızılelma Töresiyle hedefimiz ailemizin birlikte yurt tutması olmuştur. Bugün ve yarın Turan kurulana kadar Kızılelma’mız Turan Ülküsüdür. Turan mutlaka kurulacaktır ve anahtarı kesin olarak bellidir. Bu anahtar Türkçülük ’tür. Kutlu ülkü uğruna emek veren, çalışan, hayal eden ve bu hayalin peşinden koşan başta Tanrı Kut Mete Han olmak üzere Ulu Türk Büyüklerini saygı , minnet ve özlemle yad ediyoruz. Ulu ruhları şad olsun…

Ya Tanrı Dağı’nda çalan mehteri;

Çeğen Tepesi’nde düşen Enveri,

Ya Turan uğruna genç ölenleri,

Ya da kalanlara Turan verecek!

Caner Kara

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

NEVRUZ TÜRKÜN BAYRAMIDIR

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.