a
 • Kent16
 • Genel
 • Türk firma, Trump’ın tüm dünyada alay konusu olduğu önerisinden ilham alarak yenilenebilir dezenfektan yaptı

Türk firma, Trump’ın tüm dünyada alay konusu olduğu önerisinden ilham alarak yenilenebilir dezenfektan yaptı

Binlerce yıldır doğal sabun olarak bilinen ve kullanılan Çöven otunun (Sabunotu) etkin maddesi saponini saflaştırarak üreten Ar-Ge Firması Sahibi Faruk Durukan, ABD Başkanı Trump’ın bilim dünyası tarafından dalga konusu olan yenilebilir dezenfektanı yapmayı başardı. Yenilebilir sabun olarak da nitelendirilen etken madde ilk olarak tahin helvası içinde kullanıldı. Yenilenebilen sabunun aynı zamanda şifa kaynağı da olduğu iddia edilirken, bu konuda iki üniversitede bilimsel çalışma başlatıldı.

Türk firmadan dezenfektan önerisiyle dalga konusu olan Trump'ın imajını kurtaracak hamle

“TRUMP’A YEMESİ İÇİN GÖNDERECEĞİZ”

Balıkesir’in Edremit ilçesinde çalışma hakkında bilgi veren Faruk Durukan “Trump’ın yenilebilir dezenfektan kelimesi bir takım bilim dünyasında alay konusu olmuştu. Biz bunu dikkate aldık. Yenilebilir dezenfektanı üretmeyi başardık. Bunun yenilebildiğini de helva içine yani bizim milli yiyeceklerimizden tahin helvası içine koyarak gösterdik. Tahin helvasının olmazsa olmazı çöven (Sabunotu) bitkisidir. Bizim yaptığımız çalışma çöven bitkisinin ham maddesi olan saponini elde etik. Bu hem dezenfektan olarak yer silme gibi doğal sabun olarak, hem de helvanın içine konularak üretimi yapıldı. Bu helvaları ABD Büyük Elçiliğine verilerek bay Trump’ın yemesi için kendisine göndereceğiz. Bize bir beyin jimnastiği yaptırmış oldu. Aslında söylediği doğruydu ve gıda dezenfektanlarının da üretildiği böylece ispat edilmiş oldu” dedi.

Türk firmadan dezenfektan önerisiyle dalga konusu olan Trump'ın imajını kurtaracak hamle

“İKİ ÜNİVERSİTEDE BİLİMSEL ÇALIŞMALARA BAŞLANILDI”

Antik çağlardan bu yana dezenfektan ve sabun olarak kullanılan çöven otu içindeki saponin etken maddesi ile bakteri ve virüslerde savaşta kullanıldığını ifade eden Durukan “Zaten saponinin dünyada 20’ye yakın kabuklu virüs üzerinde çalışması vardı. Bilimsel yayınları vardı. Şu anda da Türkiye’de iki üniversitede Kovid 19’da da bilimsel çalışmalara başlanıldı. Dünyaya hayırlı olsun diyorum” dedi.

Türk firmadan dezenfektan önerisiyle dalga konusu olan Trump'ın imajını kurtaracak hamle

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Trump, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünün Beyaz Saray’daki günlük basın toplantısında, koronavirüsle mücadelede vücuda ışın verilmesi ya da dezenfektanların enjekte edilmesi önerisinde bulunmuştu. ABD Başkanı, “Ultraviyole ya da çok güçlü bir ışını vücuda aldığımızı düşünelim. Bu deri yoluyla ya da başka bir yolla olabilir. Bunu test edebilirsiniz. Peki dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz. Biliyorsunuz, virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak ilginç olabilir.” demişti. ABD İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Müşaviri William Byran ise Trump’ın bu önerisinin mümkün olmadığını söylemişti. Trump bu önerisiyle tüm dünyada alay konusu olmuştu.

Türk firma, Trump'ın tüm dünyada alay konusu olduğu önerisinden ilham alarak yenilenebilir dezenfektan yaptı

Kaynak: İHA

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 371 liradan işlem görüyor

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.