DOLAR

9,2620$%0.91

EURO

10,7921%0.69

GRAM ALTIN

525,89%-0,78

ÇEYREK ALTIN

8.384,98%-0,69

BİST100

1.409,56%-0,15

BİTCOİN

563322฿%-1.59177

a

UZAKTAN EĞİTİMDE YAŞADIKLARIMIZ 1

Yüz yüze eğitimde de sorun olarak karşımıza çıkan motivasyon eksikliği daha da büyüdü

ad826x90
ad826x90

Covid­-19 Salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verip Uzaktan Eğitim uygulamasıyla sürdürdüğümüz 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının 2.dönemine köy okullarında 15 Şubat’ta,İlkokulların tüm sınıfları ,8.ve 12.Sınıflarda ise kademeli ve seyreltilmis olarak 1 Mart’ta başlıyoruz.Hiç kuşkusuz eğitimciler, veliler, öğrenciler olarak belirsizlikler ve imkansızlıklar yüzünden zorlu bir süreç yaşadık.
Uzaktan Eğitim süresince neler yaşadık kısaca bir hatırlayalım.
Uzaktan Eğitimde Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği üç alan vardı. Eba TV, eba.gov.tr. ve canlı dersler.23 Mart 2020’de ilk kez Uzaktan Eğitime geçilmesiyle başlayan süreçte MEB hızlı bir şekilde EBA TV’ yi kurmuş ve ulaşılabilirlik bakımından en çok tercih edilen alan olmuştu.Çünkü ülkemizin her yerinde TV alt yapılarının ve her evde televizyonun bulunması hasebiyle EBA TV amaca hizmet etmiş, büyük katkı sunmuştu. Ancak Uzaktan Eğitimin 2020-2021 1. Döneminde MEB tüm öğretmenlerden, üzerinde bulunan ders yükünün tamamını canlı ders olarak yerine getirmesini istedi.Uzaktan Eğitimin tüm ağırlığı canlı derslere verilerek Eba TV ve internet üzerindeki Eba Plartformu yok sayıldı. Çünkü ders saatlerinin tamamı Canlı Dersler üzerinde hesaplandı. Tüm eğitim kademelerinde haftalık ders saatlerinin toplamı canlı derslere ayrıldı. Bunun neticesinde Eba TV’ deki dersler de hükümsüzleşti. Bu uygulamadan dolayı EBA TV işlevsiz hale geldi.Buradan da anlaşılacağı gibi EBA TV’ den bir uzaklaşma olmuş. İnternet üzerindeki eba.gov.tr. de ise depolanmış çalışmaları bulundurmak açısından güzel olmasıyla birlikte içeriklerdeki eksiklikler,internet ve bilgisayar yoksunluğu gibi nedenlerle yine kullanım açısından problemler yaşandı.
Ne yöneticiler ne de öğretmenler teknolojik bakımdan Uzaktan Eğitimin ihtiyaçlarına göre eğitimden geçirilmedi.Teknolojik donanım konusunda eksik kaldı. Zoom, Geogle Meet vs. Web araçları kullanım konusunda desteklenmedi. Veli ve öğrenciler de aynı sorunu yaşadı. Öğretmenler sosyal medyadaki eğitim gruplarında veya You Tube üzerinden birbirinden destek alarak teknolojik sorunu çözmeye çalıştı. Ve her öğretmen bir teknoloji uzmanı görevi üstlenerek evdeki velisine, öğrencisine destek olmaya çalıştı.Çünkü birçok ailenin mali imkansızlıklarının yanı sıra eğitim ve kültür seviyesindeki yetersizlik de Uzaktan Eğitimde karşılaşılan büyük bir sorun oldu. Gerek maddi yetersizlikler gerekse bilinçsizlik nedeniyle evlerde uzaktan eğitim için uygun öğrenme ortamı oluşturulamaması da en büyük sorunlardan biri oldu. Aynı oda içinde, mutfakta veya farklı sınıfta olan kardeşle, aile bireyleri ile ders yapmaya hiç de uygun olmayan gürültülü dikkat dağıtan ortamlarda uzaktan eğitim sürdürüldü. Uygun olmayan öğrenme ortamları canlı derslerde sınıf yönetimi sorununu da getirdi.Çünkü bir çok uyarıcının ve ailenin bulunduğu öğrenme ortamında öğrencide dikkatini toparlayamama sorunu arttı. Yüz yüze eğitimde de sorun olarak karşımıza çıkan motivasyon eksikliği daha da büyüdü. Canlı dersler sınıf yönetimini zorlaştırdı.

İnternet alt yapısının olmadığı yerler vardı, ekonomik yetersizlikten dolay internet hizmeti alamayanlar vardı, artan döviz kurları karşısında fiyatları uçuşa geçmiş bilgisayarları, telefonları, tabletleri temin edemeyenler vardı. Okula giden birden fazla çocuğu olan aileler vardı. İşte bu yüzden öğretmenler her ne kadar haftalık ders programındaki ders yükünün tamamını canlı ders üzerinde yapsa da tüm hedef kitleye ulaşamadı, tüm öğrenciler için eğitimde fırsat eşitliği sağlanamadı.
Devam edecek…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

COVID-19 BESLENME ÖNERİLERİ

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.