DOLAR

9,6170$%1.43

EURO

11,1489%1.08

GRAM ALTIN

556,76%1,62

ÇEYREK ALTIN

8.816,34%0,44

BİST100

1.522,04%0,18

BİTCOİN

588291฿%5.0996

a

UZAKTAN EĞİTİMİN KAHRAMANLARI ÖĞRETMENLER

Çünkü Uzaktan Eğitime bağlı olarak ortaya çıkan eğitimde fırsat eşitsizliği başta olmak üzere bilinçsizlikle birlikte bir nesli kaybedebiliriz...

ad826x90
ad826x90

16 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte öğretmenlerin milli eğitim sistemimizin ne kadar önemli bir parçası olduğu net bir şekilde görüldü. Öğretmenlerimiz sosyal çevrelerinden uzaklaşarak kapalı ortamlarda dört duvar arasında öğrenme-öğretme sürecinin devamı için günde en az 6 saat canlı dersle ekran karşısına kilitlendiler. Bedensel sağlıkları bir yana bırakacak olursak ruhsal sağlıkları da bu durumdan olumsuz etkilendi. Velilerin azımsanamayacak orandaki kısmı uzaktan eğitimde çocuğunun gerekli ihtiyaçlarını karşılayamadığı için öğrencide oluşan duygusal çöküntülerin sebep olduğu başarısızlık kaygısı ile mücadele ettiler. Öğrencilerini uzaktan eğitimin yakın markajından çıkarmadılar. Aslında uzaktan eğitimin giderek büyüyen kahramanları oldular.

Uzaktan eğitim faaliyeti başladığı günden bugüne kadar öğretmenlerimiz insanüstü gayret göstermektedir.

Milletimiz öğretmenlerin gayretlerini görmelidir. Çocuklarımızın eğitimi için kaygı düzeyi en yüksek olan kesim öğretmenlerdir.

Öğretmenlerin uzaktan eğitim süreçlerinde ne teknik ne pedagojik ne de ekonomik anlamda hiçbir destek almamıştır. Eğitim fakültelerinde öğretmen adaylarına uzaktan eğitim nasıl verilir? Zoom nasıl kullanılır? Dijital ortamda ders içeriği nasıl hazırlanır? Bununla ilgili bir eğitim verilmiyor. Dolayısıyla uzaktan eğitimin alt yapısından yoksun bir şekilde yetişmiş olan öğretmenlerimiz bu olağanüstü süreci de tamamen kendi gayretleri ile yürütmüşlerdir..

ad826x90

Uzaktan eğitimde sadece bilgisayar sahibi olmak, yani uzaktan eğitim araçlarına sahip olmak yetmiyor, bu ülkede temel eksik, uzaktan eğitim kültürünün yoksunluğudur. Ne veliler, ne öğrenciler, ne de bakanlıkta uzaktan eğitim kültürü bulunmamaktadır. Eğitim müfredatımız, yayınlarımız, ders içeriklerimiz yüz yüze eğitime göre kurgulanmıştır. Fakat gelin görün ki öğretmenler adeta bir robot gibi düşünüldü. Öğretmenin de bir birey olduğu, onun da ailesi olduğu, bir sosyal yaşantısı olduğu, duyguları, üzüntüleri, sorunları olduğu göz ardı edildi. Her an yöneticilerin vereceği görevlere hazır olması istendi. Vefa destek gruplarında da görev verildi mahalle denetim ekiplerinde de. Öğretmenliğin yanı sıra kamuda hangi alanda ihtiyaç görüldüyse öğretmene orada görev tanımlandı. Öğretmenlere görevleri süresince, ek iş yapmaları kanun gereği yasak, olmasına rağmen “ek iş” görevi verildi. Diğer kamu kurumlarında esnek çalışma saatleri uygulanırken, öğretmenler asli görevlerinin yanı sıra ek görevlerle öğretmenlik mesleğini de icra etmesine rağmen Yatarak Maaş Alan Meslek olarak yıpratıldı. İtibarsızlaştırıldı. Haksız ithamlara maruz kaldı. Öğretmenlik mesleği üzerinde yapılan bu algı da fedakarlık beklentisi kılıfıyla yürütüldü. Uzaktan Eğitim sürecinde sosyal ve ruhsal destek verilmesi gerekirken ne yazık ki öğretmenler daha çok yıpratıldı.

Öğretmenler öğrencilerine ulaşmak, süreci en az kayıpla atlatmak için canla başla çalıştı. Uzaktan Eğitim sürecinde hizmete sunulan tüm alanları kullanmaya gayret gösterdiler. Ama çeşitli nedenlerle uzaktan eğitimden mahrum kalan, ulaşılamayan öğrencileri de oldu tabiî ki. Ve şimdi 15 Şubat’ta köy okulları ve bağımsız anaokullarının açılmasından sonra 1 Mart itibariyle İlkokulların tüm kademelerinde, Ortaokul 8.Sınıf ve Lise 12.Sınıflarda,Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin uygulama yapılan tüm kademelerinde yüz yüze eğitim kademeli ve seyreltilmiş olarak başlıyor. Özellikle Mart ayı içerisinde yazılı sınavları ile değerlendirme yapılması gerekiyor. Tam da bu noktada Uzaktan Eğitim Sistemine uygun kanun ve yönetmeliğin olmayışı ölçme ve değerlendirmede de sorun oluşturacak gibi görünüyor.

Zor günlerde zorluklarla geçen uzaktan eğitim sürecinde umuyoruz ki yaşadığımız bu sorunlar çözüme kavuşur. Umuyoruz ki Uzaktan Eğitim uzamaz. Çünkü Uzaktan Eğitime bağlı olarak ortaya çıkan eğitimde fırsat eşitsizliği başta olmak üzere bilinçsizlikle birlikte bir nesli kaybedebiliriz. Feda edeceğimiz tek bir ferdimiz bile yoktur. Tüm çocuklarımız güçlü bir Türkiye’nin kıymetli bir parçasıdır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gara’yı KARA okuyabilmek!

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.