DOLAR

9,6264$%1.52

EURO

11,1616%1.18

GRAM ALTIN

555,94%1,47

ÇEYREK ALTIN

8.810,18%0,22

BİST100

1.522,04%0,18

BİTCOİN

590313฿%5.47695

a

YAŞAYAN ÖLÜ

İnsan ne zaman ölür? Ölüm dediğimiz toprağın altına mı girmektir? Üzerimize konulan tahtalar içine girdiğimiz beyaz bir kefen midir ölüm?

ad826x90
ad826x90

İnsan ne zaman ölür? Ölüm dediğimiz toprağın altına mı girmektir? Üzerimize konulan tahtalar içine girdiğimiz beyaz bir kefen midir ölüm?

Ölüm canlılık halinin sona ermesidir. Canlılık yani duygusal manada canlılık; heyecanlı olma, tutkulu olma, umutlu olma, yaşamdan zevk alma halidir.

Yaşam dediğimiz engebeli bir yol. İnişleri çıkışları olan, yoran, yıpratan, rüzgârı yüzümüzü yakan dik bir yolu yürüme macerası. İnsan bu maceranın gönüllü tutsağı.

İnsan seviyor yaşamayı, sabahları kuş seslerini seviyor, toprak yolları, o yollarda ayağının bıraktığı izleri, çay içmeyi, çayın sıcaklığını, elleriyle iş yapmayı, yaptığı işten memnun kalmayı seviyor.

ad826x90

Seviyor yaşamın içindeki inişleri, çıkışları.

Bazen zorlanmayı, zorlanmaya rağmen başardığını görmeyi seviyor. Seviyor sağlıklı bir nefes almayı. Umut etmeyi seviyor. Geleceği bekliyor, geleceği istiyor.

Planlar yapmayı seviyor geleceğe dair. Bir ay sonra “zayıflayacağım” “tatile çıkacağım” “anneme gideceğim” “evleneceğim” diyerek planlar yapmayı seviyor.

Yani, hedef koymayı ve hedeflerine ulaşmayı seviyor.

Biz, toplum olarak hedeflerimizden erken emekli oluyoruz. Belli bir yaşa gelince kenara çekiliyoruz.

Her şey için geç olduğunu düşünüyoruz. Whatsapp üzerinden “Tolstoy’un bisikletini” paylaşıyoruz ama bisiklete binmeye çalışmıyoruz.

Bilmeyenler için söyleyelim; Tolstoy 67 yaşından sonra bisiklete binmeyi öğreniyor. Oğlunun ölümünden sonra kendini bisiklet kullanarak rahatlatıyor. Peki, kaçımız yeni bir iş, uğraş edinmek için heves ediyoruz?

Sadece yaşlılarımız değil gençlerimizde de var “yaşayan ölü” olma hastalığı. Hayattan umudunu kesmiş, geleceğe dair planı olmayan, yaşama hevesini ve merakını yitirmiş kişiler, yaşayan ölüler olabilirler mi?

İnsanın can suyu, umududur. Umudu olmayan insan yapraklarını döker, çürür yahut kurur.

Lakin insan can suyunu kendi içinden doğurur. Kendi kendini besler, vitamini de minerali de kendi tutkusu olur. Sararmış yaprakları canlanır, yüzünde renk dilinde hareket olur.

ad826x90

Can suyunuz daim olsun dostlar.

Sabahlarınız aydınlık, günleriniz umut dolu olsun.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SÖZLEŞMELİ DEĞİL, KADROLU!

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.